Oblečte si mrakodrap – newyorský Chrysler Building uchvátil módnych návrhárov tak, že si ho musíte obliecť!

Oblečte si mrakodrap – newyorský Chrysler Building uchvátil módnych návrhárov tak, že si ho musíte obliecť!

10 / 01 / 2012

Móda hľadá inšpiráciu na rôznych miestach. Často v umení a tiež v architektúre – podobne ako tento rok, keď niektoré značky a návrhári siahli po prvkoch umenia a architektúry z 20. a 30. rokov 20. storočia, kedy sa zrodil dekoratívny štýl Art Deco. A práve návrat k tomu štýlu má na svedomí to, že si tento rok budeme obliekať šaty a oblečenie veľmi podobné newyorskému mrakodrapu Chrysler Building, ktorý je dokonalým príkladom použitia tohto umeleckého štýlu v architektúre. Viete si predstaviť, že si oblečiete mrakodrap? Budete prekvapená, ako vám dokonale padne!

Kto nás tento rok oblečie v štýle Art Deco newyorského Chrysler Building? Tým, kto prvý poukázal na tento módny štýl pre novú sezónu bola značka Gucci. Jej dokonalé šaty nezaprú inšpiráciu Art Deco a outfity akoby kopírovali nádhernú stavbu Chrysler Buiding, Podobnú inšpiráciu, aj keď možno náhodú a následne potom už len prirovnávanú k tomuto štýlu, potom nájdeme aj v kolekciách ďalších značiek a návrhárov: predovšetkým v jarnej a letnej kolekcii 2012 značky Etro a Alberta Ferretti.

Kolekcie pre tohtoročnú jar a leto 2012 inšpirované Art Deco architektúrou a newyorským Chrysler Building: zľava oblečenie Alberta Ferretti, 2x Etro, 2x Gucci.

Art Deco sa vrátilo v 21. storočí!

Inšpiráciu 20. a 30. rokmi 20. storočia, čo bola doba Art Deco, nájdeme aj u iných značiek. Objavuje sa na oblečení Marc Jacobs, Anna Sui, Azzaro, Halston Heritage, Sass & Bide, Theory či Temperley London. Určite neprekvapí, že sa Art Deco inšpirovali aj návrhári šperkov a bižutérie, či módne značky, ku ktorých kolekciám patrí aj produkcia šperkov: nájdete ich v kolekciách Bottega Veneta aj Oscar de la Renta. Stopy po tomto dekoratívnom štýle sa vrátili aj na topánky a kabelky. Inšpirovali značku Miu Miu, Brian Atwood, Lanvin, Christian Louboutin, Jimmy Choo, Burberry Prorsum či Marni.

Chrysler Building je skvost architektúry

Mrakodrap Chrysler Building je jedným zo symbolov New Yorku. Nachádza sa na Manhattane a patrí medzi najznámejšie symboly mesta. Je prvým mrakodrapom sveta, ktorý svojou výškou prekročil výšku Eiffelovky v Paríži a pokoril tak výšku 300 m. Výška Chrysler Building je 318 m.

Stavba mrakodrapu Chrysler Building prebiehala v rokoch 1928 až 1930. Architektom je William Van Alen. Celkovo má mrakodrap 77 poschodí a úžitkovú plochu 111 201 metrov štvorcových. Dnes je tretím najväčším mrakodrapom v New Yorku. Po svojom postavení si krátku dobu držal prvenstvo ako najvyššia budova sveta. Avšak 11 mesiacov po jej postavení ju prerástol ďalší newyorský mrakodrap – Empire State Building. Je postavený v architektonickom štýle typickom pre 30. roky – v štýle Art Deco.

Niet sa čo čudovať, že budova Chrysler Building inšpiruje módnych návrhárov. Je totiž považovaná za majstrovské architektonické dielo Art Deco architektúry. Pre budovu je typická jej dekoratívna špička, ktorá následne inšpirovala mnohé ďalšie vysoké budovy sveta. Konštrukcia budovy je z ocele s tehlovou výmurovkou. Je to najvyššia tehlová budova sveta a tiež preto je od roku 1976 národnou kultúrnou pamiatkou.

K Art Deco architektúre, ktorá dekoratívnym štýlom vychádza z kubizmu, futurizmu a secesie súčasne, patrí rozhodne využívanie dekoratívnych prvkov, ktoré teraz pre svoju inšpiráciu využívajú aj módni návrhári. Rohy 61. poschodia budovy zdobí osem oceľových orlov, ktoré sú nadživotnými kópiami predných masiek vozidiel Chrysler z roku 1929. 31. poschodie budovy zas zdobia krídla orlice Chrysler. Špičku mrakodrapu ozvláštňujú trojuholníkové okná a v 71. poschodí sa nachádza vyhliadka. Mrakodrap je nádherný nielen vo dne, ale aj v noci, keď ho osvetľuje 10 000 žiaroviek umiestnených na dvoch miestach budovy: v oceľovej špici a na streche 61. poschodia budovy.

Nemenej než exteriér budovy je zdobený aj jej interiér. Stropy zdobia egyptské motívy, 25. poschodie je preslávené freskou maliara Edwarda Trumbull s názvom Doprava a ľudské úsilie. Vstup budovy je obložený onyxom, jantárom a mramorom.

Zdroj obrázkov a informácií: Style.com, Net-a-porter.com, Wikipedia.org, Google.com, internet