Anglická krajka prevzala v poslednej kolekcii Louis Vuitton hlavnú úlohu!

Anglická krajka prevzala v poslednej kolekcii Louis Vuitton hlavnú úlohu!

04 / 01 / 2012

Kolotoč parížskej módy sa stal témou a zároveň aj kulisou kolekcie dámskej módy pre sezónu jar/leto 2012 z dielne Marc Jacobs pre značku Louis Vuitton. Jedna po druhej zostupovali modelky zo snehobieleho kolotoča a jeho koní a bolo jasné, že kolekcia Louis Vuitton pre túto sezónu je – aj podľa vysvetliviek k prehliadke – o „nefalšovanej láske zo života, nežnosti, radosti a láske“.

Kolekcia pre sezónu jar a leto 2012 v mnohých smeroch predstavovala kontrapunkt ku kolekcii jeseň a zima 2011/2012. Miesto fetišizmu ženskosť, miesto čiernej a tmavo modrej krémové zmrzlinové odtiene a miesto prísnych siluet nadýchané krinolíny a perie. Avšak v druhom pláne sú viditeľné rovnaké základy – obe kolekcie majú rovnako rigorózne strihy a sú veľmi remeselne náročné. Miera prepracovanosti a remeselné dokonalosti u aktuálnej kolekcie je zatiaľ snáď neprekonaná.

Kolekcia Louis Vuitton pre jar 2012.

Anglická krajka, tradičný ženský materiál, sa objavuje naprieč celou kolekciou – debutuje hneď u prvého celobieleho modelu v podobe empírových šiat „obalených“ v organze a tiež prehliadku uzatvára na šatami opäť empírového strihu, ručne vyšívaných pajetkami a pštrosím perím, ktoré predviedla sama Kate Moss. Anglická krajka je v kolekcii všadeprítomná, objavuje sa v mnohých podobách a formách – s laserovými prestrihy a zabalená do hodvábneho celofánu na decentnej sukni po kolená, ktorá defilovala v kombinácii s jemnučko ružovou bavlnenou blúzkou, alebo ako detail v kombinácii s ocvočkovanou, papierovo tenkou kožou na sukňovom komplete, v čiernej farbe na bavlnenej moto bunde v kombinácii so sukňou alebo zdobená štrasom, cvokmi a veľkými trojrozmernými kvetinami na niekoľkých veľmi ženských decentných šatách v jemne pastelových tónoch.

Všadeprítomná anglická krajka je základom celej koncepcie Marca Jacobsa pre Louis Vuitton.

Anglická krajka sa tiež objavuje v podobe golierov z hodvábnej organzy, ktoré nadväzovali na rovnaké goliere z lakovanej kože v kolekcii jeseň/zima, ale tiež na blankytne modrom overale s tradičným vzorom Argyll, kde výplň diamantového vzoru tvorí práve čipka.

Anglická krajka sa tiež objavuje v podobe golierov z hodvábnej organzy.

Kolekcia tiež reinterpretuje klasické kúsky pánskeho šatníka do podoby veľmi ženských, krajčírsky majstrovsky spracovaných modelov. Moto bundy sú z luxusnej exotickej pudrovanej kože krokodíla, kabát s kockovaným vzorom Prince-of-Wales s detailmi z anglickej čipky, vojenským štýlom inšpirovaná pletáž, ktorá nadväzuje na prvú kolekciu Marca Jacobsa pre Louis Vuitton, sa tentoraz objavuje v prevedení z pastelového kašmíru s detaily sú opäť z anglickej čipky. Tvary sú celkovo zaoblené, čo je zrejmé zo strihu rukávov i z krinolínového efektu sukne. Nesmierna starostlivosť bola venovaná aj tým detailom, ktoré nie sú vidieť, ako v prípade podšívky kostýmu z bavlneného tvídu, ktorá je z hodvábneho saténu.

Motobundy ako klasická súčasť pánskeho šatníku dostali v dámskej kolekcii Louis Vuitton úplne nový rozmer!

Aj doplnky pokračujú v téme transformácie – masky minulej sezóny sa menia na diadémové čelenky, u fetiš pút sú zrazu strieborné náramky s malými zvončekmi. Pre Louis Vuitton tradičný zlatý kov bol tentoraz nahradený jasným žiarivým striebrom, ktoré sa objavuje napríklad na príveskoch na krk s osobnými talizmanmi – pierkom, zvončekom či kamienkom. Úplne v duchu ženskosti celej kolekcie, niekoľko modeliek defilovalo s vyšívanými slnečníky z organzy v ruke, zatiaľ čo iné, potom čo zostúpili zo svojho „koňa“, za sebou zanechali tú najluxusnejšiu deku z pravej norkové kožušiny so vzorom Monogram.

Kolekcia topánok nadväzuje na nežnú a romantické tému: dvojfarebné pastelové pásky, priehľadné vsadky, malické šnúrky a gombíky – všetky tieto detaily sú zmenšenou verziou tých, ktoré sa objavujú na oblečení tejto kolekcie. Jemný kontrast predstavujú ostré špičky topánok, niektoré z nich sú opatrené dokonca strieborným kovaním. Dominuje štýl lodičky s voľnou pätou a rovným podpätkom, ktorý sa objavuje v rôznych podobách: semiš, lakovaná koža, dokonca aj krokodíl, zatiaľ čo klasické lodičky, tiež v elegantnom tvare s ostrou špičkou, sú veľmi luxusné, čo ešte podčiarkujú zmrzlinové pastelové farby ušľachtilej teľaciny alebo exotika kože aligátora.

Kolekcia jeseň a zima 2011/2012 protěžovala hlavne kabelku Lockit, takže hviezdou jari a leta je logicky nemenej kultový Speedy, reinterpretovaný v mäkkom a vzdušnom duchu celej kolekcie. Lockit z priehľadného nylonového voile, ktoré odhaľuje vo vnútri malú kapsičku z plátna Monogram, Speedy z vypraného denimu, do ktorého je vtkaný striebornou niťou vzor Monogram, z pudrovej alebo bielené krokodílej kože. Kabelky v tvare košíkov dostali vďaka embosovanej a perforovanej metalickej koži nový luxusný punc, ale najväčšiu pozornosť na seba púta malá večerná kabelka minaudi?re, zdobená mozaikou motívou Monogram z 12 500 kúskov vaječnej škrupiny. Na výrobu tohto klenotu je potreba viac než 600 hodín starostlivé ručné práce – dôkaz starostlivosti a remeselného umu, ktoré boli venované tejto kolekcii.

Zdroj obrázkov: Style.com, Google.com, internet, Louis Vuitton