5 dôvodov, prečo nenosiť topánky doma

Keď sa zamyslíme, neexistuje asi lepší nosič znakov a charakteristík modernej civilizácie ako topánky. Nielenže nám podstatne napomáhajú znesiteľnejšie a bezpečnejšie kráčať po asfaltovom svete, ale taktiež slúžia ako indikátor našej pohodlnosti, profesie a zmyslu pre štýl. Topánky dokážu o človeku povedať veľa. Od druhu práce, ktorú vykonáva, výške príjmu, až po jeho politické postavenie. Je tu však ešte niečo iné, čo nám topánky dokážu povedať, a to, či sme vystavení riziku vážnych zdravotných problémov.

Infografika - 5 dôvodov prečo nenosiť topánky doma

Pokiaľ nežijete v Japonsku, alebo inej kultúre, ktorá nepripúšťa vstup do miestnosti v topánkach, pravdepodobne vstupujete s topánkami na nohách minimálne za prah dverí vášho bytu alebo domu.

Niekoľko vedeckých štúdií však dokazuje, že ide o veľmi zlý zvyk. Dôvodov je hneď niekoľko.

Hoci niektoré baktérie sú pre naše telo prospešné, ak ste aspoň raz prekonali črevný vírus, viete, že existujú baktérie, ktoré naopak, nie sú.

Vo väčšine ázijských domácností nie sú topánky povolené za prah vchodových dverí. Topánky ostávajú pred vstupom z hygienických dôvodov. Množstvo nečistôt a baktérií, ktoré sa na nich nachádzajú, je skutočne obrovské.

Prezradíme vám preto 5 dôvodov, prečo by ste topánky určite nemali nosiť doma.

Váš domov premeníte na bakteriálnu ZOO

Ak najbližšie vbehnete v topánkach krížom cez byt po zabudnutý telefón v obývačke, spomeňte si na ohromujúce číslo 421 000! Taký počet rôznych druhov baktérií ste totiž práve rozniesli po byte. Štúdia Arizonskej univerzity z roku 2008 odhalila toto magické číslo a navyše zistila, že 96 % zo skúmaných nosených topánok, obsahovalo koliformnú baktériu, ktorá je indikátorom takej úrovne znečistenia vody a jedla, že ich nachádzame najmä v ľudských výkaloch a kontaminovaných mestských kanalizáciách.

Vaše topánky môžu priniesť baktérie, ktoré sú rezistentné na liečbu

Číslo rezistentných baktérií na liečbu neustále stúpa, a to aj vďaka nekontrolovanému užívaniu antibiotickej liečby našou generáciu. Preto je prevencia nevyhnutná a častokrát môže zachrániť pred vážnymi zdravotnými problémami.

Rovnako, ako je človek poučený, že má v lete používať opaľovacie krémy s vysokým faktorom, aby zabránil riziku vzniku rakoviny kože, alebo tak, ako rozumie pravidlu potreby častého vetrania bytov, aby nevznikali nebezpečné plesne a izby nezapĺňalo toxické CO2, rovnako by sa mal každý človek automaticky pred vstupnými dverami vyzuť a predchádzať tak roznášaniu rezistentných typov baktérií v jeho príbytku.

V aktuálnej štúdii Univerzity v Houstone vedci zistili, že 39 % topánkových podrážok bolo kontaminovaných baktériou Clostridium difficile, ktorá predstavuje hrozbu pre verejné zdravie kvôli tomu, že je rezistentná na doteraz zaužívanú antibiotickú liečbu. Táto baktéria spôsobuje akútne tráviace problémy, ktoré vyúsťujú v zápal hrubého čreva.

Na viac ako 27 % podrážkach bola nájdená baktéria Escherichia coli s ďalšími siedmimi kmeňovými baktériami, ako napríklad Klebsiella pneumoniae, ktorá spôsobuje infekciu močových ciest, a baktéria Serratia Ficaria, ktorá spôsobuje respiračné ochorenia.

V mestskom prostredí je len veľmi ťažké vyhnúť sa vystaveniu nášho tela baktériám. Môžeme však minimalizovať ich roznášanie tým, že sa doma pred dverami vyzujeme.

Pravdepodobnosť, že prenesiete baktérie z topánok na nekontaminovanú podlahu je viac než 90 %

Pokiaľ sa doma z topánok pred vchodom nevyzujete, je 90 až 99-percentná pravdepodobnosť, že baktérie z podrážok prenesiete na pôvodne nekontaminovanú podlahu. Ak vás tento fakt nenaučí vyzúvať sa, možno vás k tomu prinúti nasledovné zistenie.

Podlahy verejných toaliet majú zhruba 2 milióny baktérií na jednom centimetri štvorcovom. Avšak priemerné sedadlo záchoda v týchto toaletách má približne iba 50 baktérií na centimeter štvorcový.

Keď sa preto vrátite z príjemnej večere v reštaurácii, v ktorej ste navštívili aj toalety, ako prvé by ste si teda nemali ísť utekať umyť ruky, ale vyzuť topánky ešte pred prahom dverí.

Topánkami neroznášate iba baktérie, ale aj toxíny

Ďalšia štúdia Pamätného inštitútu Battelle zistila, že toxíny používané na ošetrenie trávnika, možno ľahko priniesť až domov. Štúdia z Baylorskej univerzity taktiež zistila, že ľudia, ktorí žijú v blízkosti asfaltových komunikácií, ktoré obsahujú uhoľný decht, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny kvôli toxínom, pričom tieto toxíny môžu byť prenášané práve našimi topánkami.

Dr. Reynolds z Baylorskej univerzity poznamenal: „Len sa nad tým zamyslite. Dažďová voda na ulici môže obsahovať benzín a chemikálie a tie si topánkami prinášame domov.“

Ušetríte nielen zdravie, ale aj peniaze a čas za dezinfekciu vášho domova

Pokiaľ sa aj napriek týmto faktom nenaučíte vyzúvať sa pred vstupom do domu, mali by ste pravidelne čistiť nielen vaše topánky, ale aj podlahy a koberce.

Jednoduché zametanie, vysávanie a vyčistenie topánok od viditeľnej špiny mokrou handrou však nestačí. Topánky by ste mali pravidelne prať v práčke so správnym dezinfekčným pracím prostriedkom a podlahy, rovnako ako koberce, bude potrebné čistiť špeciálnym parným dezinfekčným čističom, ktorý zabíja väčšinu existujúcich baktérií.

Pravidelnosť čistenia závisí na vás, avšak majte na pamäti, že stačí jedno prebehnutie bytom v topánkach z mesta a váš byt sa zmení na bakteriálnu ZOO.

Pokiaľ však nechcete každý víkend tráviť dezinfikovaním kobercov a podláh, najjednoduchšie riešenie prevencie šírenia baktérii doma, je nechať topánky pred dverami.

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek