null

Ozdobte si vianočný stromček podľa posledných módnych trendov

Utorok 23. 12. 2008 | AUTOR: Irena Voříšková  | Dom a záhrada

Keď sa povie vianočná ozdoba na stromček, predstaví si každý asi ozdobu sklenenú – prevažne guľu. Hoci sú každý rok v móde iné tvary a farby ozdôb, pretože cez Vianoce dodržiavame tradície, príliš sa zdobenie stromčeka nemení – na rozdiel od vianočnej výzdoby interiéru. Niektorí ľudia vianočné ozdoby zbierajú a na stromčeky potom aranžujú niečo zo svojich zbierok – napríklad aj historicky cenné kúsky.

Tradícia zdobenia vianočného stromčeka vznikla niekedy počiatkom 19. storočia, kedy sa na stromček dávali predovšetkým sladkosti, perníčky a sušené ovocie. V ďalšom období sa používali všemožné ozdoby, koniec minulého storočia patril hlavne skleneným guliam. Dnes si rad ľudí kupuje lacné čínske ozdoby, niekto dáva prednosť našej tradícii, iný sa snaží originálne ozdoby vyrobiť sám. Niektorí sa ale vrátili k tradícii zdobenia stromčekov perníčkami, sladkosťami a sušeným ovocím, prípadne prírodnými materiálmi – šiškami, sušenými kvetmi a podobne. Naviac taký stromček ozdobený kolieskami sušených pomarančov a citrónov celú miestnosť krásne prevonia.

Trendy zdobenia vianočného stromčeka pre Vianoce 2008

 • Tento rok si môžete dovoliť aj čierne ozdoby, vždy však v kombinácii s ďalšou farbou v pomere 1:1. Takže keď dáte na stromček 15 čiernych ozdôb, musíte ich doplniť rovnakým počtom ozdôb v inej farbe. Najlepšie v modrej, červenej, oranžovej, zlatej alebo striebornej.
   
 • Najmódnejšia je kombinácia dvoch farieb na stromčeku. Jemnosť docielite, pokiaľ bude jednou z farieb biela. Dramatickosť, pokiaľ to bude čierna. Môžete kombinovať aj jednu farbu so striebornou alebo zlatou farbou.
   
 • Módna je kombinácia zlatých a strieborných ozdôb.
   
 • Vracajú sa veľké sklenené gule. Asi ich máte aj vy doma ako už roky nepoužívané, odložené v pivnici. Stačí ich vytiahnuť na svetlo. Alebo si maxigule kúpte.
   
 • Najobľúbenejšie a najmódnejšie reťaze sú z farebných perličiek.
   
 • Ozdoby môžete mať aj z papiera – alebo z papiera potiahnutého farebným zamatom.
 


Na trhu je z čoho vyberať. Napríklad najväčší český výrobca sklenených vianočných ozdôb, družstvo Vánoční ozdoby z Dvora Králové nad Labem, ktorý na českom trhu necháva zanedbateľnú časť svojej produkcie – väčšina ide na export, ponúka cez osemdesiattisíc výrobkov pri možnosti prevedenia v zhruba 600 farebných odtieňoch. Každý odtieň je potom ďalej členený na tri až šesť efektov, ako sú lesk, mat, mrazolak či metalíza alebo takzvaný škrupinkový efekt.

Stále väčšej obľube sa tešia aj netradičné ozdoby, napríklad vyrábané z korálok, bižutérnych komponentov a drôtikov, zo slamy a podobne. Niektoré si môžeme doma vyrobiť sami – najjednoduchšie je navliekanie originálnych vonných reťazí – napríklad kolieska sušených citrusových plodov a jabĺčok, papierové ozdoby, reťaze a ozdoby z mušlí, škrupiniek orechov, tvary vyrezané formičkami na sladkosti z plátov včelieho vosku alebo vystrihnuté z tuhého papiera či kartónu a ozdobené kolážou napríklad výstrižkov vianočného baliaceho papiera. Jedným z hitov sú plastové polotovary – guľôčky, zvončeky, hviezdičky aj iné, a to vďaka tomu, že ich možno všelijak pomaľovávať či polepovať podľa vlastnej fantázie.

Zaujímavým polotovarom sú aj „gule“ vytvorené z papiera, ktorý rozmočíme a uhnetieme z neho guľôčku – záleží na zručnosti, ako veľmi bude guľatá, tú potom musíme vysušiť (stvrdne) dozdobíme buď farbami, alebo inak skrášlime podľa vlastnej fantázie – možno na ne aj uháčkovať „kabátiky“. Alebo ich zabaliť do látky. Môžeme vytvoriť guľôčky rôznych veľkostí. Použiť môžeme napríklad novinový papier, lesklý aby sme ťažko rozmočili a urobili z neho peknú guľôčku.

Povestnou čerešničkou na vianočnom stromčeku je potom osvetlenie, ktoré sa teraz využíva často aj ako dekorácia na okná. Osvetlenie by malo byť zladené s celkovým vzhľadom stromčeka aj dekoráciou interiéru.
FOTOGALÉRIA

Módny stromček

Vano_ni stromek_10 Vano_ni stromek_11 Vano_ni stromek_12
Vano_ni stromek_13 Vano_ni stromek_14 Vano_ni stromek_15
Vano_ni stromek_16 Vano_ni stromek_17 Vano_ni stromek_18
Strana 1/4<< zpět      |      další >>

Zdroj fotogrfií: Countryliving.com

comments powered by Disqus
MÓDA DOPORUČUJE
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
ŽITE S MÓDOU

Nebojte sa poslať nám tip!
Viete čo sa práve deje na módnej scéne? Pracujete v módnom, textilnom či odevnom priemysle? Pošlite nám svoje informácie a tipy na články. Píšte na moda@moda.sk.

Tip pre mladých módnych tvorcov.
Študujete alebo ste práve vyšli zo školy a baví vás navrhovať odevy, obuv alebo módne doplnky? Pošlite nám svoj profesionálny životopis, kresby a fotografie vašich modelov a radi vás predstavíme na stránkach Moda.sk našim čitateľom. Neváhajte a využite svoju šancu! Dostaňte sa s nami do sveta módy!