Plesový marš Jean Paul Gaultiera: „Dámy vo fraku aj dámy bez fraku...“

Plesový marš Jean Paul Gaultiera: „Dámy vo fraku aj dámy bez fraku...“

10 / 07 / 2012

Jean Paul Gaultier – čaká sa od neho provokácia a extravagancia, a tú nažhavenému publiku a naštartovaným novinárskym notebookom vo svojej Haute Couture Fall 2012 kolekcii nedal. Aspoň nie nijak výnimočnú. A tak sa do neho pustili! Kolekcia vraj nezaujala, napísali v americkom módnom denníku Womens Wear Daily. Ale ozývajú si aj pozitívne ohlasy, že Gaultier do svojej Haute Couture konečne vnáša disciplínu, ktorá do vysokej krajčírstva patrí – teda vraj opäť až na to, že módna prehliadka začala s 90-minútovým oneskorením, čo je ale pre Gaultiérov módny dom za jeho 20 rokov existencie typické.

Žiadna inšpirácia mŕtvou speváčkou, ako v Couture kolekcii na jar . Nejaké to prso von – ale to snáď už zaujme len sexuálne strádajúcich obstarožných pánov. Andrej Pejic v „takmer dámskych šatách“ a s odhaleným prsníkom — keby aspoň oblečený do svadobného... Pre novinárov málo! Takmer úplná absencia príťažlivých dlhých romantických šiat. U znalejších veci možno trochu strach z toho, že po Gallianovi prichádzame o ďalší článok dekadentno-romantickej dvojice. Ja by som ale strach rozhodne nemala a Jean Paul Gaultier patrí na módne výslnie rovnako tak, ako si dovolím na piedestál postaviť aj jeho aktuálnu Haute Couture Fall 2012 kolekciu. Patrí medzi tie najlepšie z tohtoročných prehliadok a para dochádza skôr iným veľmi známym značkám.

 

Múzou bola Gaultierovi tentoraz spisovateľka George Sandová

Nová Gaultierova Haute Couture kolekcia, to sú predovšetkým variácie pánskej módy adaptované do ženského sveta. Jeho inšpiráciou bola francúzska spisovateľka 19. storočia George Sandová (George Sand – vlastným menom Amandine Aurore Lucile Dupin de Francuell). Už len inšpirácia touto spisovateľkou nemôže nebyť provokatívne. V 19. storočí rozhodne nebolo typické, aby žena preferovala mužské oblečenie a práve to Sandová po svojom rozvode barónom Françoise Casimir Dudevant, s ktorým mala dve deti, preferovala. Emancipácia? Emancipovanou rozhodne bola, ako jedna z mála žien tej doby dokonca verejne fajčila fajku, ale svoj dôvod, prečo sa oblieka do pánskeho oblečenia za ňu neskrývala a preferenciu pánskeho oblečenia vysvetľovala vždy svojou ekonomickou situáciou. Na spoločenských akciách a večierkoch sa vždy rada ukazovala v dámskych róbach. Emancipácia viacej prejavovala svojim frivolným sexuálnym životom. Bola milenkou Alfreda Musseta, Ferenca Liszta a tiež Frederyka Chopina. Známa je dokonca aj svojim pomerom so ženou – s Máriou Dorvalovou. George Sandová inšpirovala Boženu Němcovú i Karolínu Svetlú, teraz sa stala múzou pre Gaultiera.

Gaultierove polymorfné kolekcie siahajú do panského šatníka 19. storočia, ale tiež do 30. rokov storočia dvadsiateho. Cylindre, frak aj obleky dostávajú z jeho rúk ženské akcenty. Dominuje čierna farba, ktorú osviežuje striedanie lesklého a matného materiálu. Gaultier v outfitoch pracuje tiež s overalmi – vypasovanými aj voľnými. Priehľadnosť vnáša do mnohých modelov provokatívnosť, ale v decentnom množstve. Extravagancia Gaultierovej Haute Couture Fall 2012 kolekcie je predovšetkým v prepracovaných a nápaditých strihoch.

S farebnosťou si Jean Paul Gaultier pohráva až v druhej časti kolekcie a aj tu poskromne. Siluety rób posunul Gaultier do 20. a 30. rokov 20. storočia. Rovné siluety, patchworková geometria i frivolné strapce, výšivky či kožušiny – typická noblesa európskej smotánky tohto obdobia.

VIDEO: Gaultierov plesový marš – Haute Couture Fall 2012

Gaultierova svadobná provokácia

Svadobné šaty, ako vrchol kolekcie, ponechal Gaultier v duchu prvej časti kolekcie. Krémovo biele šaty so stojačikom pripomínajú pánsky smoking z pod ktorého cípov vykukuje dlhá biela sukňa. Miesto závoja má Gaultierova hviezda večera – tuniská modelka Hana Ben Abdesslem – na hlave z textilu urobený „drôtený“ model krémovo bieleho cylindra.

Muža vidí Gaultier inak

Gaultier ale o Haute Couture neochudobňuje ani mužov. Dámske modely sú striedané pánskymi a Gaultier takmer neskĺzáva k provokatívnemu klišé – žena v nohaviciach / muž v sukni. Aj keď na pánsky oblek si Gaultier neodpustil nenasadiť dámsky korzet, navliekol modela do zlatej blúzky pod oblekom, či do priehľadného topánky a priehľadných legín a nechýba ani sukňový pánsky model. Gaultierova pánska móda je osviežujúca a kreatívne a Jean Paul Gaultier sa ako jeden z mála súčasných návrhárov snaží posunúť pánsku módu ďalej – preč z nudnej džínovej modrej a uniformného bezduchého štýlu kancelárskych krýs v podľa jednej šablóny sekaných oblekov.

Prečítajte si viac o kráľovi francúzskej módy Jean Paul Gaultierovi >>

Zdroj obrázkov: kolekcia Haute Couture Fall 2012 Jean Paul Gaultier, Style.com, Google.com