Čo si majú obliekať brunetky a čiernovlásky?

Čo si majú obliekať brunetky a čiernovlásky?

06 / 09 / 2008

Okolie sa vás bojí? Ale určite nie, to je len váš momentálny pocit. Pokiaľ ale máte toľko temperamentu, ako dievčatá s tmavšou hrivou väčšinou mávajú, pôsobíte viac dominantne a samostatne. Možno skôr budíte rešpekt, ale strach je silné slovo. V každom prípade ste brunetka a to vám pri pohľade do zrkadla dokazuje farba vlasov, obočia a pleti. Často sa v zamestnaní stretávate s povýšením do vedúcej úlohy, pôsobíte tak nejak rozhodnejšie a istejšie.

Keď si prehliadnete módne časopisy, niekedy vás možno napadne, aké farby vám vlastne najviac pristanú. Listujete stránku po stránke a snažíte sa objaviť fotografiu ženy, ktorá sa vášmu typu najviac podobá. Modelku, herečku, jednoducho známu osobnosť, o ktorej sa práve píše. Skúmate image Lucie Bílej, sem tam sa pristavíte pri portréte Andrey Verešovej alebo Evy Aichmajerovej. A čo potom celám svetom zbožňovaná Angelina Jolie? Áno, všetky spomínané ženy spája fakt, že mimo svoju popularitu sa pýšia tmavými vlasmi, sú brunetky. Každá sa snažíme vyzerať čo najlepšie, aj v tých najobyčajnejších dňoch nechceme kaziť radosť sebe ani ostatným.

Čo na seba?

Predstavte si: máte celé dva dni voľna a neohraničenú výšku konta. Musíte celú dovolenku nakupovať oblečenie a doplnky. Len a len pre seba. Že sa nehneváte? Dokonca ani vízia sladkého ničnerobenia a sledovania videa nemôže túžbu po nakupovaní zastaviť. Ako by ste mohli pohrdnúť možnosťou kúpiť si na seba niečo nové, moderné? Na chvíľu sa zasnívate a popremíšľate, čo by vás malo najviac osloviť, aby ste pri domácej módnej prehliadke nemuseli ľutovať utratené peniaze.

Farebná typológia vás väčšinou radí k zimnému typu. To v prípade, že máte veľmi svetlú pleť a tmavo hnedé až čierne vlasy. Tmavé, ale aj svetlé odtiene očných dúhoviek ako je hnedočierna, tmavo modrá, modrošedá, modrozelená, zelená a blankytne modrá. K zimným kráskam patria aj majiteľky olivovej až veľmi snedej pleti. Pokiaľ vaše vlasy žiaria na slnku vo farbe medu, budete patriť skôr k jesennému typu. Tu by som odporúčala nahliadnuť do príspevku o rusovláskach, lebo ich typ vám bude pližší ako Snehulienka alebo čokoládová princezná.

S prihliadnutím k farebnosti jesene a nastávajúcej zime si v tom nekonečnom nakupovaní všimnete skôr oblečenie, ktoré vás zahreje a ochráni pred nepriaznivým počasím.

Mali by vás osloviť farby chladnejších odtieňov a jasných tónov. Pristane vám snáď celá škála modrej (až na tú s teplejším nádychom, tá pristane viac blondýnkam). Pokiaľ máte svetlé, napríklad modré oči, môžete si pokojne dovoliť nevšedný experinemt a kúpiť si trebárs semišový kabát vo farbe mora. Čierna vám tiež pristane, ale tej je na ulici toľko, že sa vám do toho nudného temného davu nechce vstúpiť. Tmavo modrú a čiernu su iste radi vyberiete pri kúpe večerných šiat. Dodá vám ešte viac tajomnosti a budete sa cítiť maximálne príťažlivá.

Či už budú vaše nákupné tašky obsahovať svetríky, tričká, košele, šaty, kabáty, bundy alebo športovú výbavu, obsah by mal žiariť a chladiť zároveň. Okrem modrej bude dobrá voľba odtieňov fialovej, sýto ružovej, striebornej, šedej, šarlátovo červenej až po bordó, snehovo bielu a pokiaľ máte orieškové oči aj jasno oranžovú. Teplé tóny radšej vynechajte, aj keď po niekoľkonásobnej návšteve solária alebo dovolenke pri mori vám pristane aj vanilkovo žltá.

Kozmetické rady

V oddelení s kozmetikou neurobíte chybu, pokiaľ sa zase zameriate na zimné farby, ako je fialová, šedomodrá a ružová. Make-up vyberte podľa odtieňa pleti tak, aby nedochádzalo k silnému kontrastu s krkom a dekoltom. Pri slávnostných príležitostiach naneste farebný podklad aj tam, ale vo všedný deň si najskôr nalíčte len pleť na tvári. Pokiaľ máte veľmi výrazné rysy, vyvarujte sa kontrastného líčenia. Mohli by ste dosiahnuť vulgárny dojem, ktorý nepôsobi veľmi príťažlivo. Nieto nad prirodzenosť a zdôraznenie predností jemným doladením. Riasenka sa odporúča čierna a tmavo hnedá, poiaľ máte husté tmavé riasy, nemusíte ju používať vôbec alebo vo veľmi malom množstve. Aspoň nebudete musieť kontrolovať ceza deň jej rozmazanie, ktoré pôsobí špinavo.

Pery vyniknú v hnedých a červených odtieňoch. Pokiaľ ste svetlejšia brunetka, pristane vám aj jemne ružová. Zase platí menej je viac, a tak často stačí jemný lesk v daných farbách, ktorý perám dodá objem, než silný nános tmavej farby. Pri jasne červenej sa ale nepopletiete, poiaľ ste typ Snehulianky a rozhodli ste sa zahaliť do čiernej. Jasná červená potom skvele zvýrazní inak tak trocha smutný dojem.

A aké vybrať doplnky?

Platí nepísané pravidlo, že vkusný dojem dosiahnete voľbou doplnkov ladiacich s oblečením. Kabelka a topánky by mali byť z rovnakého alebo podobného materiálu, najlepšie vo farbe šperkov a pokrývky hlavy. V zimnom období nás zahrejú predovšetkým rôzne čiapočky, klobúčiky, šály, rukavice a poriadne teplé topánky s vyššou podrážkou, napríklad čižmy alebo topánky ku členkom a moderné „ válenky“ v severskom štýle. Spomínané rukavice by mali byť rovnako farebné ako šál popr. pokrývka hlavy.

Že je tu koniec dvoch voľných dní a vy ste ešte s nákupmi neskončili? Nie je divu, mali ste toho toľko na výber. Ak ste si vybrali dobrem budete hviezdou nasledujúcich dní.

Ilustrácie: Jana Eliášová © Moda.cz / Moda.sk 2006