Džínsy tento rok potrebujete nové: v úzkom strihu, farebné alebo vzorované!

Džínsy tento rok potrebujete nové: v úzkom strihu, farebné alebo vzorované!

23 / 01 / 2012

Keď vojdete do značkového butiku zameraného na džínsovú módu, alebo do butiku, ktorý džínsy ponúka len ako časť sortimentu, pravdepodobne získate dojem, že sa nosia snáď všetky. Džínsy široké, úzke, sprané, v neporušenej modrej farbe, džínsy strečové, farebné, skinny džínsy... Proste prečo vám za každú cenu nepredať čokoľvek, čo v danom butiku leží na sklade? Preto, ak chcete byť skutočne „in“ zbystrite, pretože tento článok vám pomôže zistiť, aké strihy, štýly a farby džínsov sa skutočne v nadchádzajúcej sezóne jar a leto 2012 budú nosiť. Nehovorte si, že to je ďaleko. Jarné trendy už vytláčajú z pultov butikov prebrané zimné a vianočné výpredaje. Takže, kúpte si trendové džínsy včas, nech na vás zostane nielen to najlepšie, ale aj vaša veľkosť!

V žiadnom prípade nemožno o džínsach povedať, že sa nosia v akomkoľvek strihu, farbe či dĺžke. Trendy pre nadchádzajúcu sezónu jar a leto 2012, ktorá už má teraz mať možnosť nájsť miesto vo vašom šatníku, má hlavné trendy štyri. Jar môžete ako správny fashion maniak a džínsofil privítať v strihoch džínsov á la 70. roky, v obopínajúcom strihu skinny džínsov, vo farebných skinny džínsoch alebo v skinny džínsoch potlačenými špecifickými vzory.

Džínsy značky Goldsign
Džínsy značky Mother
Džínsy značky Curren/Elliot
Džínsy značky J Brand Denim

Štýl však nie je jediným „módnym parametrom“, ktorý si pri výbere džínsov musíte všímať. Ako štýlista dostávam vždy dookola tie isté otázky na témy: Aké džínsy sa nosia? Takže si ich teraz pojme odpovedať.

Šírka džínsov: Ako už bolo povedané, absolútnym hitom sú skinny strihy, často na hranici s legínami. Štýl 70. rokov povoľuje mierne rozšírenie od kolena dolu, prípadne užší rovný strih.

Dĺžka džínsov: U skinny džínsov sú povolené nadkotníkové dĺžky, ale aj dĺžky extra dlhé. Džínsy v štýle 70. rokov noste dlhé, zakrývajúce členky až časť topánky. Pozor, širšie džínsy v kratšej dĺžke pridávajú opticky kilá!

Ohrnutie: Nie je zakázané, ale ani preferované. Ak je vám model dlhý, radšej si ho nechajte skrátiť. Pozor, dĺžku prispôsobte topánkam na najvyššom opätku, ktoré plánujete k daným modelom džínsov nosiť!

Výška pása: Stredne vysoká, tj tesne pod pupok alebo cez neho. Nosia sa však aj vyššie pásy nad pupok, t.j. pás džínsov má byť umiestnený presne tam, kde máte najužší pas.

Trend č. 1: Džínsy v štýle 70. rokov

Džínsy v štýle sedemdesiatych rokov majú veľmi vďačný strih. Je to snáď najviac lichotiaci strih džínsov, aký vôbec existuje. Zázraky urobí i s menej dokonalou postavou, veď povedzme si, koľko žien má na to, aby sa navlieklo do skinny strihu a nemuselo dlhým svetrom či tunikou zakrývať zadok a boky, a vysokými čižmami hrubšie lýtka? Strih džínsov v štýle 70. rokov vie predĺžiť a zoštíhliť nohy aj celú postavu. Skryje širšie boky i stehná a skryje aj hrubšie nohy všeobecne. Proste ideálne strih. Keď zvolíte pri tomto strihu vyšší pás a súčasne dlhšiu dĺžku, pridáte si opticky na výške čí dĺžke nôh 15 až 20 cm. Z pohľadu mňa ako štýlistu je to rozhodne dokonalé!

Zľava džínsy značky J Brand Denim, Textile Elizabeth and James, 7 for all mankind, Michael Michael Kors, Notify.

Ako farbu džínsov u strihu inšpirovaného 70. rokmi môžete zvoliť klasickú modrú – tmavú, svetlú, spratú aj s efektami opotrebenia. Hitom sú džínsy v bielej a v čiernej farbe: tu voľte dokonale neporušený, až sterilne dokonalý vzhľad džínsoviny. Najmä čierna musí byť skutočne čierna. Čo nevylučuje šedú, ale rozhodne sem nepatrí spraté efekty. Povolené a vítané sú tiež farby, predovšetkým však v zemitých a prírodnejších odtieňoch: hnedá, oranžová aj ďalšie. Ružovú, fialovú alebo zelenú farbu si nechajte v tejto sezóne radšej na skinny džínsy.

Trend č. 2: Modrá skinny džínsový klasika

Úzke skinny džínsy v modrej farbe môžu byť v tmavej nespratej džínsoviny, vo svetlo modrom efekte, so znaky opotrebovania i spratia, dokonca výnimočne aj s dierami či záplatami, aj keď tento efekt rozhodne nie je tým hlavným pre sezónu jar a leto 2012.

Dĺžka je krátka nad členky alebo extra dlhá. Pas je posadený stredne vysoko. Čím je nižšie posadený, tým viac sa žiada nezabudnúť si k džínsom obliecť aj opasok. Módne skinny džínsy by mali mať rozhodne v bedrovej a pásové časti štandardný tvar predných vreciek, gombíkov aj zipsu. Proste klasika: žiadne nápady so zaujímavo riešenými zipsami a inými ozdobami. Nechajte vyniknúť jednoduchosť a klasiku.

Zľava Mother, Citizen of humanity, 7 for all mankind, Citizen of humanity, Victoria Beckham denim.

U skinny džínsov je veľmi dôležité dať si pozor na tvar, veľkosť a umiestnenie zadných vreciek. Nesprávne posadená vrecko, alebo vrecko zlej veľkosti, zväčšuje zadok. A to tak, že i z vášho relatívne malého pozadí môže urobiť „veľkú prdel“. Zadok zväčšujú príliš malé, ale aj príliš veľké zadné vrecká, zadná časť bez vreciek a vrecká posadené príliš vysoko alebo príliš blízko k sebe do stredu vášho zadočku. Proste zadné vrecká musia byť tak akurát: čo do veľkosti aj umiestnenia.

Trend č 3: Farebné džínsy v skinny strihu

To čo si tento rok zamilujete budú určite farebné skinny džínsy. Moja priateľka si v skrini drží farebné skinny džínsy kúpené ešte niekedy v roku 1989. A stále plače, že už ich nemôže nosiť, pretože vtedajší strečové prevedenie nebolo také, ako dnes a džínsy už povolili, už nie sú tak pružné a upnuté. Tento rok si určite náhradu za svoj svetle fialový skvost zaobstará.

Zľava Victoria Beckham denim, Etoile Isabel Marant, Current/Elliot, J Brand denim, Michael Michae Kors.

Keď spomenieme základ: čiernu a bielu farbu, v sezóne jar a leto 2012 môžu vaše skinny džínsy hýriť akoukoľvek ďalšou farbou. Zelenou, červenou, fialovou, žltou, oranžovou a ďalšími. Povolené sú vysokolesklé materiály, kde potom nohavice pripomínajú džínsy už len strihom a detailami, a taktiež džínsy s kovovými a trblietavými efekty, napríklad v zlatej alebo striebornej farbe. Ďalšou možnosťou je zvoliť inú než klasickú štruktúru džínsoviny. Tu už sa skutočne dostávame na hranicu toho, či ešte o džínsy ide alebo nie. Ale pokiaľ zachováme strih a detaily, rozhodne tieto nohavice džínsami nazývať môžete.

Trend č 4: Vzorované skinny džínsy

Posledným džínsovým trendom sezóny pre jar a leto 2012 budú skinny džínsy s potlačami.Tu už klasický denim nemá čo robiť. Džínsy v tomto štýle sú často na hranici s legínami. Avšak stále si tieto nohavice zachovávajú charakteristické džínsové prvky.

Zľava Citizen of Humanity, Tory Burch, 2x Current/Elliot
Zľava J Brand denim, Zadig&Voltaire: Rrin Meets Zadig, J Brand denim.

Medzi vzormi sa objavujú predovšetkým rôzne striekané zdobenia tmavých džínsov, často využívajúcich zvieracie potlače. Módne sú aj prúžky, ale aj ďalšie veľmi špecifické vzory: napríklad kvetiny alebo srdiečka. Ako zvoliť správny vzor pre túto sezónu? Keď vyzerá ako tapeta, je tým pravý!

Zdroj obrázkov: Net-a-porter.com, modely vybraných značek