Vieme, koľko stojí chudnutie, a ktoré šarlatánske metódy sú len vyhadzovaním peňazí! 2. diel

V druhej časti nášho seriálu o chudnutí sa zameriame na pohyb. Podrobne si tak priblížime tie metódy, ktoré v procese redukcie telesnej hmotnosti uprednostňujú cvičenie, prípadne ho ďalej kombinujú s úpravou jedálnička. Následne si potom predstavíme aj úbytky kilogramov a centimetrov, ktoré má na svedomí chirurgický skalpel.
Ženy a muž bežiace na bežeckom páse

Chudnutie pohybom

V súčasnej dobe sa značná popularita v oblasti chudnutia dostáva metódam cvičenia, ktoré nezaberajú veľa času a sú postavené na nejakom revolučnom a modernom princípe. Príkladom tohto trendu môže byť VacuShape. Pod týmto názvom sa skrýva svižná chôdza na bežeckom páse, alebo náročnejší variant na crossovom trenažéri. Chôdza trvá 30 minút a počas nej sú naše problémové partie umiestnené v podtlakovej kabíne. Výhodou je, že sa zvýšeného výdaja energie dosahuje aktívnym pohybom. Prítok krvi a lymfy sa navyše podporujú programovo riadeným podtlakom, a preto sa toto cvičenie odporúča predovšetkým ženám s gynoidním typom postavy (tvar hrušky).

Cvičebná záťaž je však jednostranná, zameraná predovšetkým na spodné partie tela a netrvá sa na zmene výživy, sú odporúčané skôr anticelulitídne krémy a výživové doplnky. „Tento redukčný program nie je komplexný, samotné cvičenie má mnoho kontradikcií a z tohto dôvodu rozhodne nie je vhodné pre každého,“ dopĺňa Katarína Slyšová z Inštitútu kompliment ®.

Ďalšou vymoženosťou modernej techniky je cvičenie Power Plate, ktoré pracuje na báze mimovoľných telesných reflexov. Tie sú vyvolané špeciálnou vibráciou pôsobiacou na svalové vlákna, ktoré sa pri bežnom tréningu dostatočne neovplyvní. Precvičí sa tak predovšetkým stred tela. V športovej praxi sa tieto vibračné plošiny využívajú ako doplnok tréningu na posilnenie svalov. Cvičením tohto druhu však nie je možné dosiahnuť aeróbnej zóny tepovej frekvencie, a preto sa rozhodne nejedná o aktivitu určenú pre chudnutie. Nízkofrekvenčné vibrácie tiež niekedy spôsobuje nepríjemné pocity, ktoré nie každý dobre znáša. „Ak vás napríklad bolí chrbát, oblúkom sa Power Plate vyhnite,“ odporúča odborníčka Katarína Slyšová z Inštitútu kompliment ®.
Papierové vrecúško plne ovocia a zeleniny
V prvom prípade stojí jedno cvičenie 8 Eur/30 min. a v tom druhom sa pohybuje v rozmedzí medzi 4 až 20 Eur. U oboch vyššie spomínaných typov je nutné mať na pamäti, že bez zmeny jedálnička sa žiadne veľké redukcie telesnej hmotnosti dosiahnuť nedá. Ak je – vaším cieľom schudnúť, pripravte sa na to, že nemalé peniaze navyše budete ešte musieť investovať do zmeny stravovacích návykov. „Chudnutie bez úpravy stravovacích návykov nie je možné, pohyb totiž tvorí približne 30% úspechu, ten zvyšok naozaj závisí na strave,“ upozorňuje Katarína Slyšová z Inštitútu kompliment ®.

Cvičenie je tiež súčasťou metodiky programov Inštitútu kompliment ®. Tá však spája ako cvičenie, tak úpravu jedálnička na báze racionálnej, vyváženej a redukčnej diéty, takže cena programu je už finálna. Inštitút kompliment ® pre svojich klientov pripravuje komplexné a individuálne programy. Cvičenie aj v tomto prípade trvá 30 minút, ale je vytvorené presne na mieru jednotlivým klientom a prispôsobené ich fyzickej zdatnosti, veku a typu postavy. Vždy mu predchádza príprava organizmu, tzv. termoterapia, ktorá využíva účinky pôsobenia suchého tepla. Vďaka tomu je možné potom takmer okamžite cvičiť v aeróbnej zóne tepovej frekvencie. Tréningový plán nie je konštantný, dynamicky sa vyvíja spoločne s tým, ako sa menia krivky klienta a zlepšuje sa jeho telesná kondícia. Vždy sa dbá predovšetkým na to, aby sa precvičili všetky svalové skupiny a postava sa formovala rovnomerne. Prístup je individuálny aj v tom, že zohľadňuje všetky obmedzenia klienta a tým sa tento program stáva vhodným takmer pre každého. Na priebeh po celú dobu dohliada vysokoškolsky vzdelaný personál, ktorý zároveň poskytuje cenné rady aj v oblasti úprav jedálnička a aktívnej zmeny životosprávy.

Invazívne metódy chudnutia

Ak sa rozhodnete k radikálnemu riešeniu problému s nadváhou alebo obezitou, máte na výber z niekoľkých možných chirurgických zákrokov. Účelom liposukcie je zlepšenie tvaru a objemu tela pri minimálnom narušení povrchu kože. U tej konvenčnej spočíva princíp v zavedení kanyly do podkožia krátkym kožným rezom. Manipuláciou s touto kanylou dôjde k rozhmoždeniu tukových buniek, ktoré sú následne odsávané. V tomto prípade je potrebné pamätať na to, že sa jedná o jednorazový operačný zákrok, ktorý vykonáva lekár. Vyžaduje lokálnu alebo celkovú anestézii a od toho sa tiež odvíja dĺžka pobytu na klinike a cena, ktorá je jednorázovo mnohonásobne vyššia.

Po zákroku je potrebná rekonvalescencia, ktorá trvá minimálne štyri týždne. Liposukcia, v prípade opätovného priberanie na váhe, so sebou nesie riziko v podobe nerovnomerného ukladanie tuku a to aj v miestach, kde predtým nebol.

„V praxi sa často stretávame s klientkami, ktoré podstúpili liposukciu, potom opäť pribrali a viditeľné tukové vankúše sa im objavili inde, napríklad na chrbte či stehnách,“ varuje odborníčka na redukciu hmotnosti Katarína Slyšová z Inštitútu kompliment ®.

Neinvazívne metódy chudnutia

Nie tak radikálna je tzv. kavitačné liposukcia či liposukcia 3. generácie, ktorá však redukuje podkožný tukové tkanivo len veľmi málo. Cena je u týchto metód oveľa nižšia, než u klasickej liposukcie, ale často sa odporúča absolvovať aj niekoľko zákrokov za sebou, takže cena sa nakoniec môže pohybovať v podobných rádoch. „Nikto vám to síce vopred nepovie, ale výsledok týchto zákrokov rozhodne nie je istý. Ak potrebujete schudnúť o niekoľko kilogramov, na tento spôsob nestávkujte, „podotýka Katarína Slyšová z Inštitútu kompliment ®.

Špeciálna formou liposukcie je kryolipolýza, ktorá je založená na ochladzovaniu tukových buniek cez pokožku, bez toho aby došlo k poškodeniu ostatných podkožných štruktúr. Nízka teplota bunky poškodzuje a je príčinou ich odumieranie. Samotný zákrok netrvá dlho, ale nie je ani úplne bezbolestný. Problémom však je, že sa tento spôsob chudnutia začal používať len nedávno (v roku 2009) a nie sú teda známe všetky riziká s ním spojené. Už teraz sa však vie, že nie je riešením pre problému vyššej nadváhy.

Pri výbere vhodného spôsobu chudnutia a straty nadbytočných kilogramov by ste vždy mali zohľadniť aj to, či zvolená metóda zabezpečí udržanie hmotnosti v budúcnosti. A predovšetkým nezabudnite, že zdravá strava, pravidelný pohyb a s tým spojená zmena životného štýlu je doteraz jediným overeným spôsobom, ako si dlhodobo udržať ideálnu váhu a zabrániť jojo efektu.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com
Informácie poskytol: Adison, Institut kompliment®

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek