Deň Zeme a Fashion Revolution. Ako spolu súvisia?

Pre niektorých sa Veľkonočný pondelok niesol nielen v duchu šibačov a oblievačky, ale tiež oslavou Dňa Zeme 22.apríla. Tento sviatok vznikol v Amerike a postupne sa etabloval do viacerích krajín. Ide o ekologický motív s hlavným cieľom upozorniť na možnosti recyklácie, obnoviteľných zdrojov energie a o šírenie osvety ako zabrániť ničeniu životného prostredia. Keďže módny priemysel má pri výrobe oblečenia obrovský podiel na znečisťovaní planéty, vznikla celosvetová kampaň Fashion Revolution, ktorej súčasťou je aj Slovensko. O čo ide?


Hnutie Fashion Revolution vzniklo ako reakcia na tragédiu v Bangladéši, kde v apríli 2013 padla textilná továreň a pri tomto nešťastí zahynulo viac ako 1100 ľudí. Smutná udalosť však aspoň zmobilizovala ľudí, ktorým nie je ekológia a udržateľnosť ľahostajná. Cieľom je vytvoriť systémovú reformu v módnom priemysle, predovšetkým zvýšiť transparentnosť pri textilnej výrobe, zlepšenie etiky v pracovných podmienkach, dodržiavanie ekologických štandardov, a tiež edukácie spotrebiteľov o uvedomelom konzume. 

Organizátori a hostia diskusií Fashion Revolution
Barbara Jagušák spolu s ďaľšími hosťami a organizátormi kampane Fashion Revolution Slovakia


Fashion Revolution Week, ktorý trvá od 22.-29.apríla 2019, je plný zaujímavých diskusií, prednášok, ale aj študentských slow fashion prehliadok. Princípy udržateľnej a etickej móde sú priblížené najmä mladým ľuďom, ktorí si uvedomujú, že je potrebné problému čeliť. V opačnom prípade si sami zničíme Planétu, a teda vlastnú budúcnosť. Opäť sa otvorí dialóg medzi výrobcami, farmármi, továrňami a spotrebiteľmi, aby našli spoločnú reč k trvalo udržateľnému rozvoju. 


Vyše 100 krajín, respektíve 275 miliónov ľudí po celom svete sa v rámci jedného týždňa intenzívne zaoberajú pôvodom ich oblečenia a podmienkami, akými bolo vyrobené. Preto sa nečudujte, keď budú sociálne siete plné haštagov #whomademyclothes #fashionrevolutionslovakia a podobné. Ak stojí tričko 5 EUR a v tejto cene sú zarátané energie, nájom a iné náklady, aká bola asi mzda pracovníka továrne? Často krát sa bavíme o niekoľko desiatkach centov, čo nie je úplne v poriadku.

Ukážka nahromadeného odpadu z oblečenia na Slovensku
Kúpou lacného trička ticho súhlasíme s neetickými pracovnými podmienkami v továrni, kde bolo vyrobené !


Čo môžete urobiť vy? Dajte šancu vintage oblečeniu pred tým, ktoré si odnesiete z určitého fast fashion reťazca v nákupnom centre.  Zistite si informácie, kedy sa bude vo vašom okolí konať najbližší SWAP, v rámci ktorého si ako zúčastnení môžete navzájom vymieňať oblečenie. Omrknite rôzne refashion alebo upcyclované obchody / návrhárov, ktorí prešijú z darovaného oblečenia nový, trendy kúsok. Odfoťte sa vo vašom milovanom kúsku, použite haštag #milovanykusok a dajte tak najavo, že nestojíte o plnú skriňu zbytočných lacných vecí.

Všetci máme na viac!

Majte udržateľný piatok,

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek