Je online nakupovanie bezpečné z hľadiska šírenia koronavírusu?

Koronavírus radikálne zmenil náš život v priebehu niekoľkých dní. Počet infikovaných každý deň pribúda a bezpečnostné opatrenia sú stále tvrdšie. To, čo sme doteraz videli len v katastrofických filmoch sa, bohužiaľ, stalo našou realitou. Sociálna izolácia, práca z domu (aspoň pre tých, ktorí si to môžu dovoliť), obmedzenie vychádzok vrátane nákupov.

Väčšina obchodov je z nariadenia vlády zatvorených, a tak je samozrejmé, že ak už uvažujeme o nákupe, tak myslíme na online. Preto sme sa pozreli na relevantné zdroje ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC), a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb a zhrnuli informácie ohľadne bezpečnosti online nákupov.

Môže koronavírus prežiť na balíkoch a listových zásielkach?

Podľa CDC je šanca, že vírus prežije na listových zásielkach, ktoré sa odosielajú niekoľko dní pri bežných teplotách, veľmi malá.  V podstate platí – čím dlhšie zásielka „cestuje“, tým je bezpečnejšia. Väčšina vírusov prežíva v kvapôčkach, keď si niekto kýchne alebo zakašle. Neznamená to však, že keď si niekto kýchol na váš balíček, budete automaticky nakazení. K tomu, aby ste sa nakazili musíte byť takýmto infikovaným kvapôčkam aj dostatočne dlho a intenzívne vystavení. Najväčšie riziko nákazy hrozí v priebehu prvých pár minút a potom výrazne klesá, keďže väčšina vírusových častíc sa začne mimo hostiteľa rozpadávať takmer okamžite.

 

Koronavírus na povrchoch

 

Ak si predsa chcete byť istí a nechcete nič podceniť, najmä, ak žijete v jednej domácnosti s niekým z rizikovejšej skupiny, môžete pri otváraní použiť jednorazové rukavice a ochranné rúško. Ale podľa odborníkov takéto opatrenia nie sú z lekárskeho hľadiska vôbec potrebné.

Ako dlho koronavírus prežije na rôznych povrchoch?

Vedci kvôli bezpečnosti študujú aj to, ako dlho vírus na jednotlivých povrchoch prežije. Aj tak napríklad zistili, že vírus prežil na kartónovej krabici maximálne 24 hodín, avšak za dokonalých laboratórnych podmienok. V reálnom svete s našimi priemernými teplotami je tento čas výrazne kratší. A zatiaľ sa neeviduje žiadny prípad nákazy, ktorý by sa šíril vďaka preprave.

Podľa štúdie, ktorú uverejnila Harvardská univerzita, koronavírus prežije:

 • 2 až 8 hodín na hliníku,
 • 4 hodiny na medi,
 • 8 hodín na latexe,
 • 24 hodín na kartóne,
 • 2 až 3 dni na plastoch, nerezových a oceľových povrchoch,
 • 4 dni na dreve a skle.

 

Vo všeobecnosti sa ukazuje, že čím hladší povrch, tým dlhšie na ňom vírus prežije. Štruktúrované povrchy s pórmi (textil, vlasy, peniaze) fungujú pre vírusy ako taká pasca.

Vedci tiež zistili, že kvapôčky s vírusom dokážu zostať vo vzduchu až 3 hodiny, ale v drvivej väčšine dopadnú omnoho skôr. Dôležité je najmä používanie ochranných prostriedkov a časté a dôkladné umývanie rúk a čo najmenej si siahať v okolí očí, nosa a úst. Pretože najväčšia šanca nákazy je prenos z našich špinavých rúk dotykom sliznice.

Reálne riziko nákazy by vám mohlo hroziť v prípade, že by poštár alebo kuriér zakašlal alebo kýchol na vašu zásielku tesne pred doručením. Podľa odborných zdrojov však aj v tomto prípade stačí, ak sa vzdáte starých „dobrých“ návykov typu držanie pošty v ústach, podržanie si balíka bradou kým nájdete kľúče a podobne. Stačí, ak si po otvorení balíka poriadne umyjete ruky.

Ak máte predsa len pocit, že je povrch infikovaný, vyčistite ho obyčajným dezinfekčným prostriedkom a dôkladne si potom umyte ruky.

 

Umývanie rúk

Mám si svoj nákup umyť alebo oprať hneď po rozbalení?

Keď už sme bezpečne odstránili vonkajší obal, ako sa uistiť, že vírus nebude vo vnútri balíka? Podľa CDC je šanca, že sa nakazíte koronavírusom, ktorý „príde“ v balíku minimálna. K tomu totiž, aby sa to mohlo stať, by na vaše oblečenie musel kašľať niekto nakazení a to dosť dlho a intenzívne a balík by ste museli obdržať a rozbaliť veľmi veľmi rýchlo.

Neexistujú síce relevantné údaje o tom, ako dlho vírus dokáže prežiť na tkanine, ale úplne stačí, ak si zakúpené oblečenie po vybalení preperiete bežným spôsobom, prípadne použijete parný cyklus prania. Vedci z Harvardskej univerzity totiž tvrdia, že vírus dokáže na tvrdých predmetoch prežiť omnoho dlhšie ako na tkaninách. A aj v tomto prípade hovoríme len o niekoľkých hodinách.

Nemusíte sa obávať ani zahraničných zásielok. Dokonca ani tých z Číny, Talianska alebo Španielska. Pravdepodobnosť, že vírus prežije tak dlho mimo hostiteľa je takmer nulová.

Koronavírus infografika

Aké ochranné opatrenia zaviedli firmy?

Keď už sa bavíme o zodpovednom správaní, je tu ešte jeden dôležitý faktor, na ktorý by sme nemali zabúdať. Ako sa darí zamestnancom pošty, zamestnancom firiem, ktorí balíčky pripravujú a balia a v neposlednom rade prepravcom vysporiadať s pomerne vysokým nárastom online objednávok?

Všetky firmy v rámci ochrany pred šírením koronavírusu dodržiavajú nariadenia vlády. Mnohé z nich zaviedli aj ďalšie vlastné ochranné procesy, aby ochránili nás spotrebiteľov, ale aj svojich zamestnancov.

Online obchody

E-shop ZOOT, rozoslal svojim zákazníkom informačný email, v ktorom popísal hygienické opatrenia, ktoré zaviedli vo svojich skladoch aj výdajniach. Citujeme:

 • Na výdajniach aj v sklade nosíme rúška a k dispozícii je aj dostatok dezinfekcie a jednorazové ochranné rukavice.
 • V tíme sme vždy max. po 5 ľudí a na pauzy chodí každé oddelenie zvlášť.
 • Pred koncom smeny všetci upratujú a dezinfikujú svoje pracoviská.
 • Upratovacia firma u nás upratuje dvakrát denne a v nedeľu vykonáva sanitárne upratovanie všetkých povrchov.
 • Vďaka vládnej výnimke pre e-shopy sme mohli nechať výdajne otvorené, len sa trochu upravila ich otváracia doba od 10:00 do 18:00 hod.
 • Zavádzame všetku dopravu k vám domov zadarmo (bez minimálnej hodnoty objednávky) a predlžujeme dobu na vrátenie na 60 dní – pretože to posledné, čo teraz chcete, je chodiť von len kvôli bunde, ktorá vám nesedí.

 

Podobné emaily rozoslali aj iné online obchody. Drvivá väčšina z nich zrušila možnosť dobierky a platby sa musia realizovať vopred.

Slovenská pošta

Detailný zoznam ochranných opatrení zverejnila na svojich stránkach aj Slovenská pošta. Pošta žiada všetkých ľudí, ktorí sa nachádzajú v karanténe, aby jasne a viditeľne označili svoju schránku, zvonček a dvere nápisom KARANTÉNA. Toto opatrenie bolo zavedené v záujme ochrany poštárok a poštárov, ktorí by mohli vírus roznášať ďalej.

V prípade, že nie ste v karanténe je postup prevzatia poštovej zásielky nasledovný:

 • Doručovateľ alebo kuriér môže položiť zásielku s dokumentami pred vaše dvere a odstúpiť do ochrannej vzdialenosti, na podpis dokumentu použite svoje pero, použite VŽDY rúško a rukavice.
 • V komunikácii s doručovateľom alebo s kuriérom sa nezdržujte dlhšie, ako je to potrebné.
 • Pred a po návšteve doručovateľa alebo kuriéra si vydezinfikujte ruky dezinfekčným prostriedkom na ruky, alebo si ich poriadne umyte.

 

Pošta zároveň žiada, aby ste v prípade, že je to možné, preberali zásielku na otvorenom priestranstve. Aj toto opatrenie môže obmedziť prenos vírusu z človeka na človeka. Prípadne využili BalíkoBOXy.

Kuriéri a prepravné spoločnosti

Kuriérske spoločnosti v rámci ochrany svojich zamestnancov aj spotrebiteľov zaviedli preventívne opatrenia podobne ako všetky iné spoločnosti. V rámci nich sa zrušilo aj objednávanie tovaru na dobierku:

 • V kancelárskych priestoroch a aj na ďalších technologických úsekoch spoločností sú rozmiestnené dezinfekčné prostriedky.
 • Vylúčili z prepravy také balíky, ktoré sú adresované do zatvorených prevádzok, škôl, predajní, a takéto balíky vracajú späť odosielateľovi!
 • V prípade, ak ide o doručovacie miesto, na ktorom sa napriek všeobecnej karanténe nachádza zamestnanec, musí byť jeho meno a kontakt jasne uvedený na prepravnom štítku!
 • Objednaný tovar sa preberá pri vozidle kuriéra. Ak to nie je nevyhnutné, nevyžadujte od neho doručenie priamo pred bytové dvere, do kancelárie v obchodnom centre, a pod.
 • Príjemca by mal zároveň pri preberaní rovnako ako kuriér používať ochranné pomôcky (rúško, rukavice…) a dodržiavať bezpečný odstup od kuriéra.
 • Podobne ako Slovenská pošta, žiadajú od ľudí v karanténe, aby o tom vopred a jasne informovali kuriéra ešte pred samotným doručením balíka!

 

Detailné hygienické opatrenia prepravných spoločností si môžete prečítať priamo na ich stránkach:

Čo o novom koronavíruse a ochorení COVID-19 už vieme?

Koronavírusy sú veľkou skupinou vírusov. Niektoré z nich spôsobujú ochorenia u ľudí, iné zase len u zvierat a veľmi zriedkavo sa objavia aj také, ktoré sa dokážu šíriť zo zvierat na ľudí. A predpokladá sa, že tento vírus vznikol práve takýmto spôsobom – zvierací vírus zmutoval a nakazil aj ľudí. Ochorenie, ktoré spôsobuje sa volá COVID-19.

 

Koronavírus

 

Tento vírus sa po prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že prví pacienti sa nakazili na trhu so živými zvieratami. A keďže vírus sa medzi ľuďmi šíri veľmi ľahko (1 človek v priemere nakazí ďalších 2 až 3), už nie je na svete krajina, ktorá by s ním nebojovala. Dôležité však je povedať, že ju do sveta rozniesli ľudia a produkty exportované z Číny. Neexistujú žiadne dôkazy o nákaze, ktorá by prepukla prenosom z potravín alebo iných bežných produktov. A podľa CDC je šanca, že koronavírusy prežijú na rôznych povrchoch a budú sa šíriť veľmi malá.

Zdroj obrázkov: Forbes, MarketWatch, Baltic News Network

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek