Poznáme ďalšieho dizajnéra, s ktorým H & M pripraví na jeseň dizajnérsku kolekciu - poznáte ho ale aj vy?

Poznáme ďalšieho dizajnéra, s ktorým H & M pripraví na jeseň dizajnérsku kolekciu - poznáte ho ale aj vy?

13 / 06 / 2012

HM-ko, celým menom módny reťazec Hennes and Mauritz, čiže H&M, prezradilo meno ďalšieho módneho domu, ktorý pre neho vytvorí dizajnérsku kolekciu. Na ňu sa môžete tešiť tento rok na jeseň, teda ak ste z Bratislavy alebo si za kolekciou do Bratislavy prídete do jediného slovenského H&M butiku, kde bude táto exkluzívna kolekcia ako aj predchádzajúce dizajnérske kolekcie, k dostaniu.

Maison Martin Margiela – francúzsky módny dom založený belgickým módnym návrhárom so vzťahom k minimalizmu a detailu. Poznáte ho? Vážne nás to zaujíma, preto je súčasťou tohto článku aj anketa. Nepatrí totiž v módnych časopisoch medzi prefláknuté mena a pravdou je, že aj my sa mu venujeme zriedka. Vždy jeho kolekciu zatlačia do ústrania prefláknuté značky a mená, akými sú Dior, Chanel, Versace alebo nové hviezdy typu Victoria Beckham alebo Mary Katrantzou. Pritom Margiela rozhodne nie je žiadna druhá liga. Naopak. Ako ho ale charakterizovať? Je to majster minimalizmu so zmyslom pre detail. Pozrite sa!

Kolekcia Maison Martin Margiela: RTW SS 2012 (jar/leto 2012)
Kolekcia Maison Martin Margiela: RTW AW 2012 (jeseň/zima 2012)

Nepoznať Maison Martin Margiela je tak trochu vyjadrením úcty k tejto značke a k jej rovnomennému zakladateľovi. Ten sa totiž vzbúril kultu osobnosti, na ktorého základe stavia svoju kariéru návrhári, akými sú napríklad Karl Lagerfeld alebo akým bol dnes do ústrania sa stiahnutý John Galliano. Ale aj mnoho iných návrhárov a návrhárok. Hľadajte jeho fotku a nenájdete ju. Maison Martin Margiela sa tvrdohlavo vyhýbal médiám - nikdy neposkytoval osobne rozhovory a novinárom odpovedal zásadne len faxom. Nikdy sa nenechával fotografovať a dlho bola dokonca jeho značka bez loga a aj jeho oblečenie nebolo až do 20. výročia značky opatrené žiadnou visačkou, len číslicami 0 až 23. Aj dnes, keď navštívite webovky tejto značky, na titulnej stránke vidíte tieto čísla. Ono webová stránka značky rozhodne za návštevu stojí!

„Maison Martin Margiela je jedným z najdôležitejších a najvplyvnejších módnych domov posledných troch desaťročí. Som nadšená z tejto spolupráce, ktorá umožní nosiť milovníkom módy po celom svete špeciálne kúsky oblečenia od Maison Martin Margiela. Táto spolupráca bude veľkým a nezabudnuteľným módnym momentom.“ Takto sa o spolupráci vyjadrila kreatívna poradkyňa H&M Margareta van den Bosh, ktorá sa na spolupráci s dizajnérmi vždy podieľa. To čo hovorí, hovorí síce ako cez kopirák o každej dizajnérskej kolekcii, s ktorou HM-ko prichádza, pravdou však je, že je to až módny počin, vytvoriť kolekciu s neprofláklou tvárou módneho sveta. Síce známou, ale len vo veľmi úzkom kruhu znalcov módy. No povedzte, poznáte Martin Marson Margiela?

VIDEO: Toto bude kolekcia Maison Martin Margiela for H&M. Dúfajme, že na jeseň uvidíme viac.

H&M tvorí módu pre všetkých a dizajnérske kolekcie, ktoré doteraz predstavilo, boli podporou kultu osobnosti prezentovaných návrhárov. Maison Martin Margiela je značka s úplne opačným duchom. Prácu skupiny povýšila značka nad kult jednotlivca. Práca, ktorú značka Maison Martin Margiela produkuje, býva označovaná za metamódu. To preto, že svojou filozofiou tvoria odevy, ktoré sú skutočne odevmi. Oblečenie je vždy oblečením a nepreberá filozofiu reklamy presvedčiť nás, že ide o niečo viac než len o oblečenie. Ani médiá, keď sa začala o značku zaujímať, si s Maison Martin Margiela nevedela rady. Len ťažko išiel zaškatuľkovať a tak nakoniec štýl, ktorý razil – jeho spôsob prezentácie odevov aj posadnutosť remeselnou dokonalosťou a postupom výroby – začala nazývať „dekonštrukciou“.

Maison Martin Margiela sa narodil v roku 1959 v Limbourg v Belgicku. Vyštudoval antverpskú Kráľovskú akadémiu a zaradil sa medzi prvú vlnu talentov, ktoré táto škola pustila do "módneho obehu". V rokoch 1984 až 1987 pracoval pre návrhára Jean Paul Gaultiera. Vlastnú značku založil v Paríži v roku 1988 a v tom istom roku prezentoval tiež svoju prvú kolekciu - dámsku kolekciu pre jar a leto 1989. Okrem vlastných kolekcií navrhoval Margiela v rokoch 1997 až 2003 kolekcie tiež pre Herm?s. V júli 2002 sa hlavným podielnikom spoločnosti Neuf SA, ktorá je prevádzkovou spoločnosťou značky Maison Martin Margiela, stal Renzo Rosso, prezident a majiteľ Diesel Group. Značke to umožnilo expandovať a angažovať sa v projekte A Magazine , čo je zaujímavý a netradičný projekt časopisu, na ktorý nechcem nalepiť ani nálepku lifestylový, ani umelecký - pretože to je proste A Magazine, magazín ktorého kurátormi sú návrhárske osobnosti, ako práve Maison Martin Margiela , Giambattista Valli, Haider Ackermann, Riccardo Tisci, Rodarte, Proenza Schouler, Kris Van Assche, Victor & Rolf, Hussein Chalayn a ďalšie.

Bude zaujímavé vidieť, čo vznikne z tak netradičné spolupráce, akou je spolupráca komerčného módneho reťazca H&M a návrhárskeho domu Maison Martin Margiela. Spojenie týchto dvoch kontrastných svetov môže prekvapiť. Máme sa na čo tešiť. Na pultoch obchodov sa kolekcia Martin Maison Margiela pre H&M objaví 15. 11. 2012. Distribuovaná bude do 230 vybraných H & M butikov vo svete, čo je iba zlomok zo zhruba 2500 butikov v 44 krajinách sveta, ktoré HM-ko má. Kolekcia bude obsahovať oblečenie pre ženy, oblečenie pre mužov a módne doplnky pre ženy a mužov.

Zdroj obrázkov: H&M, Style.com, Google.com, Maisonmartinmargiela.com