Wild Wild West

Wild Wild West

03 / 04 / 2018

Jeden z najsilnejších tohtoročných trendov je inšpirovaný Divokým západom. Časti kovbojského odevu sú prítomné nielen na prehliadkach módnych domov, ako Versace, či Tommy Hilfiger, ale aj u cenovo dostupnejších značiek. Western vplyvy mutujú pravidelne a v aktuálnej ponuke nájdete perleťové gombíky, strapce, rôzne košele, kovbojské topánky a opasky so sponou.

Ako tieto silne expresívne, často až ornamentálne, prvky začleniť do šatníku, aby ste nevyzerali ako Woody z rozprávky Toy Story? Pre inšpiráciu nazrime do najväčších fashion centier Európy a Ameriky.

Po nedávnom predstavení kolekcie jeseň – zima 2018 Isabel Marantovej v Paríži sa módny svet pýta sám seba, či je pripravený na trochu Divokého západu v šatníkoch. Zdá sa, že odpoveďou je jednohlasné „Áno!“ A nebola to len Marantová, kto sa vybral smerom „Wild Wild West“. Pridalo sa zopár ďalších dizajnérov. Vlastne, pridalo sa mnoho ďalších dizajnérov.

Zdroj videa: Isabel Marant

V New Yorku sa značky Veronica Beard a Coach výrazne opierali o kovbojské témy ako zreteľné detaily na sedle košele a voľné strapce. Mimochodom, vedeli ste, že strapce boli pôvodne funkčným prvkom? Ich úlohou bolo odpudzovať dažďovú vodu. Calvin Klein vzdal západu hold denim košeľami a Pyer Moss zložil zasa celou novou kolekciou poklonu komunite kovbojov čiernej pleti.

Nezaostával ani Londýn, kde David Koma uviedol viacero kusov so strapcami, koženými opaskami a čižmami s kovovou špicou. Trend nabral spád aj v Miláne a Paríži - DSquared2 sa predviedli nezadbudnuteľnými kompletmi v štýle rodeo, Vanessa Seward čerpala inšpiráciu na rančoch a modelky na móle Louis Vuitton sa blysli viazankami. (Na prehliadke Calvin Klein použili tónovanú hodvábnu košeľu skombinovanú s nohavicami a kovbojskými čižmami, ktoré  vyzdvihnú a zdôraznia nespútanú stránku ženskej osobnosti. Versace predviedol košele v západnom štýle, spárované so zlatými čipkami a sukňou potlačenou listami)

Aké sú teda hlavné elementy kovbojského štýlu?

Klobúky: Klobúky treba, samozrejme, spomenúť hneď medzi prvými. Môžu byť z akéhokoľvek materiálu a farby. S klobúkom na hlave bude nádych západu badateľný už pri prvom pohľade do zrkadla. V zime zostaňte pri teplejších materiáloch, aby vás klobúk aj zahrial, v lete zvoľte látky ľahšie a vzdušnejšie. Hravosti v kombinovaní farieb klobúkov a zvyšku oblečenia sa medze nekladú!

Ženy v slamenom klobúku

Strapce: Už spomínané strapce sú ďalším výrazným westernovým prvkom. Dajú sa aplikovať od topánok a búnd až po veľmi elegantné sukne. Ak sa pre ne rozhodnete, vyberte si vždy len jeden kus so strapcami a vhodne ho skombinujte. Nejde nám o to, aby sme naozaj vyzerali ako z Divokého západu.

Ženy v kovbojskom kabáte so strapcami

Kabelky: Každá cowgirl potrebuje kabelku, ktorú môže nosiť cez telo (crossbody). Univerzálne semišové kabelky, najmä v kombinácii so strapcami a v zemitých farbách, sú hitom sezóny a nájdete ich v nejednej kolekcii.

Košele: Westernové košele boli väčšinou flanelové a kockované. Rok 2018 však nepatrí len im. V popredí sú aj biele košele zdobené gotickým golierom, z ľahkých materiálov so západnými prvkami a, samozrejme, nemôžu chýbať ani jeansové košele s nápaditými vreckami.

Kovbojské čižmy: Niet pochýb o tom, že svetovým mólam práve dominuje silueta tradičnej kovbojskej topánky. Zdôraznia nespútanú stránku ženskej osobnosti, takže, ak máte niekde starší pár, nastal čas ho vytiahnuť. Naberte odvahu obuť si ich k šatám a prekvapte okolie kreatívnym spojením ženskosti a aktuálneho trendu.

Ženy v kovbojských čižmách

Opasok: Zámerom je zvýrazniť viac sponu, ako opasok samotný. Spony získali slávu v západnej móde ako trofeje víťazov rodea. Ponuka je bohatá na spony všetkých tvarov a veľkostí, a rovnako aj na rôzne vzory a zdobenie.

Čo si z toho vziať? Noste viac semišu v svetlohnedej farbe. Gombíky na jeansových košeliach si zapínajte až ku krku. Strapce sú jednoznačne hitom sezóny, a to nielen na bunde a veste, ale aj na košeli alebo kabelke. Do outfitu sa snažte včleniť krajku spolu so vzdušnými a ľahkými tkaninami, ktoré môžete kombinovať s džínsami. Kovbojské čižmy kombinujte s ľahkými kvetinovými šatami a nezabudnite na nestarnúcu klasiku kockovanej košele a opasku so sponou. A čo tak obohatiť módny západný štýl pridaním šperkov Western a Native American zo striebra s prvkami tyrkysu, ktoré doplnia váš vzhľad?

To všetko je v kurze, no nezabúdajte na najdôležitejšie pravidlo... A tým je necestovať v čase, ale zostať nohami pevne v modernej dobe. Westernový štýl je skvelý, lebo dáva voľnosť kreativite, no nekombinujte viac ako dva charakteristické prvky súčasne.

 Zdroj videa: Answear