Páni, čo si vyberiete? Gél, lak, alebo tužidlo?

Prípravkov pre vlasový styling ležia v poslednej dobe na pultoch obchodov desiatky či stovky. Vlasové gély, laky, tužidlá, peny, krémy, lotion a ktovie čo ešte. Vyznať sa ale nie je ľahké ako v značkách, tak jednotlivých prípravkoch všeobecne. K čomu sa aký prípravok najlepšie hodí a prečo, to vám ale už teraz môžu prezradiť nasledujúce riadky.

Čo je styling?

Za styling môžeme považovať buď proces, alebo len výsledok stylingu, teda tvarovania vlasov do účesu. Niekedy sa do tohoto procesu radí dokonca aj tvarovanie strihom alebo britvou a všetky následné úpravy do tvaru. Z hľadiska vlasovej kozmetiky sa potom pod pojem styling radí všetka vlasová kozmetika, ktorá umožňuje nebo uľahčuje tvarovanie vlasov. Je treba poznamenat, že je to skupina veľmi rôznorodá a nezriedka tak trochu záhadná nie je divu, že sa potom mnohí z nás pri výbere vhodného prípravku riadia radšej rozpočítavaním.

Penové tužidlá

Muž s nagelovanými vlasmi

Medzi tužidlá na vlasy sa najčastejšie radia penové tužidlá, či už v tlakovom alebo netlakovom prevedení. Tie netlakové potom majú špeciálny adaptér, ktorý tvorí penu. Správne ale do tejto skupiny patria aj rôzne produkty, ako sú napr. prestylery, styling lotion alebo tužidlá v spreji. V ideálnom prípade sa tužidlá aplikujú po umytí do vlhkých vlasov a výrazne uľahčujú ich tvarovanie do účesu. Dôležitú úlohu hraje aj teplota – pod horúcim fénom vám vlasy „stuhnú“ rýchlejšie.

Čo sa týka množstva, u tužidiel stačí pomerne málo, dôležité je distribuovať ich skutočne rovnomerne. Pri prehnanom množstve tužidla sa dočkáte miesto lesklých hladkých vlasov, ktoré dobre držia tvar, zľahnutých vlasov, ktoré nedržia a nedržia. Obľúbené žehlenie vlasov tužidlá jedine podporí, ale pozor, hoci tužidlo si nanášate na vlhké vlasy, s žehlením je treba vyčkat do uschnutia! Vysoké teploty v kombinácii s vlhkosťou rýchlo a nenávratne poškodzujú vlasy do hĺbky.

Laky na vlasy

Muž s kučeravými vlasmi

Vďaka svojmu zloženiu laky výrazne rýchlejšie zasychajú a tvoria jemnejší film, preto by sa tieto produkty mali používať vždy pre finálnu úpravu a do suchých vlasov. Lak je zo skupiny stylingových produktov „najstarší“ a tiež najpoužívanejší. U lakov je veľmi účinný UV filter, vďaka veľmi jemnej distribúcii laku po účesu – vlasy sú tak trvale chránené pred negatívnymi účinkami svetla ako je blednutie farby, strata elasticity, zvýšená lámavosť atď. Okrem toho môžu obsahovať aj účinné látky ako komplexy vitamínov, proteínov, látky pre lesk vlasov atď. Platí, že lak by sa mal nanášať zo vzdialenosti min. 25 cm, v tenkej, ale souvislej vrstve, a to na vlasy zbavené prachu a nečistôt.

Lak slúží na fixáciu konečného tvaru, po jeho aplikácii by ste teda už do účesu nemali príliš zasahovať. Zaujímavý je aj fakt, že laky často môžu pomôcť zmierniť problém s mastením vlasov, vďaka liehovej formule totiž mierne vysušujú, a tak lakovaný účes vydrží krásny a lesklý dlhšie než bez nich.

Gély

Asi najznámejšie a najrozšírenejšie sú stylingové gély na vlasy. Väčšinou sa nanášajú do suchých vlasov a možno s nimi tvarovať detaily účesu alebo dokonca celý účes. Poslúžia pre kreatívnych ježkov rovnako ako pre uhladenie dlhých vlasov. Môžu byť niekedy použité aj do vlhkých vlasov pre tzv. mokrý efekt alebo proste ako krok k jednoduchému a upravenému pánskemu účesu. Moderné gély sú väčšinou celkom transparentné bez farbív, na rukách nelepia, vlasy nevysušujú a nezlepujú.

Stylingové krémy

Mužská tvár

Hoci to pre mnohých bude možno novinka, veľkú skupinu prostriedkov na úpravu vlasov tvoria modelačné/ stylingové krémy. Tie sú najľahšie, majú krémovú konzistenciu, môžu obsahovať aj hydratačné alebo kondicionačné zložky. Tuhšie a viac zahustené krémy môžu obsahovať špeciálne polyméry s vláknitou štruktúrou, nájdete ich pod názvami ako putty, pudding, fibre gum, styling clay, styling glue a atď.

Vosky

Samostatnú skupinu tvoria vosky, ktoré väčšinou obsahujú niektorý z prírodných voskov, a sú ideálne na tvarovanie strapatých vlasov, končekov a podobne. Na rozdiel od stylingových produktov obsahujúcich hlavne živice, možno vlasy ošetrené voskom ľahko remodelovať, ale vosk nemožno z vlasov vyčesať a na niektoré typy vlasov môže pôsobiť príliš záťažovo.

Zdroj fotografií: Moodyhair.com.au

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek