Brady, fúzy, briadky – takto ich ešte nepoznáte!

Strnisko, briadka, fúziky, brada, bokombrady, muška, kefa, alebo brada – to všetko si môžete páni nechať na svojej krásnej tvári vytvoriť, alebo sa o to pokúsiť sami.

Pokiaľ nie ste „fúzoví experti“, možno vám termíny muška alebo kefa nič nehovoria, každopádne nezúfajte a čítajte nasledujúce riadky. Poradíme ako pomocou brady vyzerať sexy, mužne, extravagantne, ale aj dosť smiešne, takže dávajte dobrý pozor na správnu voľbu!

V uponáhľanej dobe vedie strnisko

Holiaci sa muž so zrkadlom v ruke

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej práce, zhonu a stresu sa starostlivo vypestované dlhé fúzy či dokonca dlhá brada príliš nenosí. Každý radšej prejde bradu najnovším modelom holiaceho strojčeka z televíznej reklamy, „zloží“ troj až sedemidňové strnisko a má zase na pár dní pokoj, než aby neustále pred zrkadlom starostlivo zastrihával každý fúz o milimeter tak, aby dosiahol dokonalý tvar. Napriek tomu ale predsa len niektorí muži briadku či fúziky nosia. Prečo?

Nahradia fúzy chýbajúce vlasy?

Pravda je taká, že ustupujúce vlasy na hlave je možné tak nejak pomyselne dohnať výraznými fúzmi. Ťažko povedať, či to skutočne funguje, každopádne ide o pomerne rožšírený pánsky trend. Príkladom za všetky je ohromná výrazná brada v štýle Nicka Cavea – odvážny spôsob, ako odpútať pozornosť okolia od neodvratnej katastrofy, ktorá sa deje hore.

Pokiaľ už ale vlasy (mierne povedeané) ustúpili úplne, dobre poslúži malé strnisko. Ovšem slovo malé by malo byť podčiarknuté – pokiaľ to totiž preženiete, budete vyzerať ako by vám hlavu nasadili obrátene.

Nosenie fúzov má svoje spoločenské zásady

Čo sa týka spoločenských zásad, mužom je obecne povolené nosiť fúziky či briadku len v prípade, že ide o skutočne starostlivo udržiavaný strih, čo obnáša maximálnu dĺžku pol centimetra. Trojdňový porast je výrazom „uvoľnenej“ nálady a k reprezentatívnemu vzhľadu sa nehodí. Naopak hladko oholená koža sa vyznačuje upravenosťou a čistotou. A pravdou je, že aj na ženy pôsobí často ako magnet. To isté ale môže platiť pre elegantne zastrihnutú briadku, alebo trojdňové strnisko, ktoré vyzerá drsne, nespútane a tak trochu ako z amerického filmu obsadeného mužskými celebritami svetového formátu. Stačí trocha fantázie a odvahy. Veď predsa nejde o život – keď sa vám to nepodarí, nie je nič jednoduchšie než sa oholiť rovnako ako doteraz.

Bez práce nie je ani brada

Pokiaľ si náhodou ale niekto myslí, že je nosenie brady, fúzov alebo briadky jednoduchšie a horlivo počíta hodiny ušetrené holením tváre, možno bude prekvapený. Údržba brady je naopak priam žrút času – je teba ju pravidelne zastrihávať, čistiť a vyživovať, čo nielen zaberie čas, ale tiež si vyžiada nejakú tú korunku z vášho vrecka. K tomu naviac pripočítajte holenie na miestach, kde sú podľa vášho vkusu nežiaduce. Nuž, nie je to žiadna sranda… Nehovoriac o možných trapasoch so zvyškami polievky na mohutnej brade alebo kvapkami nápoja v dlhých vúzoch. S dlhými fúzmi nezostáva než byť stále v strehu.

Aj o povahe vypovedá vaša brada

Náčrty rôznych typov pánskych brád

Fúzy však samozrejme nie sú len záležitosťou estetickou. Prezrádzajú o vás naopak často mnoho viac, než si vôbec dokážete sami pripustiť. Tak napríklad neošetrovaná brada odhaľuje povahu citlivého muža, pôžitkára, kreatívneho a okrem toho aj manuálne zručného. Čo sa týka obľúbenej klasickej zastrihávanej briadky, tá zase demonštruje vodcovské nároky a vôľu ich presadzovať.

Celebrity inšpirujú a niekedy aj bavia

Pokiaľ by ste po nejakom experimente radi siahli, ale zatiaľ neviete, čo by bolo pre vás to pravé, skúste sa inšpirovať u celebrít. Pomôžu vám napríklad hviezdy ako Bill Mendes alebo Emilio Navaria (s mohutnou bradou), Kanye West, Wesley Snipes, David Blaine, Robert Downey Jr alebo Christian Bale (elegantne vyholená briadka), LeRoi Moore (brada „samorast“) alebo Jason Giambi (fúziky adekvátne profesii športovca). Stačí si vybrať.

Zdroj fotografií: Yeeeeee.com, Fotolia.com,Screenhead.com, Derok.net, Dave-matthews-band.us,
Screenrant.com, Channel4.com, Samizdata.net, People.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek