Kultúra krížená s cirkusom v podaní Vivienne Westwood prinesie tohtoročnej jeseni módne osvieženie

Kultúra krížená s cirkusom v podaní Vivienne Westwood prinesie tohtoročnej jeseni módne osvieženie

19 / 04 / 2011

Britská módna návrhárka Vivienne Westwood je vo svete módy neprehliadnuteľná osobnosť, ktorá do modelov oblečenia priniesla hudobné prvky punku a novej vlny, ale aj politické a iné postoje. Je samozrejmosťou, že Vivienne Westwood nemohla chýbať na London Fashion Week so svojou kolekciou na jeseň a zimu 2011/2012 „Vivienne Westwood Red Label". Aké „westvoodoviny" v nej tentokrát nájdeme?

Pre jesennú a zimnú kolekciu Vivienne Westwood Red Label 2011/2012 sa nechala návrhárka inšpirovať niekoľkými podnetami z oblasti kultúry. Medzi ne patrí klasická hudba, knihy aj obrazy. Nechýbajú múzeá a galérie. Ako je to v prípade návrhárky Vivienne Westwood obvyklé, jedná sa o kúsky, ktoré sú aspoň v niekoľkých prípadoch vytrhnuté zo súčasného pojatie módy ako takej. Ak by sme trochu preháňali a nadsadili charakter tejto kolekcie, mohli by sme povedať, že nám pripomína vystúpenie moderných klaunov. Nielen vďaka štylizovanému líčeniu niektorých modeliek, ale aj vďaka modelom samotným. Príkladom môže byť hneď prvý model, ktorý otvára celú kolekciu Vivienne Westwood Red Label pre jeseň a zimu 2011/2012. Jedná sa o outfit zložený z modrého prepínacieho svetra, kockovaného zvršku a vzorovaných nohavíc, v ktorých spodnej časti nájdeme pestrofarebné strapce. Výnimkou nie je ani nasledujúci, opäť kockovaný model, doplnený o klobúk. No a ak budeme veľmi všímaví, nášmu pohľadu neutečie ani model trička s klaunovsky červeným nosom.

Kolekcia Vivienne Westwood Red Label je kolekciou s duchom klauna.

Okrem týchto bizarných outfitov môžeme však v kolekcii objaviť aj plno elegantných kúskov, ako napríklad model splývavých šiat ostro modrej farby s rovným výstrihom, béžové šaty šikmého strihu s miernym rozparkom, púzdrové sukne, košele, blúzky, kabáty alebo pár modelov nohavicových oblekov. Celkovo však kolekcia ponúka množstvo tipov, ktorými sa môžeme inšpirovať.

VIDEO: Westwood ponúka adaptáciu historických odevov premodelovaných do moderného poňatia šatstvaVivienne Westwood zbožňuje prototypy krásy!

Znakom podľa ktorého môžeme rozoznať modely z dielne Vivienne Westwood je adaptácia historických odevov, ktoré sú premodelovaná do moderného poňatia šatstva. Na otázku, aká je žena Vivienne Westwood podľa návrhárky, Vivienne pre Londonfashionweek.co.uk odpovedala: „Najlepšie tvárou značky sú moji zákazníci. A popravde povedané, hoci som naozaj veľmi pyšná na všetkých mojich zákazníkov, tiež som veľmi rada, keď obliekam supermodelky. Kúzlo krásy má určitý zmysel archetypu a ja zbožňujem tieto prototypické krásky. Móda je nažive, ak je skutočne nosená a ak sa o nej dostatočne hovorí."

Úspechy a tvorba Vivienne Westwood

Vivienne Westwood

Už v roku 1989 John Fairchild, editor populárnej módnu biblie „Women` s Wear Daily", zaradil módnu návrhárku Vivienne Westwood vo svojej knihe Chick Savages medzi šesť najvplyvnejších módnych dizajnérov na celom svete. V roku 1990 bola Vivienne Westwood nominovaná významným a prestížnym ocenením „britská dizajnérka roka". Vivienne Westwood často používa svoje módne prehliadky ako médium svojich politických a kultúrnych postojov, bližšie špecifikované dnes poukazuje na urgentnú potrebu konať proti klimatickým zmenám, ku ktorým v súčasnosti dochádza.

Zdroj obrázkov: Style.com