Akú obuv na ples prikazuje etiketa? Naučte sa správny dress code!

Najčastejšie porušujeme plesovú etiketu práve topánkami. Akú obuv na ples si teda máme obuť? Všetko okolo dámskej etikety obúvanie na ples je tu!

V prvom rade si treba uvedomiť, že ples nie je obyčajná party a že nie je ples ako ples. Luxusné plesy, ktorými sú napríklad tradičné plesy v opere, vyžadujú najprísnejší dress code nielen po mužoch, kde dokonca nie je prijateľný ani jednoduchý oblek, ale iba frank, ale aj po ženách. A netýka sa to samozrejme len šiat, ale aj aj topánok. A akú obuv na ples velí dámam etiketa?

Žena v spoločenských šatách
Akú obuv na ples velí etiketa? Otvorená špička alebo päta sa nehodí vždy a sandále môžu byť vážnym porušením etikety. Bez podpätkov sa nechodí na žiadny ples!

Akú obuv na ples keď ide o white tie!

Na pozvánke alebo dnes už aj na webových stránkach venovaných tejto spoločenskej udalosti, zvyčajne nájdete, aké oblečenie je po vás na akcii požadované. Pokiaľ ide o takzvané white tie, jedná sa o skutočne najprísnejšiu etiketu. Akú obuv na ples prikazuje etiketa v tomto prípade pre dámy? Povolené sú jednoznačne len uzatvorené lodičky na vysokom podpätku. Tie nesmú mať otvorenú pätu ani špičku, nie je však zakázané väčšie krojenie na strane lodičky. Obuv nesmie byť na platforme, podpätok musí byť štíhly a elegantný, žiadne hrubé podpätky. Výška podpätku by mala byť tiež primeraná. Nestačí dva centimetre, ale 10 centimetrové ihly už sú tiež príliš. Chce to zvoliť zlatú strednú cestu. Ak budete na plese tancovať, čo sa dá predpokladať, nezabudnite samozrejme ani to, že lodičky musia byť skutočne pohodlné.

Dámske flitrované lodičky
White tie vyžaduje uzavreté lodičky luxusného vzhľadu. Vždy na podpätku.

Farba lodičiek by mala ladiť s večernými šatami, alebo prinajmenšom s doplnkami. Nude odtieň, ktorý nahradil tradičnú čiernu farbu lodičiek, už opäť ustupuje. Lodičky majú byť skôr farebnejšie – u white tie takmer vždy však jednofarebné. Výnimku ste videli na obrázku. Klasická matná koža nie je príliš vhodná. Lepšie sú lakovky, satén alebo luxusný semiš. Povolená je tiež čipka alebo trblietky.

Kam sa takto obuť? Vždy na všetky luxusné plesy, na plesy v opere a všade tam, kde sa po pánoch požaduje frak. Topánky by vám mali prekryť svoju dĺžkou šaty. V prípade white tie by mali byť vždy po zem, optimálne so zúženým pásom a širokou sukňou. Vždy bez ramienok alebo s úzkymi ramienkami, ak budete tancovať. Lepšie je zvoliť šaty tmavšie, nemusia byť čierne. Vždy jednofarebné. Nikdy nie biele. Tie patria na svadbu a sú vyhradené mladým dievčatám, ktoré sú uvádzané do spoločnosti. To v podstate s vášho plesového botníku vylučuje biele topánky.

Black tie vnáša do etikety trochu zmätok – čo si teda obuť?

Dámske žlté lodičky
Black tie sa stalo širokým pojmom pre dress code. Pre ženy môže znamenať rovnaké požiadavky ako pri white tie, ale tiež možnosť voľnejšiej voľby obuvi aj oblečenia. Nič nepokazíte, keď sa pri obutí zachováte ako u white tie.

Ak stojí na pozvánke ako požadovaný dress code black tie, môže ísť trochu o zmätok. Tu je dobré dopredu zistiť, o akú akciu pôjde. Na luxusnejšie či dobročinné plesy by ste sa mali obuť rovnako, ako u white tie. Ak sa však chystáte na lokálny ples, ktorý sa dá nazvať už skôr tancovačkou, povolené sú tiež topánky s otvorenou pätou. Špička je problematickejšia, ale budiž. Nezabudnite ale na to, že otvorená špička alebo päta môže byť pri dlhých šatách problémom. Šaty sa vám do nej môžu zachytávať. Rovnako tak, ako sa môžu trhať pri voľbe rôznych topánok s prackami napríklad na pásikoch okolo priehlavku či členku. Aj v tomto prípade je nutné mať topánky na podpätku. Skontrolujte si tiež, či máte na
podpätku ostré časti a či sa vám dlhá sukňa nezachytáva o podpätok. Široké sukne dlhých večerných šiat sú praktickejšie a menej problematické ako tie úzke.

Akú obuv na ples či akciu, pokiaľ ide o menej formálne alebo takzvané creative black tie? Tu už zostávajú len podpätky a luxusnejší materiál topánok. Farba topánok môže byť tentoraz kreatívne kontrastná k farbe šiat. Tie môžu byť dokonca kratšie, nie však príliš krátke. So vzormi stále opatrne! Prvýkrát si môžete obuť aj luxusné sandále, alebo hit tohto roka pre party: členkové sandálové čižmy. Ples ale nie je tanečná súťaž, tak zvažujte, čo si obúvate! Podobné obutie užijete aj vtedy, ak na pozvánke stojí semi-formal, coctail alebo dressy casual. U všetkých týchto dress code už môžete mať kratšie koktejlové šaty a aj menej formálne dámske topánky.

Samozrejmosťou na ples sú vhodné pančuchy

Bez pančúch alebo pančucháčov na plese neobstojíte. Vydať sa do spoločnosti bez nich je skutočne veľké faux pas! Pančuchy je potrebné upevniť podväzkami, na samodržiaci efekt spoliehať nestačí. Riskovať, že vám pri tanci spadnú sa skutočne neoplatí! Preferujte pančuchy a pančucháče z jemných hladkých materiálov v telovej farbe. Hladký materiál pančúch zabezpečí tiež to, že vám šaty budú po pančuchách pekne kĺzať a nebudú sa na ne lepiť. V podstate by pančuchy a pančucháče na ples
mali byť takmer neviditeľné. Najmä, ak obúvate na menej formálny ples ľahší a otvorenejší obuv, nesmú mať zosilnenú špičku a samozrejme ani pätu.

Zdroj obrázkov: N et-a-porter.com, FL

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek