Ako si vykúzliť perfektnú pedikúru doma?

Trápia vás otlaky, popraskané päty či plieseň medzi prstami, alebo si chcete vykúzliť zaujímavo farebné nechty? Nechcete platiť drahé peniaze na pedikúre? Alebo chodiť na ňu proste nemáte čas? Uľaviť a skrášliť vaše nôžky môžete aj doma. Stačí vám malý lavór, pár šikovných nástrojov a vaše obratné ruky.

Rovnako ako o nechty a kožu na vašich rukách tak aj o vaše nôžky musí byť rovnako dobre postarané. Ako? Vyskúšajte náš návod na domácu pedikúru!

Týždenná starostlivosť: Raz týždenne vykonávajte komplexnú pedikúru podľa nášho návodu na
domácu pedikúru.

Denná starostlivosť: Každý deň – ráno aj večer, pri kúpeli umyte nohy mydlom medzi prstami a po kúpeli medziprstový priestor dosucha vytrite ručníkom. Zabránite tak vzniku plesní medzi prstami. Ráno natrite nohy výživným krémom. Nechajte pôsobiť aspoň 3 minúty a nevsiaknuté zbytky krému zotrite papierovým obrúskom. Pokiaľ vás trápi pleseň medzi prstami, votrite ráno aj večer medzi prsty krém proti plesni. Večer po kúpeli natrite chodidlá krémom proti tvrdnucej pokožke. Kúpite ho v drogérii aj v lekárni. Po namáhavom dni môžete ešte pedtým svoje chodidlá 5 minút masírovať. Najlepšie urobíte, keď o to požiadate partnera.

Chodidlá namočené vo vode s bambusom

Návod na domácu pedikúru

Najskôr je treba nohy na ošetrenie pripraviť, a to kúpeľom v teplej vode s rozpustenou soľou alebo s niekoľkými kvapkami oleja. Kúpeľ nôh môžete vykonať napríklad len v obyčajnom lavóre s vodou. Stačí, keď kúpeľ bude trvať 10-15 minút. Skvele tak zjemníte ako kožu na nohách, tak aj samotné nechty. Existujú však aj špeciálne masážne lavóriky na nohy. Môžete použiť aj tie.

Nohy ponorené vo vode s lupeňami ruží

Po kúpeli odstráňte pomocou pemzy, ktorú zoženiete temer v každej drogérii, zvraštenú a kúpeľom odmočenú kožu na pätách, chodidlách, poprípade aj na prstoch. Ošetrite pokožku okolo nechtov a aj samotné nechty – najlepšie jemnou kefkou. Pemzou prechádzajte ako pilníkom po miestach, kde koža potrebuje obrúsiť a zahladiť. Pokiaľ také miesto prejdete prstami, spoznáte, kde je obrúsenie treba vykonať. Neodporúča sa používanie škrabiek kovových, ktorými sa môžete ľahko zraniť. Najoptimálnejšie sú špeciálne pilníky na nohy a päty, ktoré majú na sebe nalepený špeciálnu brúsnu vrstvu – vyzerá to rovnako, ako brúsny papier. Obvykle majú dve vrstvy – pre hrubé a pre jemnejšie pilovanie.

Ošetrenie chodidiel jemnou kefou

Potom celkom odstráňte starý lak na nechty. Použite bavlnené alebo vatové tampóniky. Tie namočte do odlakovača, ak chcete odfarbovača, a jemne s nimi otierajte nechty, dokiaľ farba nezmizne. Ak ide farba dole stuhla, nechajte necht v odlakovači pár sekúnd namočený. Uvidíte, že by to malo ísť ľahšie.

Odlakovanie nechtov na nohách

A teraz zastrihávanie nechtov. Je vždy dôležité použiť kvalitné nožnice na zastrihávanie vašich nechtov na prstoch na nohách alebo špeciálny pilník určený na pedikúru. Nechty je možné strihať aj špeciálnymi klieštičkami. Pri úprave tvaru nechtov by ste sa mali vyvarovať okrúhlemu tvaru, tzv. „ohryzenému vzhľadu“ a tiež príliš malej dĺžke nechtov. Vždy nechajte aspoň 0,5 mm nechta vyčnievať nad okraj prsta na nohách. Správny tvar by mal vyzerať asi ako štvorec so zaoblenými rohmi.

Nožničky na zastrihávanie nechtov

Potom do suchých a očistených chodidiel, a tiež kože medzi prstami vmasírujte výživný krém. Na nechty použite špeciálny olej.

Krémovanie chodidiel

Po takomto základnom ošetrení naneste na nechty prvú vrstvu bezfarebného laku, najlepšie vyživujúceho a spevňujúceho. Pamätajte, že vrstva musí vždy úplne zaschnúť! Po zaschnutí si vyberte farbu či vzorku a pohrajte sa s vašimi nechtíkmi, nápadom sa medze nekladú. Akonáhle vrstva zaschne, pretrite vaše nechty ešte jednou vrstvou. V prípade, že ste zvolili vzorované nechty, použite bezfarebný lak, pokiaľ ste si nechty skrášlili výraznou farbou, aplikujte ešte jednu jej vrstvu. Aby sa vám nechty ľahšie lakovali a neotieral sa vám ešte nezaschnutý lak o nohy, použite špeciálnu molitanovú vložku medzi prsty.

Lakovanie nechtov na nohách

Čo ponúkajú salóny krásy?

Možno by ste si predsa len dopriali starostlivosť profesionálneho salónu. Viete, čo môžete naviac čakať?

Parafínový zábal na nohy

Na nohy je samozrejme možné a žiaduce aplikovať rôzne zábaly. Najžiadanejší je parafínový zábal. Po klasickej pedikúre sa nanáša špeciálny peeling na nohy, ktorý odstráni zhrubnutú kožu a vyhladí pokožku na nohách. Potom sa nanáša maska na nohy, ktorá dodá nohám potrebnú vlhkosť a výživu. Na masku sa priamo aplikuje parafín. Teplo parafínu zaručuje účinnejší vstrebanie výživných substancií. Po tejto procedúre budú Vaše nohy jemné a hebké.

Masáže nôh

Príjemnú relaxačnú masáž si užijete vďaka vonným esenciám obsiahnutým v masážnom oleji. Rastlinné extrakty a olej dodajú pokožke aj potrebnú výživu.

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek