Dior vsádza na istotu – módna kolekcia pre jar a leto 2012 neurazí, ale ani neprekvapí!

Dior vsádza na istotu – módna kolekcia pre jar a leto 2012 neurazí, ale ani neprekvapí!

04 / 10 / 2011

Dior neriskoval. Práve predstavená kolekcia na parížskom Fashion Weeku, ktorá je určená pre jar 2012, hrá na istotu. Po nútenom odchode Johna Galliana, kreatívneho riaditeľa a hlavného dizajnéra, nemá Dior odvahu riskovať. Kolekcia, ktorú módny dom predviedol neurazí, nešokuje, ale ani neprekvapí a určite sa kvôli nej neodhodláte minúť svoje celoživotné úspory, aby ste si zaobstarala jeden z modelov. Napriek tomu však je kolekcia ženská a nechýba jej duch Diora, aj keď ten predgallianovský.

Bez Galliana sa značka Christian Dior vzhliada skôr v minulosti seba samej, ako v novátorstve. Po tom, čo riaditeľ Christian Dior Sidney Toledano prepustil Galliana po jeho antisemitských a protiarabských výrokoch v jednom z parížskych barov, značka stále nevybrala Gallianova nástupcu. Hovorilo sa o kdekom, no posledné rokovania vraj Toledano vedie s Markom Jacobsom, ktorého sa pokúša pretiahnuť značke Louis Vuitton. Zatiaľ, ako vidíme, bezúspešne. Ale musím uznať, že Jacobs je presne ten, kto by Galliana možno nahradiť dokázal – minimálne v jeho RTW, Resort a Pre-fall kolekcií. Pokiaľ ide o Couture kolekcie, kto vie ... Gallianove kreácie boli jednoducho Gallianove!

Prehliadku Christian Dior na parížskom Fashion Weeku zahájila česká modelka Karolína Kurková (prvá zľava).

VIDEO: Kolekcia Christian Dior pre jar a leto 2012

Francúzske klobúčiky zvonovitého tvaru, tzv. cloche hats, čiernobiely tvíd vo dne a čierna organza v noci – to bola istota na ktorú značka Christian Dior stavila. Táto „istota" je z rúk Billa Gayttena, ktorý od marca tohto roku po Gallianovi prevzal vedenie ateliéru do doby, než sa nájde nová star značky. Nakoľko bez hviezdy to nejde. Kým publikum na prehliadkach Dior za čias Galliana bolo nabité celebritami, dnes v prvom rade sedel rad neznámych ľudí, z nich vyčnieva akurát tak známy Orlando Bloom. Objavili sa tiež Rachel Zoe, Olivia Palermo alebo Anna Dello Russo extravagantná šéfredaktorka japonskej edície Vogue.

Bill Gayten, súčasný hlavný návrhár značky Christian Dior, zožal kritiku už za svoju Haute Couture kolekciu na jeseň 2011. Kolekcia pôsobila nie uceleným dojmom. Nemala jednotnú tému. Mnohé modely kopírovali Gallianov štýl, iné boli vyslovene diorovské a niektoré – proste inak to ani nemožno povedať: „mimo“. Predvedená RTW kolekcia pre jar 2011 je určite ucelenejšia a kompaktnejšia, diorovská, no nijak svetoborná. Duch Galliana kolekciám Dior jednoducho chýba! A náročný spotrebiteľ už zabudol na Gallianovu aféru, teraz chce naspäť svojho módneho génia!

Koktejlové a večerné róby z priehľadnej organzy poodhalili spodnú bielizeň, aj keď nie tak, že by sa samotná bielizeň stala súčasťou outfitov. Farby sú skôr jemné, béžová, pastelovo zelenkavá, biele aj čierne. Šaty sú ženské, no možno až príliš nenápadné.

Zdroj obrázkov: Style.com