Ako na jazvy? Zbavte sa ich raz naždy

12 / 02 / 2007
Trápi vás nejaká tá jazvička na viditeľnom mieste, ktorej by ste sa najradšej zbavili, ale neviete, ako na to? Nemusíte sa báť, korekcia jaziev už nie je v súčasnosti ničím neobvyklým. Existuje mnoho spôsobov, ako jazvičky odstrániť raz navždy.
Pri korekcii alebo odstraňovaní jaziev je najdôležitejším faktorom pri posudzovaní vhodnej metódy vek jazvy. Čerstvejšie jazvy sa odstraňujú omnoho ľahšie a efekt je vo väčšine prípadov veľmi výrazný – najčastejšie jazvy miznú stopercentne.

Pri starších jazvách je treba dlhodobejší proces liečby a tiež viac úsilia, ale ani v takýchto prípadoch nie je nič stratené. Ak sa nepodarí jazvu zničiť úplne, najnovšie metódy dokážu zredukovať jej viditeľnosť temer na minimum.

Jazvy majú mnoho príčin a tiež je podľa nich dôležité odvíjať budúcu metódu liečby.

Jazva je trvalé poškodenie kože, ktoré môže vzniknúť ako následok úrazu, operácie, popálenia, kožnej choroby (osýpky, akné) alebo aj rýchlou zmenou telesných proporcií (tzv. strie).
Na odstránenie jaziev je najdôležitejšia ich dostatočná hydratácia. Postihnuté miesto často jemne masírujte špeciálnym krémom s vysokým obsahom kolagénu alebo enzýmov, ktoré jazvu zmäkčujú. Takéto krémy sú v predaji v každej lekárni.

Tlakové masáže sú omnoho účinnejšie než klasické masírovanie jazvičky krémom. Takéto masáže sa vykonávajú tak, že na dané miesto 20 sekúnd v kuse tlačíte a potom tlak povolíte.

Vďaka tomuto tlaku dochádza k odkysličeniu krvi z jazvy a prívodu novej, okysličenej krvi, na toto miesto. Tá napomáha rýchlejšiemu hojeniu.

Zároveň tým predchádzate vystupovaniu jazvy nad povrch okolitej kože. Tieto masáže sa musia opakovať každý deň.

Ďalej je nutné kožu starostlivo dezinfikovať. V jazve nesmú zostávať nečistoty, a preto je dôležité oplachovať ju studenou vodou.

Po konzultácii s kožným lekárom alebo lekárnikom je možné použiť aj ľahký dezinfekčný prostriedok, nikdy však s obsahom jódu! Ten totiž zásadne bráni hojivému procesu.

Miesto, na ktorom sa jazvy nachádzajú, by sa nemalo preťažovať. Tomu napomôžete špeciálnou sťahovacou bielizňou alebo bandážami, ktoré dostatočne ochránia kožu pred zbytočným naťahovaním.

Najzásadnejším zásahom je bezpochyby použitie estetickej chirurgie. Tu je už záležitosťou každej konkrétnej kliniky, akú metódu na odstraňovanie jaziev využíva. Veľmi časté sú ošetrovania laserom, injekčným vpreparovaním kortikoidov či výplňových materiálov alebo priamo chirurgické odstránenie, teda vyrezanie jazvy.
Mnoho žien, ale iaj mužov, trápia minijazvičky, tzv.strie. Tie sa objavujú najčastejšie v oblasti bokov, pŕs, sedacích partií, bruška a podkolenných jamôk.

Sú spôsobené rýchlym naťahovaním kože, pričom koža nie je natľko pružná, aby sa stačila prispôsobovať tomuto napínaniu a v dôsledku nakoniec popraská. Strie vznikajú rýchlym rastom, zmenou telesnej hmotnosti alebo v období tehotenstva.

Na odstránenie strií je najdôležitejšie pravidelné cvičenie a masírovanie pokožky. Vďaka pohybu sa kože stáva pružnejšou a strie miznú. Tak teda pri odstraňovaní vašich nechcených jaziev prajem veľa šťastia!


Zdroj informácií: Pharmanews.cz