Slovenský dizajnér Rozbora Couture nás opäť reprezentoval na viedenskom fashion weeku! (trend report+backstage)

Aká je tvorba Rozbora Couture?

Filozofia slow fashion, ktorá je pre značku typická, zastáva myšlienku nadčasovosti. Modely Rozbora Couture sú preto navrhnuté tak, aby mali mnohostranné využitie na bežné nosenie, ale zároveň podčiarkujú ženskú krásu aj pri špeciálnych príležitostiach.

Dizajnér tvorí kolekciu z najušľachtilejších látok, ktoré objednáva s dvojročným predstihom z rovnakých miest, odkiaľ odoberajú materiál uznávaní dizajnéri ako Jean Paul Gaultier, Dolce & Gabbana, Cavalli a taktiež niektoré svetové módne domy ako Dior či Valentino. Vo svojej tvorbe najčastejšie používa rôzne úplety a Merino vlnu, ale taktiež hodváb, mušelín, kašmír a exkluzívne ručne vyšívané čipky.

Módna tvorba medzinárodne pôsobiacej rodinnej značky Rozbora Couture je určená sofistikovaným ženám, ktoré uprednostňujú jemnú, kultivovanú a zmyselnú eleganciu v mestskom štýle. Nositeľky modelov oceňujú ich svieži šarm, vysokú kvalitu spracovania, jemnú extravaganciu a aj fakt, že sú vhodné na každodenné nosenie.

Plisované sukne z aktuálnej kolekcie pre rok 2019
Plisované sukne v rôznorodých prevedeniach sú dôkazom prispôsobenia modelov vhodných na bežné nosenie.

Pozadie značky Rozbora Couture

Slovenskému slow fashion návrhárovi sa vďaka jeho šikovnosti, možnosti cestovať (po Európe aj Ázii) a silnému vizuálnemu cíteniu podarilo vyštudovať prestížnu vysokú školu University of the Arts London Central St. Martin ́s.

Pedagógovia ako Howard Tangye, ktorý pôsobí ako ilustrátor pre Dior, vnímajú jeho nadanie ako veľmi inovatívne a zároveň ako zhmotnenie dokonalého módneho sna. Na univerzite ho mentorovali rovnakí učitelia, akých mal napríklad zosnulý Alexander McQueen. V ateliéri spolupracoval s Vivienne Westwood a stretával sa aj so Stellou McCartney.

Aktívne sa zapája do projektov na podporu očkovacích programov pre deti UNICEF, v roku 2015 si prevzal Ocenenie za prínos pre slovenskú módnu tvorbu. Veľkou poctou je tiež jeho členstvo v britskej Kráľovskej spoločnosti umení, ktorá je okrem iného zameraná na podporu ekologických a etických princípov v umeleckej tvorbe.

Ukážka rôznych strihov a látok kabátov z aktuálnej kolekcie Rozbora Couture.
Kabáty z aktuálnej kolekcie Rozbora Couture 2019 sme na móle videli nielen v klasickom, ale aj trendy oversize strihu.

Backstage rozhovor s dizajnérom Richardom Rozborom

V zákulisí som Richarda odchytila a vyspovedala ho. Na úvod nám porozprával o aktuálnej kolekcii, ktorú sme mali možnosť vidieť počas prehliadky. Ako veľký fanúšik módy zo začiatku 30.-50.rokov minulého storočia nám potvrdil, že práve toto obdobie ho inšpirovalo pri jej vytváraní. Dôraz kládol na detaily a tiež na dominanciu prvkov pánskeho štýlu. Prepracované modely kolekcie pre rok 2019 vyzdvihujú jemnú eleganciu čistého mestského štýlu a sú veľmi komfortné, vhodné aj na každodenné nosenie, s možnosťou vzájomného kombinovania, čo je viac ako oceniteľné.

Bola som zvedavá aj na začiatky značky Rozbora Couture. Richard mi prezradil paradox, ako rodinná firma vznikla: „V podstate bol zrod firmy šťastie v nešťastí. Keď som v roku 2001 skončil University of the Arts London Central St. Martin ́s, rozmýšľal som, čo ďalej. Chcel som pracovať pre americkú DKNY. Avšak práve počas tohoto obdobia nastali v New Yorku udalosti z 11.septembra, a tak nastala komplikácia s vycestovaním do USA.“ Rozhodli sme sa preto vytvoriť rodinnú značku Rozbora Couture.

Opýtala som sa aj na radu dizajnéra, ako môžeme my – spotrebiteľky uplatniť slow fashion koncept v praxi: „Každá žena by určite mala mať v šatníku čierny troj-komplet kostým – sako, sukňu a nohavice. Takto sa dá vytvoriť nespočetné množstvo kombinácii – či už zladíte kostýmovú sukňu s hodvábnou blúzkou, alebo sako a klasické džínsy s teniskami. Kostým môžete každý rok dotvárať rôznymi topmi a košeľami.“

Ukážka modelov použitých zo saténu s kvetinovou potlačou.
Tlmená kvetinová potlač, ako dokonalý symbol ženskosti, tvorila nezanedbateľnú súčasť kolekcie.
Záverom ma zaujímal jeho názor na budúcnosť a vzdelávanie v rámci slovenskej módnej scény. Dizajnér zhodnotil, že v našom prostredí sa celé desiatky rokov ťahá až príliš akademický systém výučby. V Londýne je vysokoškolský koncept nastavený úplne inak. Ako sám hovorí: „Celá výučba bola skôr zameraná na praktickú časť a jeho pedagógovia ho skôr vnímali ako kolegu a nie ako študenta.“

Slovenskú módnu scénu vníma veľmi pokrokovo, možno aj viac ako je tomu u našich susedov. Vidí obrovské možnosti v tom, že sa dá prihlásiť do rôznych projektov a tiež oceňuje fakt, že už aj na Slovensku sa v módnej tvorbe viac prihliada k ekológii. Tvrdí, že je v našej krajine veľký potenciál, len si každý budúci návrhár musí nájsť svoje vlastné miesto v módnej brandži.

Výber rôznych modelov šiat aktuálnej kolekcie Rozbora Couture
Okrem materiálov v neutrálnych farbách, boli v kolekcii použité svieže tóny baklažánovej a tyrkysovej.
Majte krásnu jeseň a oslavujme spoločne úspechy našich návrhárov, zaslúžia si to!
Zuzana
Zdroj obrázkov: Thomas Lerch a Peter Reefe Kovac

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek