Frivolitky

Stačí člnok, niť a šikovné prsty a máte skvelú výzdobu, ktorá sa hodí všade! Neveríte? Potom čítajte ďalej!

Frivolitky patria k menej známej technike ručných prác. Frivolitková krajka je charakteristická bohatými zdobenými vzormi, ktoré sú tvorené z viazaných uzlíkov. Tvoria sa z nej nádherné dečky, lemovanie obrusov, oblečenia alebo aplikácie a šperky. Výhodou je, že táto ručná práca zaberie málo miesta a dá sa tak vziať so sebou skoro všade.

Táto krajka vznikla v oriente a postupne sa dostala do celého sveta. Bola veľmi obľúbená pre svoju ozdobnosť a relatívnu jednoduchosť. Teraz je to už skoro zabudnuté umenie, ktoré sa opäť pomaly rozvíja vďaka rôznym časopisom a internetu.

Sú dva spôsoby ako túto krajku tvoriť. Od toho sa tiež líšia pomôcky na výrobu. Krajka tvorená pomocou ihly a krajka tvorená pomocou člnku. Prvý spôsob sa používa predovšetkým v Amerike, my sa preto zameriame na druhý spôsob používaný v Európe.

Krajka tvorená pomocou člnku
V Európe sa používa na viazanie krajky frivolitkový člnok. Je niekoľko variantov podľa zložitosti krajky. Najjednoduchší variant je použitie člnku a klbka. Tvorí sa tak jednoduché krajky zložené zo slzičiek, oválov a krúžkov, prepojené jednoduchou niťou. Ďalší variant je použitie dvoch člnkov – pri zložitejšej krajke, kedy sa na prepájaciu niť tiež viažu uzlíky. Táto technika vyzerá zložitejšie. Jedna ruka napína niť a druhá pohybuje s člnkom, ktorým sa viažu uzlíky.

Zdroj fotografií: B. Drašnarová

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek