Móda 60. rokov opäť oživuje súčasné módne kolekcie

Módny boom 60. rokov zažíva tento rok návrat. Z kolekcií známych módnych návrhárov pre tohtoročnú jeseň a zimu je vidieť, že práve 60. Roky boli veľmi inšpiratívne.

V 60. rokoch nastal vo vtedajšom nudnom módnom svete prevrat. Nie je to žiadna náhoda, že popularita amerického seriálu Mad Men o reklamnej agentúre zo 60. rokov (seriál tento rok už po tretí raz zvíťazil v kategórii dramatických relácií výročných amerických cien Emmy Awards) sa zhoduje s oživením módy 60. Rokov. Táto móda sa vyznačovala nespútanosťou a strihy zdôrazňovali ženskú eleganciu. Ľady prelomili naberané sukne ale aj minisukne, kokteilky, nové mladistvé farby a nápadné vzory. Lavína módnych prvkov z tejto éry sa dnes stáva trendom súčasnosti. Návrat do 60. rokov sa prejavuje v kolekciách módnych návrhárov zvučných mien.

Návrhárov inšpiruje slávny americký seriál Mad Man

K 60. rokom patria žensky vypadajúce sukne a šaty zdôrazňujúce ženskú siluetu!


Zámerne sú šaty v štýle 60. rokov navrhnuté tak, aby z každého dievčaťa aj ženy urobili dámu. Samozrejme vás nenaučia sa podľa toho aj chovať, na to už musíte prísť sama. Šaty sú rozdelené do jednotlivých kategórií, z ktorých každá má príznačné pomenovanie.

Štýl „Domáca pani“
Šaty v tomto štýle majú naberanú sukňu, ktorá siaha trošku pod kolená, pás je zvýraznený látkovým širším opaskom v rovnakej farbe. Ušité sú z bavlnenej madeiry vystihujúcej daný štýl. (Kolekcia: Jayson Brunsdon)

V podobnom duchu sú ušité aj modely sukní od Louis Vuitton pre jesennú a zimnú módnu sezónu 2010/11.

Sukňa „Babička“
Vôbec z toho názvu nepanikárte. Ide len o názov, ktorý zdôrazňuje práve 60. roky. Rozhodne v takejto sukni nezískate image babičky, práve naopak. Sukne sú dlhé po lýtka, obyčajne naberané alebo plisované s bohato sa vlniacim spodným lemom. Celkový outfit s takouto sukňou môžete pokojne kombinovať so sexi blúzkou alebo topom a doplniť ho topánkami na vysokom opätku. Bude to pôsobiť menej archaicky, než kombinácia so svetríkom s kožušinovým golierom.  (Kolekcia: Louis Vuitton)

Puzdrové šaty vám nesmú v šatníku „šesťdesiatok“ chýbať!

Model je určený na denné  nosenie. Ale to neznamená, že by sa nedal využiť aj inak. Aby dokonale vynikol, mala by byť majiteľka obdarená i dokonalou postavou, pretože štýl kopíruje štíhly pás a sedí na útlych bokoch. Trend puzdrových šiat dokonale kopíruje tvar presýpacích hodín. Vzadu na chrbte môžu mať šaty aj zvodný otvor. Sukne sú rovné, alebo mierne rozšírené do tvaru A, s vysokým pásom a v dĺžke po kolená. (Kolekcia L’Wren Scott)

K dokonalosti pravej dámy 60. Rokov sa dostanete s niekoľkými jednoduchými trikmi

  • Lodičky na širších vysokých opätkoch, alebo úzke kozačky.
  • Ponožky do lodičiek alebo sandálov.
  • Okuliare v tvare mačacích očí.
  • Široký pružný opasok s koženou alebo plastovou sponou.
  • Vysoké rukavičky.
  • Klasická šatôčka – okolo krku, ale aj na hlavu.
  • Dlhé vlasy sú buď rozpustené, čo je viac sexy, alebo stiahnuté z čela do akoby včelieho úľa. Ako ozdoba sa pridáva stuha alebo čelenka.
  • Červený alebo jemný ružový rúž.

Zahrajte sa na 60. roky v dnešnej dobe – nič nie je nemožné

Široká sukňa v štýle návrhára Dries van Noten bola módna v 60. rokoch a zostala dodnes. Je nadčasová, veľmi pohodlná a hodí sa pre ženu každého veku. Len mladšie ročníky by mali skrátiť jej dĺžku nad kolená. K sukni si oblečte partnerove pánske sako a zodvihnite na ňom klopy. Sako môžete nahradiť aj športovým pleteným svetríkom. Nasaďte si veľké tmavé okuliare. Zvoľte ležérny účes, napríklad si vlasy len voľne spleťte.

Zdroj obrázkov:  Fashionising.com, Style.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek