Najkrajšie svadobné šaty roku tento rok navrhla návrhárka Tereza Šnajdrová

Najkrajšie svadobné šaty roku tento rok navrhla návrhárka Tereza Šnajdrová

28 / 10 / 2009

Desiaty ročník súťaže o najkrajšie svadobné šaty roku má svoju víťazku – Terezu Šnajdrovú. Jej svadobné šaty ocenila porota ako to najlepšie z tohto ročníka. Diváci viac ocenili šaty Soni Hlaváčkovej, ktoré boli tým najexkluzívnejším zo všetkých predvedených modelov – cena šiat bola až 3 500 000 Kč! Soňa Hlaváčková získala Cenu divákov.

V priestoroch Top Hotelu Praha sa minulý týždeň uskutočnilo každoročné dizajnérske súperenie o svadobné šaty roku. V tomto roku sa konal už desiaty jubilejný ročník tejto neobvyklej sútaže. Originálne svadobné modely popredných českých návrhárok a návrhárov tu predviedli známe tváre nielen zo sveta modelingu Diana Kobzanová, Zuzana Jandová, Lucie Křížová Váchová, Kateřina Konvalinka Průšová, Renáta Langmannová či Hana Robinson. Najlepší dizajnéri obdržali od sponzora súťaže – spoločnosti MPM Quality krásne hodinky PRIM. Večerom sprevádzal známy herec a moderátor Roman Vojtek. Vo VIP porote zasadli Libor Šula, Barbara Nesvadbová, Miroslav Šimůnek a Silvie Šuleřová.

Pravidlá súťaže Svadobné šaty roku sú jednoduché – každý z 22 zúčastnených módnych tvorcov predstavil anonymne počas prehliadky svoj model. Šaty prezentovali modelky pod súťažnými číslami, ktoré si návrhári vylosovali na začiatku dňa. Len tak mohlo byť zaistené celkom nezávislé a nezaujaté hodnotenie odbornej, umeleckej aj diváckej poroty. Zo všetkých zúčastnených modelov do finále postúpilo šiat len päť, a to svadobné kreácie od Nadi Moravcovej, Terezy Michálkovej, Terezy Šnajdrovej, Soni Hlaváčkovej a Terezy Sabáčkovej. Odborná porota medzi nimi vybrala najkrajší model, ktorý získal ocenenie Svadobné šaty roku 2009. Ocenenie Svadobné šaty roku 2009 v tomto roku získala Tereza Šnajdrová, ktorej model predviedla Zuzana Jandová. Okrem hlavného ocenenia bola udelená aj Cena návrhárov „Designers Award“, ktorú obdržala tiež Tereza Šnajdrová a Cena publika, ktorú si odniesol model za 3 500 000 Kč od Soni Hlaváčkovej. Všetci najúspešnejší návrhári získali za svoje diela hodnotný dar v podobe tradičných českých hodiniek PRIM.

Diváci mohli okrem modelov svadobných šiat známych módnych návrhárov obdivovať aj exkluzívnu módnu prehliadku novej kolekcie vlaňajšej víťazky súťaže, návrhárky Zoryany Stekhnovych. Tý vygradovala vlaňajším víťazným modelom, ktorý predviedla rovnako ako vlani Zuzana Štěpanovská.

Návrhárka Tereza Šnajdrová sa Svadobných šiat roku zúčastňuje od roku 2002 a pravidelne sa umiestňuje vo finálovej desiatke. Jej model bol romantický, široká sukňa bola z 28 m tylu a živôtik korzetového strihu zdobený kamienkami a flitrami.

Soňa Hlaváčková, ktorá získala Cenu divákov, sa zameriava na veľmi exkluzívnu módu, kde cena nehraje žiadnu úlohu. Preukázala to aj na tohtoročnej súťaži. Jej model bol zhotovený z najdrahších látok a pošitý diamantami, tomu odpovedala aj cena 3 500 000 Kč.

Najdrahšie šaty súťaže boli posiate brúseným krištáľom, polodrahokamami a drahokamami

Soňa Hlaváčková, popredná svetová návrhárka, ktorá úspešne predáva svoje modely v Spojených štátoch aj krajinách Perzského zálivu, predstavila svoj model, určený pre prezentáciu do Dubaja.

Šaty, ktorých tvorba zabrala cez 250 hodín ručnej práce štyroch ľudí, boli zdobené temer 5 000 brúsenými krištáľmi a polodrahokamami, ale najmä ich zdobilo 15 diamantov v celkovej váhe 10 karátov. Diamanty boli pre svoj exkluzívny lesk umiestnení do otvoreného dekoltu. Cena predvádzaného modelu ľahko presahuje 3,5 milióna korún.

Diamanty boli dovezené priamo z Antverp prestížnou českou spoločnosťou Altman. Soňa Hlaváčková si spoločnosť Altman vybrala na spoluprácu hlavne pre ich dlhú tradíciu, stabilitu a veľmi dobrú pozíciu na diamantovej burze, akou sa v Česku môže pochváliť málokto. Altman vyrába veľmi trendové šperky a ich nadčasovosť je to, čo návrhárke dlhodobo imponuje.

Nie sú to ale len drahé kamene, čo odlišuje tvorbu Soni Hlaváčkovej od ostatných. Návrhárka posúva hranice krajčírskeho umenia a na dnešných súťažných šatách po prvýkrát predstavila revolučnú technólogiu samonosnej konštrukcie, ktorá umožňuje mať otvorený korzet s hlbokým výstrihom bez spojov na prednom dieli a zároveň pevné šnurovanie na chrbáte. Šaty boli ušité z temer 150 metrov látky a každý
kameň bol ručne osadený na to správne miesto.

Soňa Hlaváčková ako prvý český návrhár usiluje o zapísanie do svetovej asociácie Haute Couture, pretože jej modely sa do tejto kategórie môžu smelo radiť.

Okrem neodolateľných modelov bol pre divákov pripravený aj bohatý sprievodný program. Počas slávnostného večera vystúpila Zuzana Norisová, Petra Černocká, Iva Frühlingová, manželia Krampolovi a mnoho ďalších.

Zdroj informací / zdroj obrázků: 3P3 Consulting, Soňa Hlaváčková Couture