Návrhári prepadli novej mánii: tentoraz nás chcú obliecť a obuť do PVC. Takže s PET-kou na hlave hurá do ulíc!

Návrhári prepadli novej mánii: tentoraz nás chcú obliecť a obuť do PVC. Takže s PET-kou na hlave hurá do ulíc!

28 / 06 / 2012

Ohŕňate nos nad PVC a jediné čo uznávate, sú prírodné materiály? Módni návrhári sa ale do PVC zamilovali a aplikujú ho na topánky, oblečenie aj módne doplnky. Z PVC si tak kúpite lodičky od Louboutina či Kirkwooda, tričko či kraťasy od Lagerfelda, alebo opasok od Dolce&Gabbana. Svoj PVC model pre pánov ponúkne na jeseň dokonca aj PIETRO FILIPI.

Móda z PVC? Možno by ste od návrhárov čakali skôr vizionárstvo v štýle tkanín, ktoré vyrobia nanoboti, alebo oblečenie z materiálov, ktorý vám v noci posvieti na cestu. Tieto technológie sú však móde zatiaľ veľmi vzdialené a tak si môžeme užívať aspoň PVC dizajnovú mániu, ktorej návrhári aktuálne prepadli.

Louboutinky pre tohtoročné leto fascinujú svojimi plastovými „blatníkmi“.

Plasty a syntetické materiály majú zlú povesť. Niektorí z nás si možno ešte spomenieme na „ nadužívaný socialistický materiál“ dederon z ktorého sa šilo všetko od košieľ, cez ohavné dámske zástery až po podšívky kabátov a sák. PET fľaše z PVC aj igelitky z hypermarketov sú dnes priamo symbolom neekologického správania a neúcty k prírode. Avšak módni návrhári našli pre plast a PVC nové dizajnové využitie. Zoberieme ho na milosť?

Topánočky, ktorá by inak nemohli sedieť na nohe a tak by sme ich strácali na každom kroku nám na nohe držia vďaka mäkučkému priehľadnému PVC a inak úplne nudné tričko z kolekcie Karl návrhára Karla Lagerfelda by bolo úplným módnym „outsiderom“, keby mu Lagerfeld miesto rukávov nenašil plastové rukávy z PVC pripomínajúceho vrecia na odpadky.

Dámske šortky, bundokošeľa a košele z kolekcie Karl: Karl Lagerfeld u všetkých týchto modelov použil čierne PVC a samozrejme chce, aby sme ho nosili!

Dokonca aj český návrhár Jakub Polanka prepadol plastu. V jeho kolekcii na tohtoročnú jar a leto vidíte modelky doštýlované PVC štulpňami alebo modelku priamo oblečenú do minipelerínky z PVC. I do novo predstavovanej kolekcie pre PIETRO FILIPI pre jeseň a zimu 2012/2013 (URL:) zaradil Polanka PVC pánsku pelerínu. Pritom sám hovoril, že tým, čo by si na seba nikdy nevzal, je práve syntetický materiál dederon. PVC ale pre dizajnérov znamená zmierenie sa so syntetikou a dáva im priestor pre nové kreatívne koncepty.

Legenda k fotogalérii:

  1. 3.1. Philip Lim – kabelka
  2. Oscar de la Renta členkové sandále
  3. Karl Lagerfeld kolekcia Karl: tričko s PVC rukávmi
  4. Dolce&Gabbana: opasok z priehľadného PVC
  5. Christian Louboutin: lodičky s priehľadným PVC
  6. Jakub Polanka: kolekcia jar/leto 2012
  7. Jakub Polanka: kolekcia pre Pietro Filipi (jeseň/zima 2012/13)
  8. Nicholas Kirkwood: topánky s časťou z PVC (použiť pohľad zo strany)
  9. Jil Sander: transparentné pánske PVC puzdro na iPad
  10. Vision: dáždnik z priehľadného PVC

Zdroj obrázkov: Net-a-porter.com – modely z kolekcií návrhárov, Umbrellaheaven.com, PIETRO FILIPI – Jakub Polanka.