null

Plesový marš Jean Paul Gaultiera: „Dámy vo fraku aj dámy bez fraku...“

Utorok 10. 7. 2012 | AUTOR: Berta Pean  | Módne prehliadky

Jean Paul Gaultier – čaká sa od neho provokácia a extravagancia, a tú nažhavenému publiku a naštartovaným novinárskym notebookom vo svojej Haute Couture Fall 2012 kolekcii nedal. Aspoň nie nijak výnimočnú. A tak sa do neho pustili! Kolekcia vraj nezaujala, napísali v americkom módnom denníku Womens Wear Daily. Ale ozývajú si aj pozitívne ohlasy, že Gaultier do svojej Haute Couture konečne vnáša disciplínu, ktorá do vysokej krajčírstva patrí – teda vraj opäť až na to, že módna prehliadka začala s 90-minútovým oneskorením, čo je ale pre Gaultiérov módny dom za jeho 20 rokov existencie typické.

Žiadna inšpirácia mŕtvou speváčkou, ako v Couture kolekcii na jar . Nejaké to prso von – ale to snáď už zaujme len sexuálne strádajúcich obstarožných pánov. Andrej Pejic v „takmer dámskych šatách“ a s odhaleným prsníkom — keby aspoň oblečený do svadobného... Pre novinárov málo! Takmer úplná absencia príťažlivých dlhých romantických šiat. U znalejších veci možno trochu strach z toho, že po Gallianovi prichádzame o ďalší článok dekadentno-romantickej dvojice. Ja by som ale strach rozhodne nemala a Jean Paul Gaultier patrí na módne výslnie rovnako tak, ako si dovolím na piedestál postaviť aj jeho aktuálnu Haute Couture Fall 2012 kolekciu. Patrí medzi tie najlepšie z tohtoročných prehliadok a para dochádza skôr iným veľmi známym značkám.  
Dámske modely z kolekcie Haute Couture Fall 2012 Jean Paul Gaultier.
Dámske modely z kolekcie Haute Couture Fall 2012 Jean Paul Gaultier.

FOTOGALÉRIA

Polymorfná kolekcia Jean Paul Gaultiera – Haute Couture Jeseň 2012

001. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 002. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 003. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 004. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012
005. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 006. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 007. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 008. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012
009. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 010. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 011. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012 012. Jean Paul Gaultier - Haute Couture Fall 2012
Strana 1/5<< zpět      |      další >>

Múzou bola Gaultierovi tentoraz spisovateľka George Sandová

Nová Gaultierova Haute Couture kolekcia, to sú predovšetkým variácie pánskej módy adaptované do ženského sveta. Jeho inšpiráciou bola francúzska spisovateľka 19. storočia George Sandová (George Sand – vlastným menom Amandine Aurore Lucile Dupin de Francuell). Už len inšpirácia touto spisovateľkou nemôže nebyť provokatívne. V 19. storočí rozhodne nebolo typické, aby žena preferovala mužské oblečenie a práve to Sandová po svojom rozvode barónom Françoise Casimir Dudevant, s ktorým mala dve deti, preferovala. Emancipácia? Emancipovanou rozhodne bola, ako jedna z mála žien tej doby dokonca verejne fajčila fajku, ale svoj dôvod, prečo sa oblieka do pánskeho oblečenia za ňu neskrývala a preferenciu pánskeho oblečenia vysvetľovala vždy svojou ekonomickou situáciou. Na spoločenských akciách a večierkoch sa vždy rada ukazovala v dámskych róbach. Emancipácia viacej prejavovala svojim frivolným sexuálnym životom. Bola milenkou Alfreda Musseta, Ferenca Liszta a tiež Frederyka Chopina. Známa je dokonca aj svojim pomerom so ženou – s Máriou Dorvalovou. George Sandová inšpirovala Boženu Němcovú i Karolínu Svetlú, teraz sa stala múzou pre Gaultiera.
Model Andrej Pejic predviedol Gaultierov androgýnny model: napoly žena, napoly muž, pripomína vedľajšie postavu z amerického seriálu Carnival.
Model Andrej Pejic predviedol Gaultierov androgýnny model: napoly žena, napoly muž, pripomína vedľajšie postavu z amerického seriálu Carnival.


Gaultierove polymorfné kolekcie siahajú do panského šatníka 19. storočia, ale tiež do 30. rokov storočia dvadsiateho. Cylindre, frak aj obleky dostávajú z jeho rúk ženské akcenty. Dominuje čierna farba, ktorú osviežuje striedanie lesklého a matného materiálu. Gaultier v outfitoch pracuje tiež s overalmi – vypasovanými aj voľnými. Priehľadnosť vnáša do mnohých modelov provokatívnosť, ale v decentnom množstve. Extravagancia Gaultierovej Haute Couture Fall 2012 kolekcie je predovšetkým v prepracovaných a nápaditých strihoch.

S farebnosťou si Jean Paul Gaultier pohráva až v druhej časti kolekcie a aj tu poskromne. Siluety rób posunul Gaultier do 20. a 30. rokov 20. storočia. Rovné siluety, patchworková geometria i frivolné strapce, výšivky či kožušiny – typická noblesa európskej smotánky tohto obdobia.

VIDEO: Gaultierov plesový marš – Haute Couture Fall 2012
Gaultierova svadobná provokácia

Svadobné šaty, ako vrchol kolekcie, ponechal Gaultier v duchu prvej časti kolekcie. Krémovo biele šaty so stojačikom pripomínajú pánsky smoking z pod ktorého cípov vykukuje dlhá biela sukňa. Miesto závoja má Gaultierova hviezda večera – tuniská modelka Hana Ben Abdesslem – na hlave z textilu urobený „drôtený“ model krémovo bieleho cylindra.
Svadobné šaty stvárnil Gaultier ako otočený frak. Golier fraku tak vytvára takmer anjelské krídla.
Svadobné šaty stvárnil Gaultier ako otočený frak. Golier fraku tak vytvára takmer anjelské krídla.Zdroj obrázkov: kolekcia Haute Couture Fall 2012 Jean Paul Gaultier, Style.com, Google.com

comments powered by Disqus
MÓDA DOPORUČUJE
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
ŽITE S MÓDOU

Nebojte sa poslať nám tip!
Viete čo sa práve deje na módnej scéne? Pracujete v módnom, textilnom či odevnom priemysle? Pošlite nám svoje informácie a tipy na články. Píšte na moda@moda.sk.

Tip pre mladých módnych tvorcov.
Študujete alebo ste práve vyšli zo školy a baví vás navrhovať odevy, obuv alebo módne doplnky? Pošlite nám svoj profesionálny životopis, kresby a fotografie vašich modelov a radi vás predstavíme na stránkach Moda.sk našim čitateľom. Neváhajte a využite svoju šancu! Dostaňte sa s nami do sveta módy!