Paříž Paríž zažila posledného Galliana pre módny dom Christian Dior!

Paříž Paríž zažila posledného Galliana pre módny dom Christian Dior!

08 / 03 / 2011

Galliánov génius sa premietol do ďalšej módnej kolekcie Christian Dior, tentoraz pre jeseň a zimu 2011/2012. Avšak už naposledy! Po tom, čo dostal Galliano ako kreatívny riaditeľ z módneho domu vyhadzov za svoje antisemitské výroky, je táto kolekcie záverečnou bodkou v jeho kariére pre tento módny dom. A bodkou skutočne dokonalou!

Módna prehliadka luxusného domu Christian Dior patrila medzi jednu z najočakávanejších prehliadok parížskeho (a možno nielen parížskeho) módneho týždňa vôbec. Jesennú a zimnú kolekciu pre rok 2011 predviedol módny dom dňa 4. 3. 2011 a Galliano, ktorého módny dom Christian Dior minulý týždeň vyhodil z postu kreatívneho riaditeľa za jeho verejné antisemitské výroky, samozrejme chýbal. O jeho rasistických útokoch a antisemitských výrokoch počul už celý svet. Poďme si povedať, čo sa na samotnej módnej runwayi v tento marcový deň dialo a pozrime sa aj na samotnú módnu prehliadku jesennej a zimnej kolekcie Christian Dior 2011/2012, ktorá sa tento rok konala v múzeu Rodin. Stojí totiž naozaj za to. Galliano je totiž opravdivým módnym kráľom a Dior bude len ťažko za neho hľadať náhradu. Bol to práve Galliano, ktorý vďaka svojej kreativite módny dom Christian Dior postavil po svojom nástupe pred pätnástimi rokmi opäť na nohy a vyniesol upadajúci módnu značku opäť na výslnie!

Nádherné mini večerné róby z kolekcie Christian Dior pre nadchádzajúcu sezónu jeseň / zima 2011.

Oblečenie z jesennej kolekcie Christian Dior pre jeseň a zimu 2011/2012 je skutočne vydarené. Farby, textúry, aj samotné variácie modelov sú bohaté. Ak by sme chceli módnu prehliadku charakterizovať, môžeme ju opísať ako kolekciu elegantno-ležérnu so sklonmi k bohémskemu poňatiu. Presne tak, ako to Galliano najlepšie vie. Hlbšie farby, vysoké kozačky nad kolená, dlhé ťažké kabáty, zamat, kožušinové nákrčníky aj kratšie kabátiky a extra veľké klobúky striedajú jemnejšie farby, zdobenie v podobe volánikov, ľahké a priesvitné materiály, romantické strihy krátkych aj po zem dlhých, plápolavých šiat. Ťažkopádny štýl, ide ruku v ruke so štýlom romantickým. Ak sa tak pozrieme na začiatok a koniec kolekcie, môžeme vidieť úplnú zmenu, ktorá však zároveň tvorí obdivuhodný kontrast. Christian Dior vo svojej jesennej a zimnej kolekcii 2011/2012 rozhodne nevyznáva minimalizmus.

Jesenná a zimná kolekcia Christian Dior 2011/2012 – od hutných materiálov k romantickým volánikom.

VIDEO: Módna prehliadka Christian Dior na Paris Fashion Week

Módne doplnky tvoria základ kolekcie Christian Dior – Galliano sa sústredil na každý detail!

V kolekcii samozrejme nechýbajú ani módne doplnky, ktoré tvoria veľkú časť prehliadky. Spomínané klobúky tvoria dokonalé snúbenie s elegantnými kožušinovými nákrčníky. Outfity modeliek zdobia slnečné okuliare, kabelky moderných vrecových aj klasickejších tvarov, šperky ako sú náhrdelníky alebo náramky.

Skutočnou lahôdkou bola široká plejáda módnej rôznofarebnej obuvi. Vidieť môžeme maxikozačky nad kolená, šnurovaciu členkovú obuv alebo sandálky typické pre svoje spletité pásikové viazanie s mašličkami. Všetky modely črievičiek Dior majú vysoký podpätok a sú charakteristické pre svoju širokú platformu.

Nádherná módna prehliadka prebehla v pochmúrnej atmosfére – Toledano sa snažil situáciu zachrániť nostalgickými výlevmi

Nálada celej módnej prehliadky módneho domu Christian Dior bola temnejšia než kedykoľvek predtým. A vzhľadom k celej udalosti okolo Galliana, o ktorej informovali po celý týždeň všetky svetové médiá, sa nie je čomu diviť. Prejav, ktorého sa na módnej prehliadke ujal sám výkonný riaditeľ spoločnosti, Sidney Toledano, bol jasný, zreteľný a k veci.

Toledano okrem iného zúčastneným odprezentoval stručnú históriu založenia módneho domu Dior. „ To, čo sa stalo v priebehu minulého týždňa, bol pre nás pre všetkých zdrvujúci, hrozný a skutočne ohavný zážitok„, povedal Toledano. „Je naozaj bolestivé a nepríjemné vidieť, že je meno módneho domu Christian Dior spojený s takými hanebnými výrokmi, ktoré sú pripísané jednému z dizajnérov tohto domu, akokoľvek môže byť táto osoba vo svojej profesii vynikajúce,“ pokračoval Toledano ďalej. Toledano, ktorý je židovského pôvodu, sa antisemitské vyčíňanie Galliana osobne dotklo. Jeho sestra totiž za vojny zahynula v koncentračnom tábore v Buchenwald.

Túto tému uzavrel Toledano oslavou extraordinárnej, kreatívnej a nepochybne úžasnej práce všetkých verných a pracovitých ľudí v tíme Christian Dior. Tí, o ktorých sa touto poznámkou Sidney spomína, krajčíri a všetci remeselníci, ktorí pracujú pre štúdio Christiana Diora – tí sa potom na konci módnej prehliadky všetkým prítomným prišli ukloniť. Avšak zdroje uvádzajú, že Galliánov vlastný módny tím sa na runwayi neobjavil. Vraj mu tým chceli prejaviť svoju solidaritu.

Zdroj obrázkov: Style.com, Puretrend.com, Fashionetc.com