Keď potrebujete pri športe okuliare

Ak potrebujete dioptrické okuliare, aspoň občas si zašportujete a naviac chcete dobre vyzerať pri každej príležitosti, určite viete, aká ťažká úloha je nájsť vhodné riešenie. Okuliare alebo kontaktné šošovky? Ak okuliare, aké? Existuje univerzálne riešenie vhodné na každý šport a pre každého z nás?

Sme „slepí“ takmer celá rodina – ja, môj priateľ, môj brat aj jeho priateľka. Nie že by sme chodili so slepeckou palicou, ale k životu potrebujeme okuliare. Môj brat je odkázaný na silné „popolníky“ až mínus 7 dioptrií. Jeho priateľka so svojimi cylindrami nie je na tom o nič lepšie. Ja síce, pokiaľ si vyrazím bez okuliarov, s mínus 3,45 na pravom a mínus 2,5 na ľavom oku stabilne obťažujem v bazéne iného muža než toho, čo ma doprevádza, ale nie som na tom zase tak zle. Napriek tomu ale bez okuliarov väčšinou športovať nemôžem. Možno si poviete, veď športovať v kontaktných šošovkách sa dá bez obmedzenia. Ale nie každému vyhovujú. Nie je to výhovorka, ale často skutočne radšej s priateľom nejdeme plávať alebo na bicykel, pretože čas strávený čakaním na mňa, než vybojujem svoj hodinový boj s kontaktnými šošovkami, ho vopred odradí.

Kontaktné šošovky Nike
Okuliare nosím stále. Áno, väčšinu problémov pri športe by mi vyriešili kontaktné šošovky. S tými ale zvádzam večný boj.  Neviem si ich nasadiť. Nakoniec po dlhom trápení, doškriabaní očí a strate niekoľkých šošoviek v nenávratne umývadlového odtoku si ich tam nasadím, ale trvá to obvykle rovnú hodinu. Rovnako dlhý čas potom musím venovať vyberaniu šošoviek, ktoré so slzami v očiach ďalšiu hodinu striedavo vyškriabávam a striedavo vyplavujem slzami z očí. Naviac neschopnosť ľahkého nasadenia kontaktných šošoviek nie je môj jediný problém. Pokiaľ mám šošovky v očiach viac než dve až tri hodiny, začne ma z nich bolieť hlava. V bazéne sa mi niekoľkokrát vyplavili z oka a tiež cez ne vidím inak než cez dioptrické okuliare, na ktoré som zvyknutá.

Takže ak zvádzate s kontaktnými šošovkami rovnaký boj ako ja a potrebujete dioptrické okuliare na diaľku, viete presne, aké investície a problémy znamená tento problém vyriešiť. Vyskúšala som už všetko možné a tak vám možno moje skúsenosti pomôžu nájsť to správne riešenie aj pre vás.

Klasické dioptrické okuliare na šport

Tie nie sú na šport príliš vhodné. Nie vždy sedia, ako majú, často kĺžu po tvári. Aj keď si v nich môžete v núdzi vyraziť na bicykli alebo zakorčuľovať na in-linoch, určite si v nich len s rizikom zaplávate alebo zalyžujete na zjazdovkách či zajazdíte na snowboarde. Keď už sa niektoré športy rozhodnete robiť v klasických okuliaroch, ktoré denne nosíte, vždy športujte len v okuliaroch s plastovými šošovkami! Sklo je pre vaše oko nebezpečné. Hovoríte si, čo by sa mi mohlo stať napr. pri tenise? Nájdite si príbeh pána Horáčka, skladateľa a jedného z bývalých porotcov Superstar – pri tenise sa mu rozbili okuliare a temer definitívne oslepol. Plastová šošovka je omnoho bezpečnejšia než klasická sklenená.

Na aké problémy ale narazíte pri výbere plastovej šošovky?
Ak nosíte silnejšie dioptrie a naviac ak máte menšiu tvár s očami bližšie pri sebe, určite narazíte na problém tučného skla. Ja nosím  mínus 2,5 a  mínus 3,75, čo nie je nič závratné, a napriek tomu som musela objednávať špeciálne stenšené šošovky. Boli drahé, cez 8 000 Sk a naviac aj v optike, kde všetko robia do hodiny, som na ne čakala dva týždne.

Môj úmysel kúpiť si na šport samozafarbovacie sklá, tzv. heliovary, ma prešiel, akonáhle mi optik ukázal, aké hrubé by tieto šošovky boli. Popolník miesto okuliarov na kráse človeku nepridá a tak si radšej kúpim ešte jedny dioptrické okuliare s tmavými sklami a budem si ich stále prehadzovať. Praktické to síce nie je, ale aspoň človek vyzerá dobre.

Športový rám okuliarov

Športové okuliare Adidas
Zbytočne človek slintá nad krásnymi tvarmi športových okuliarov s kvapkovitým tvarom šošovky krásne ohnutým okolo tváre až po uši. Do väčšiny z nich dioptrické šošovky nedostanete. Narazíte buď na to, že šošovky v okuliaroch nemožno meniť vôbec, alebo že tvar plastu v týchto okuliaroch je natoľko ohnutý, že dioptrickú šošovku takto zabrúsiť jednoducho nemožno. A vždy keď predavačka konštatuje „no to by možno ešte šlo“ sa vyľakám, pretože ktovie, aký by bol estetický výsledok.

Ale túžba je veľká. Vyzerať ako športovec a ešte aj vidieť. Takže nepoučiteľná – stále hľadám. Práve poškuľujem po jednom modeli Nike okuliarov.

Okuliare s dioptrickým klipom

Športové okuliare s dioptriami
Ako som toto riešenie objavila, nadchla som sa preň. Dnes už zas taká nadšená nie som. Okuliare sú založené na tom, že máte rámik s výmennými plastami. Tie ale dioptrické nie sú – sú len na to, že môžete meniť číry plast za tmavo zafarbený, alebo za žltý vhodný napríklad na zimné športy. Do okuliarov ide zacvaknúť maličký „nánosný“ klip s dioptrickými šošovkami. Výhody sú zrejmé a aj cena je prijateľná. Okuliare kúpite aj za 500 Sk, ale radšej stavte na kvalitu a dizajn a obetujte viac peňazí, okolo 2500  až 5000 Sk, a dioptrické šošovky mi do klipu urobili za 1000 Sk.

Ale nevýhod tiež nie je málo, takže niektoré menujem:

  • Malý klip deformuje periférne videnie. Do strán jednoducho vidíte, až keď otočíte hlavu.
  • Estetika tiež pokrivkáva. Nasadený klip presvitá aj cez tú najtmavšie šošovku. S čírou som si okuliare nemala odvahu temer vôbec nasadiť. Jednoducho vyzeráte tak trochu ako „mucha Puk“ U mužov to kričí menej, ako žene mi to ale na sebavedomí nepridáva.
  • Plasty sú síce výmenné a mali by byť určené na to, že ich prehodíte aj niekoľkokrát za deň – ráno číry, cez deň tmavý, popoludní na svahu žltá a večer zasa číry, ale vyberanie mi u mnohých modelov pripadalo zložité, šošovku si hneď zašpiníte a mne sa ju dokonca podarilo na rohu nalomiť.
  • Tieto okuliare sú často bez spodnej časti rámika. Toto prevedenie umožňuje ľahké vyberanie plastu. Avšak nemyslím si, že je toto riešenie na šport to najbezpečnejšie. No chceli by ste mať pod okom jazvu potom, čo vám tvár pri páde rozseknú okuliare?

Lyžiarske dioptrické okuliare

Lyžiarske dioptrické okuliare
Ak vyrážate na lyže, môžete si kúpiť aj lyžiarske okuliare s dioptrickým klipom. Čo ale potom, keď okuliare zložíme? Aby sme mali vo vrecku vždy po ruke aj svoje klasické dioptrie. O tie ale pri páde na svahu ľahko prídete. Môžete si kúpiť lyžiarske okuliare, ktoré možno nasadiť priamo na vaše dioptrie. Ale mám o ne trochu strach. Neverím tomu, že mi ich tlak gumy lyžiarskych okuliarov nezdeformuje. Skúšala som to, trochu to tlačí, veľmi mi to nesedí a naviac, je to bezpečné? Nie som si istá.

Ale pokiaľ sa pre toto riešenie rozhodnete, hľadajte model lyžiarskych okuliarov, ktorý vám na vaše dioptrie presne sadne. Inak sa vám okuliare dýchaním môžu zarosiť a pôjdete zo svahu ako v totálnej hmle.

Plavecké športové okuliare

Plavecké dioptrické okuliare
Ako plávať, keď zle vidíte, je asi tým najväčším orieškom. Môj brat pláva v klasických dioptrických okuliaroch. Nechápem, ako. Ja by som je mala stále zarosené. A naviac sexy to teda práve nie je, hlavne nie pre ženu. Aj plavecké okuliare sa dajú kúpiť s dioptrickými sklami. Cena obrúčok je do 1300 Sk, šošovky do okuliarov vás stoja rovnako.

Ale nie je ľahké zohnať rám plaveckých okuliarov, pre dioptrie väčšie než  mínus 3. Ale ak popátrate po internete, určite sa vám to podarí. Pre brata som nakoniec zohnala rámik až do mínus 8 dioptrií. Dbajte ale opäť na to, aby vám tvar a veľkosť dobre sadli. Voľte model, pri ktorom môže skrátiť alebo predĺžiť časť nad nosom a prispôsobiť si tak plavecké okuliare veľkosti vašej tváre.

Aké okuliare si teda máte kúpiť?

Športové okuliare
Možno vás napadá, aký je záver,? Aké si teda máte kúpiť okuliare? Ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Nečakajte zázračnú a jednoznačnú odpoveď. Tá neexistuje. Výrobcovia okuliarov a dizajnéri sa ešte budú musieť zapracovať, pretože ideálne riešenie nie je. A možno ani nikdy nebude, pretože každý sme iný. Aj keď stenšiť plastové šošovky a dokázať ich ohnúť do viac oblého tvaru pre športové okuliare by snáď časom optici mohli dokázať. Dúfam… Zatiaľ však môžeme len čakať. A kupovať si jedny okuliare za druhými. Keby po rokoch nosenia neboli okuliare súčasťou môjho image, zvolím asi operáciu očí ako zo strednodobého hľadiska najlacnejšie riešenie. Operácia jedného oka dnes stojí okolo 15 000 Sk. Pre mňa, ktorá potrebuje na každú príležitosť iný typ okuliarov, špeciálne stenšené šošovky a naviac si ešte rada aspoň raz za 2 roky kúpim nový model obrúčok, by to bolo skutočne najvýhodnejšie.

Hlavne prosím, najmä mužov, zabudnite na niečo tak príšerného, ako je pripevňovanie si dioptrických okuliarov pri športe gumičkou od teplákov okolo hlavy!

A ako teda fungujem ja?

In-line korčuľovanie: Klasické dioptrické okuliare s tmavými slnečnými sklami. Vo vrecku vždy nosím svoje klasické dioptrie.

Plávanie: Niekedy šošovky, ak mám dosť času na hodinové nasadzovanie. Inak bez okuliarov s rizikom, že nenájdem toho, s kým som vyrazila plávať.

Bicykel: Športové okuliare s výmennými farebnými plastami a klipom. Obvykle vyrážam len s nasadeným tmavým plastom. Ale ten klip presvitá.

Squash: Športové okuliare s výmennými farebnými plastami a klipom. Vždy mám nasadený len číry plast. A celkom zreteľne viditeľný klip s dioptrickými šošovkami ma poriadne hyzdí.

Lyže: Nepoužívam lyžiarske okuliare. Zatiaľ lyžuje v klasických dioptriách, väčšinou s tmavými sklami a vo vrecku nosím klasické dioptrie. Hľadám ale iné riešenie. Asi tmavé sklá v nejakých pekných športových okuliaroch, aby som vyzerala konečne ako skutočný športovec.

Zdroj ukážkových modelov: Gosportsspex.co.uk

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek