Oblečenie, ktoré by nemalo chýbať v šatníku každého správneho gentlemana

Pod slovíčkom gentleman si každá z nás predstaví muža, ktorý vyzerá elegantne, je upravený a má výborné spôsoby správania. Podobné vnímanie o gentlemanstve majú aj muži. Jednoducho, vkusne oblečený „týpek“, ktorý uchváti každú ženu…

Pretože ma táto téma zaujala, a to najmä z toho mužského pohľadu, urobila som malú špionáž. Niekoľko rozhovorov, s niekoľkými „gentlemanmi“, ktorých som sa pýtala na to, čo si myslia o móde a oblečení.

A tu sú moje otázky vrátane odpovedí a odborného názoru:

Čo si myslíte, že by nemalo chýbať v šatníku každého správneho gentlemana?
Najskôr asi nejaký ten oblek, určite kravata alebo motýlik, aj keď ani jedno nenosím veľmi rád. Tiež nejaké elegantné košele… Určite oblek so všetkým čo k tomu patrí, kravata, košeľa, vesta. Na zimu cez oblek ešte elegantný kabát a k tomu všetkému skvelé spôsoby – a gentleman je na svete!

Čo pre vás znamená kravata?
To sa radšej ani nepýtajte! Pripadám si v nej taký uškrtený a nesvoj, ale občas ju na seba musím dať, napríklad keď ma čaká pracovná schôdzka. Je to doplnok, ktorý pri niektorých situáciách proste nesmie chýbať. Na určité miesta by vás bez obleku s kravatou nepustili.

Kravata je v skutočnosti synonymom úspechu a spoločenského postavenia. Na druhej strane však môže predstavovať upätosť a konvencie. Niektoré situácie kravatu vyžadujú, napriek tomu nie je dôvod nechať sa zviazať stereotypmi.

Čo najradšej nosíte a čoho máte vo vašom šatníku najviac?
Najradšej si oblečiem niečo pohodlného ako je napríklad tričko s golierom, k nemu džínsy a cez tričko mikinu. Som športový typ a preto mám rád módu športovejšieho štýlu. Ale nájdete tam aj pár spoločenských košieľ a nejaký ten oblek.

Pretože moja práca vyžaduje spoločenský odev, tak v mojom šatníku objavíte mnoho spoločenských košieľ, nohavíc, oblekov a tiež rôzne druhy elegantných svetrov.

Čo si predstavíte pod slovom dekadentný v spojitosti s módou?
Pod týmto slovom si vybavujem čiernu farbu a konzervatívnosť. Výraz dekadentný pochádza z francúzskeho slova décadence, ale čo, to znamená v móde, to presne neviem. Napríklad keď o niekom poviete, že je dekadent, znamená to, že všetko vidí čierne. Myslím si, že v móde to bude mať súvislosť s tmavými farbami, ale istý si tým nie som…

Aká je teda dekadentná móda? V skutočnosti výklad tohoto slova z pohľadu módy nie je až taký čierny. Dekadentný môžete byť aj v tých najkrikľavejších farbách! Doba, kedy parížskymi ulicami chodili prekliati básnici plní skepsy a márnosti zo života, odievanie len a len v čiernom, je už je dávno preč. Dekadentnými sa stávate napríklad aj v leopardích vzoroch alebo v cylindri po svojom pradedkovi, či ponožkách v sandáloch. To všetko patrí k formám dekadencie!
>
Čo by ste si zo svojho šatníka rozhodne nenechali vziať?
Slipy! Asi by to bol naozaj ten oblek, pretože som v ňom každý deň v práci.

Tu je malý príklad toho, ako gentlemanstvo vnímajú sami muži. Osobne odporúčam, aby šatník všetkých „gentlemanov“ bol vyvážený. Aj muži by si mali uvedomiť, že v ich šatníku nesmie chýbať ako elegantné, tak športové oblečenie, v ktorom sa cíti dobre. Najlepším variantom je mať multifunkčný šatník, s ktorým ste milí páni, pripravení na každú situáciu!

Ilustrácie: Iveta Chládková

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek