Oblečte sa vkusne na svadbu svojej kamarátky

Oblečte sa vkusne na svadbu svojej kamarátky

14 / 12 / 2006
Párkrát za život dostane pozvanie na svadbu každá žena. Od kamarátiek, kamarátov, súrodencov, príbuzných alebo len známych. Môžete ísť na cudziu svadbu aj ako doprovod svojho priateľa. Táto situácia si tak ako každá iná žiada trochu taktiky pri výbere vášho oblečenia.
Všetky poznáme pravidlo: hlavne nemať honosnejšie šaty ako nevesta. Toto pravidlo musíte zachovať, aj keď nevesta napatrí práve medzi vaše najlepšie priateľky. Pokaziť niekomu svadbu tým, že budete mať nákladnejšie šaty, sa len takneodpúšťa. Čo ale robiť, keď nevesta vyznáva jednoduchosť a strohý štýl? Potom môžete miesto šiat zvoliť kostým, pokojne aj nohavicový. Tiež nie je vhodné prísť v šatách svetlej, alebo dokonca bielej farby. Táto farba je vyhradená pre nevestu. Strhnúť pozornosť na seba miesto nevesty, sa vám podarí pomocou bohate naberaných princeznovských šiat sladkej farby alebo príliš krátkymi či extravagantnými šatami a prestrihmi. Vynechajte ich preto, rovnako ako odhalenú kožu.

Pokiaľ ste len hosť, potom vyberte jednoduché šaty alebo kombináciu sukne a topu. Dĺžka šiat by nemala byť kratšia než dlaň nad kolená a top by nemal byť priehľadný. Nehodia sa ani príliš dlhé šaty a už vôbec nie šaty s vlečkou. Možno si nevesta bude priať, aby všetci hostia prišli v jednej farbe šiat, ktorú určí. Rešpektujte ju. Nie je vhodná čierna farba šiat, lebo družičky môžu maž na prianie nevesty čierne koktejlky.
Na svadbe teda môžete dostať aj úlohu družičky, napriek tomu, že u nás nie je zvykom, aby nevesta mala viac družičiek z radov kamarátok. Úlohu družičky u nás skôr zastávajú deti. Ďalšia úloha môže byť veľmi zodpovedná a je ňou svedok. Ako sedok by ste rozhodne mali vyzerať seriózne. Pre svedkov sú povolená šaty tmavších farieb a konzervatívneho strihu.

Ak ste pozvaná len na hostinu a samotného obradu sa nezúčastníte, s oblečením si hlavu príliš lámať nemusíte. To ale neznamená, že môžete prísť v džínach. Aj tu by ste mali byť spoločensky oblečená, môžete si ale vziať nohavice a top. Aj nevesta sa asi po obrade prezlečie a atmosféra na hostine bude uvoľnenejšia. Vždy si o svatbe zistite čo najviac informácií: kde sa bude konať (kostol, radnica alebo nejaké neobvyklé miesto), aké bude počasie, koľko tam bude ľudí, v čom pôjdu na svadbu ostatní, ako bude oblečená nevesta (môže sa stať že zvolí čierne šaty) a či má nevesta s ženíchom na vaše oblečenie nejaké požiadavky. Podľa zistených informácií sa oblečte s ohľadom na všeobecne známe pravidlá.