Rozhovor: Přemysl Hytych predstavil na Bratislavských módnych dňoch kolekciu Novodobé ikony určenú pre štyri ročné obdobia

Rozhovor: Přemysl Hytych predstavil na Bratislavských módnych dňoch kolekciu Novodobé ikony určenú pre štyri ročné obdobia

24 / 04 / 2013

V oblasti módy sú v súčasnosti vytvárané hlavne sezónne kolekcie. Český dizajnér Přemysl Hytych sa však tomuto trendu vymanil a vytvoril celoročné kolekciu pre rok 2013. Prečo? To sa dozviete v exkluzívnom rozhovore, ktorý mi Přemysl Hytych poskytol na prebiehajúcich Bratislavských módnych dňoch, v rámci ktorých bola práve jeho kolekcia s názvom Novodobé ikony predstavená.

Pred malou chvíľkou sme mali možnosť vidieť vašu novú kolekciu. Ako vznikala a v čom je výnimočná?
Táto kolekcia je inšpirovaná ikonami naprieč storočiami, volá sa Novodobé ikony. Ide o prierez celým rokom 2013 od jari až do zimy. Časť pre jar je ladená do žlta a odrážajú sa v nej aj púdrové farby, čo je pomerne nezvyklou kombináciou. Leto som potom ladil opäť do žltej, ale spolu so sivou farbou, ďalej ale tiež do krémovo bielej a čiernej farby. Jeseň sa odohráva v typických farbách, teda červenej a oranžovej. A zima je pre mňa čierna, takže tam sa objavuje kombinácia práve tejto farby so šedou.

Český dizajnér Přemysl Hytych pri rozhovore pre náš magazín Moda.cz a Moda.sk.

Žltá je vo vašej kolekcii veľmi výrazným prvkom. Prečo práve táto farba?
Žltá je moja obľúbená farba a myslím si, že bude čím ďalej trendovějšia. Verím, že sa bude do budúcnosti veľmi používať, a to nielen v oblasti módy, ale celkovo v dizajne ako takom.

Prečo ste vytvoril kolekciu, ktorá obsahuje modely na celý rok, nie na jednotlivé sezóny, ako je tomu u návrhárov zvykom?
Chcel som ukázať väčší rozptyl svojej tvorby a nešpecifikovať ju len na jednu sezónu.

Do kolekcie ste zahrnul aj klobúky a doplnky na hlavu. Prečo sa stali súčasťou vašej tvorby?
Mám rád ucelenosť modelov, takže vytváram aj rôzne aplikácie na hlavu a klobúky. Práve ona ucelenosť je také moje krédo alebo heslo. A preto vždy modely dotvárame týmto spôsobom.

Štyri ročné obdobia podľa Přemysla Hytych: modelová celoročná módna kolekcia pre rok 2013.

Kde alebo v čom nachádzate podnety pre svoju tvorbu?
Táto kolekcia vznikala zhruba tri roky, nosil som ju v sebe veľmi dlho a postupne dozrievala. Rád sa nechávam inšpirovať napríklad duchovnými vecami. Z toho dôvodu som práve pre ňu zvolil tému Novodobé ikony.

Už viete, čím sa budete inšpirovať pri príprave budúcej kolekcie? Na čo sa môžeme tešiť?
Do budúcnosti mám skutočne veľa inšpirácií. Prichádzajú z rôznych miest, rád sa nechávam inšpirovať hlavne ľuďmi, čo je moja druhá veľká inšpirácia, a to hneď po prírode. Povedal by som, že do budúcnosti môžete čakať ešte lepšie kolekcie. (Smiech)

Dokážete predpovedať, kedy budeme môcť vidieť ďalšiu vašu kolekciu?
Všetko prichádza postupne, táto kolekcia vznikala tri roky. A až zase niečo dozreje, tak vznikne nová kolekcia.

Momentka z defilé módnej prehliadky Přemysla Hytycha na Bratislavských módnych dňoch.

Zdroj obrázkov: Nina Bednáriková – Moda.cz / Moda.sk