Návrat letných šiat – vyberte si aj vy!

Návrat letných šiat – vyberte si aj vy!

01 / 06 / 2007
Toto leto priam vyžaduje, aby sme si do svojho šatníku zaradili letné šaty. Každý si vyberie zo širokého sortimentu, sú pre každú postavu a každú príležitosť. Vedúcimi trendami sú zavinovacie šaty á la Diane von Furstenberg, šaty so zvýšeným pásom, kvetovaný vzor, potlač, kombinácia s legínami a klasické jednofarebné šaty.
Šaty už sme veľmi dlho nevideli. Podľa módnych kritikov je ich návrat a popularita spôsobená akýmsi novým duchom času. Šaty boli skôr veľmi nepraktické a nie tak pohodlné ako napríklad blúzka so sukňou. Celkový vzhľad potom vyzeral nevšedne a staromódne. Mohli ste kombinovať a nosiť ich tak častejšie. Diane von Furstenberg bola tým človekom, ktorý vrátil šaty späť. Zavinovacie šaty boli tak jednoduché, praktické, vyzerali dobre a dalo sa v nich chodiť od rána do večera, hodili se ku všetkým príležitostiam. Aj toto leto sú hitom. Kvetinové, geometrické a Afrikou inšpirovaný vzor sú najžiadanejšie. S kvetinovým vzorom si dajte pozor, noste šaty v dĺžke len nad kolená. Dlhšie pripomínajú dedinčanky alebo sedliačky. Najžhavejší kvetinový vzor sú silne a výrazne orámované kvety.

Vzkrieseniu printu skrížili cestu letní šaty. V každom obchode nájdete aspoň jeden kúsok s grafickým , geometrickým a psychedelickým vzorom podľa Pucciho. Vzor v tlmených farbách sa viac hodí do práce a do mesta, čierno biela kombinácia jednoznačne víťazí.

Ak sa chcete odlišovať, hlavným kúskom oblečenia sú originálne šaty. Posol leta prichádza aj v podobe empírových strihov. Zvýšený pás sa nosil, svoje by o ňom mohla rozprávať Anne Hathaway v novom filme o Jane Austin, jednoducho sa nosí a bude sa nosiť. Pôsobí tak nevinne, romanticky, dievčenským dojmom a prípadne zakryje aj nedostatky. Je to obľúbený variant najmä mladých dievčat, v tlmených farbách ich môžeme nájsť napríklad v HM. Moderný dotyk im možno pridať, keď na nohy navlečieme legíny. Mnoho žien obľubuje kombinácie šiat a džínsov alebo šortiek, to už záleží len na vás.

A potom sú tu košele, dlhé voľné šaty. Ak hľadáte kompromis medzi šatami a zakrytím nedokonalej postavy, odporúčam práve také, ktoré vašu postavu dokonale zamaskujú. Zavinovacie šaty by vám veľmi nepolichotili. Lepšie je si vybrať šaty, ktoré sú nejak vrstvené, ľahké materiály alebo splývavé. Ľahké, šifónové, bavlnené a hodvábne materiály sú nesporným hitom. Len vyberajte správne, nech sa zo šiat nestanú tehotenské. Chloe podnietila vlnu mánie po košeliach a šatách v bielej krajke a výšivce, to všetko štylizované do 19. storočia, vlády kráľa Eduarda. Čím menej krajky a ozdôb, tým vhodnejšie do práce.

Opak nadýchaných šiat s objemom sú šaty s osím pásom. Šaty strihu dlhých tričiek sa skvele doplnia opaskom, Bottega Veneta je hlavným predstaviteľom tohoto trendu. Bohato vyzerajúci výrazný opasok a originálne doplnky môžu z obyčajného dlhšieho trička urobiť neprehliadnuteľné šaty. Do pracovného prosttedia sa hodí pripojiť aj sáčko alebo ľahkú bundičku.

Šaty s dlhými rukávmi budú v lete skôr vzácnosťou. Dizajnéri sa v takých prípadoch venujú oblasti ramien, kde sa snažia vytvoriť vzhľad začiatku 90. rokov v trochu jemnejšej forme. Veľké vrecká na klasických šatách zjemnejú a pôsobia športovnejšie.

Ako budete nosit svoje šaty, tak urobíte dojem na ostatných. S topánkami na platforme bude určite dojem úplne iný než s vietnamkami. Letné čižmičky z vašich šiat urobia neobvyklý kúsok. Dnešná móda nám dovoľuje mixovať, prekombinovať, čo sa dá, návrhári ponúkajú rôzne štýly a šaty inšpirované všetkými obdobiami. Lanvin a Jil Sander si užívajú paťdesiate roky. Výsledok je úžasný.

Nové šaty v štýle kabátov sú dominantou nemeckej značky Betty Barlcays. Je možné ich kombinovať so všetkými druhmi oblečenia. Dôležitým však zostáva opasok, ktorý zvýrazní pás. Jej nová kolekcia obsahuje šaty vo farbách neutrálnych a silne kontrastných. Výhodou takého kúsku je, že sa môžu nosiť ako šaty, ale aj ako kabát cez iné oblečenie. Dajú sa skombinovať napríklad s nohavicami alebo navliecť cez plavky a využiť ich na pláži. Chanel vo svojej poslednej kolekcii vytvoril niečo podobné. Šaty, ktoré vyzerajú strihom skôr ako župan, prepásaný látkovým opaskom a niekomu by mohli pripomínať vzhľad zdravotnej sestričky. Sú ale veľmi populárne, praktické a hodia sa ako na pláž, tak aj do mesta. Sú akýmsi príbuzným zavinovacích šiat.

Všetci sa ale zhodujú v jednom. Záleží na dĺžke šiat a šírke. Doplnky s vašimi šatami urobia zázraky, hlavný je potom ale správny výber. Zahoďte za hlavu všetky trápenia s nedokonalou postavou a oblečte si letné šaty.
Zdroj fotografií: Neimanmarcus.com, Style.com, Fabsugar.com