„Cestujte s Louis Vuitton“ – hlavným motívom pánskej časti kolekcie je totiž cestovanie!

„Cestujte s Louis Vuitton“ – hlavným motívom pánskej časti kolekcie je totiž cestovanie!

12 / 01 / 2012

Srdcom pánskej kolekcie značky Louis Vuitton na sezónu jar-leto 2012 je cesta – a to doslovne aj metaforicky. „V tom najjednoduchšom zmysle sa jedná o ideu cestovania a čo cestovanie v súčasnej dobe znamená“ vysvetľuje Kim Jones, riaditeľ kolekcií pánskej módy značky Louis Vuitton, ktorý pracuje pod umeleckým vedením Marca Jacobsa.

Móda ako pre cestovateľov africkou divočinou – to je jarný Louis Vuitton pre mužov.

„Cestovanie je koniec koncov základom značky. Koluje v jej krvi a je jedným z pilierov toho, čo značka v súčasnej dobe stelesňuje,“ pokračuje Kim Jones. „Na druhej strane je táto kolekcia tiež vyjadrením osobnej cesty. Také, ktorá pomáha človeku dospieť formou objavovania a cestovania.“

Tento „román v obrazoch“ sa nechal inšpirovať osobnosťou umelca Peter Beard, známeho kronikára východnej Afriky a jej fauny, a tiež životom v mestečkách tradičných amerických univerzít Ivy League, Afrikou samotnou a dekadentným životom bohatých cestovateľov. Peter Beard, sám absolvent Yale University, sa často vyskytoval na newyorskej spoločenskej scéne sedemdesiatych rokov, na južnom pobreží Francúzska v spoločnosti kapely Rolling Stones alebo na svojom ranči v Keni, ktorý bol hneď vedľa usadlosti Karen Blixenové.

„Peter Beard je mojím hrdinom,“ vyznáva sa Jones. „Táto kolekcia je poctou tomuto umelcovi a zároveň aj akýmsi románovým spodobením éry rokov šesťdesiatych a sedemdesiatych, kedy Afrika bola módnym kontinentom. Ja sám som v Afrike vyrástol a Afrika je takou mojou večným témou. Kolekcia tiež vypovedá o tom, ako muži žijú, cestujú a dospievajú – a utvárajú si praktický názor na to, čo chcú nosiť.“

Úplne v duchu týchto slov sa kolekcia pre sezónu jar-leto 2012 vyznačuje ľahkosťou, praktickosťou a luxusným štýlom moderného globálneho cestovateľa. Odráža sa v nej úcta k tradičným odevom a zároveň i moderný prístup k odievaniu. Kolekcia je koncipovaná ako mostík medzi tradíciou a modernosťou. Od reinterpretácie tradičného športového oblečenia – napríklad veslárska vesta s aplikáciou vreckovky s tradičným logom, kultová športová bunda bluzónového strihu, kravaty v tradičných farbách športových klubov a luxusné kašmírové svetre v športovom odtieni šedej opuky a svetre z vlny vikune s kontrastnými nášivkami alebo športové saká a obleky z ultraľahkého vlneného materiálu – až po inovatívne spracovanie moderného funkčného oblečenia pre šport a voľný čas v materiáloch z luxusných prírodných vlákien, pričom oblečenie nestráca nič na svojej funkčnosti a trvanlivosti, ako je ostatne zvykom u všetkých pánskych kolekcií značky Louis Vuitton.

V tej časti kolekcie, ktorá je inšpirovaná vysokoškolskou športovou módou, sa šedý hodváb lepí v troch vrstvách tak, aby si uchoval špičkové funkčné vlastnosti a priedušnosť, objavuje sa na moderne spracovanom bežeckom komplete. Šusťákové bundy a plášte sa dajú zložiť do malého balíčka pre maximálnu praktickosť a vrecká na hodvábnych bundách sú vystrihované laserovou technológiou a sú olemované odolnou páskou, ktorá tvorí funkčné a zaujímavé detaily.

V časti kolekcie, ktorá je inšpirovaná Afrikou, sa nezriedka objavuje kultový vzor Damier, ktorý je tu prezentovaný netradične vo farebnej kombinácii červených a modrých kociek pripomínajúcich masajské motívy. Tento vzor sa objavuje na prikrývkach z jemnej vlny merino a na šatkách z kašmíru a bavlny, rovnako ako na svetroch a šortkách z materiálu s prímesou kašmíru. Detaily pripomínajúce masajskú estetiku sa prvýkrát objavujú už v „univerzitnej“ časti kolekcie na řremienkoch na krk z preplietaných pásikov červenej a modrej kože. Tieto sa napokon prelínajú celou kolekciou, ako často zdobené prívesky v tvare chrobáka z perlete. V tejto sekcii sa tiež objavujú konvenčnejšie pojaté modely v safari štýle v typických farbách khaki a kameňa, v safari štýle sú aj kašmírové svetre v hrubom ševron vzoru. Ďalej tu nájdeme prešívané bundy „Champs Elysees“ s niektorými dielmi z kože a luxusné dvojtónové členkové topánky a praktické sandále s detailmi z kože aligátora a s drevenými sponami.

Posledná časť kolekcie, ktorú možno voľne nazvať „nočný život“, sa vyznačuje ľahkovážne hrou na tému tradičného formálneho obleku, ktorý je tu poňatý strihovo voľnejšie, aby mohol slúžiť svojmu nositeľovi pri denných aj večerných príležitostiach. K telu strihaný oblek v skrátenej dĺžke je kľúčovou siluetou kolekcie. Šálové klopy zo zmesi hodvábu a vlny voľne prechádzajú do podšívky – dôkaz majstrovského remeselného spracovania. Formálne večerné oblek tu nahrádza oblek pyžamového strihu z ťažkého hodvábu. Nohavice pyžamového strihu sa tiež predstavili v kombinácii s motobundou z krokodílej kože, ktorej každý diel bol ručne vybraný a kontrolovaný, aby sa vylúčili defekty kresby.

Ešte raz sa objavujú zaujímavé sandále outdoorového typu, ale v prevedení z matnej krokodílej kože. Vzor kocky Damier sa tiež znovu vynára, tentoraz na košeliach a vo variante pripomínajúca batiku či akvarel. Na atramentovo modrom vzorovanom šále sa objavuje klasický vzor Monogram. Hodvábne večerné šály sú napokon jedným z nosných doplnkov kolekcie. Luxusný štýl bezstarostnosť bohatých cestovateľov pripomína kravata pretkaná vláknom z 24-karátového zlata.

Celou kolekciou sa prelína téma tašiek a batožiny značky Louis Vuitton – tieto doplnky fungujú ako most medzi kolekciou značky a jej tradíciou a odkazom. Doplnky sú často reinterpretáciami archívnych dezénových prvkov, modelov a materiálov. Koža, ktorá sa tradične používa do švov batožiny rady Monogram, sa v rôznych podobách objavuje aj ako detail na odevoch, sandáloch a nových kombinovateľných pásikoch.

 

Na doplnkoch sa objavuje aj ďalší typický prvok historického odkazu značky – umenie intarzie. V kolekcii debutuje tiež celý rad nových zaujímavých modelov pánskych tašiek – prešívané batohy Champs Elysees a malé cestovné káble. Skutočnou hviezdou v doplnkovej rade tejto kolekcie je však nová koža Nomade, ktorá je teraz mäkšia a ponúka sa novo v odtieňoch olivovo zelenej, burgundskej a tabaku. Tento materiál, ktorý je zosobnením legendárneho savoir-faire značky Louis Vuitton, je spracovaný jednoduchou, klasickou formou na mnohých doplnkoch, ktoré všetky nesú ducha značky. V kolekcii nájdeme v mnohých podobách aj najtradičnejšie a najosobnejšie logo značky – písmeno „V“. Pôvodne bol tento motív použitý na cestovnom batožine Gastona-Louisa Vuittona, kultového cestovateľov a pokračovateľa tradície značky Louis Vuitton.

Zdroj obrázkov: Style.com, Louis Vuitton