Biopotraviny hýbu svetom

Na pultoch obchodov môžeme nájsť čoraz viac výrobkov označených štítkom BIO, tzv. produktov v BIO kvalite. Takisto narastá aj počet špecializovaných biopredajní, v ktorých sa predávajú výlučne organické výrobky. V neposlednom rade sa objavujú reštaurácie, ktorých jedálny lístok doslová prekvitá BIO ponukou.

Čo sú bio potraviny?

Ukážka vypestovanej organickej zeleniny v recyklovateľnom obale
Organická zelenina sa balí do recyklovateľných materiálov.

Bio potraviny sú spracované z kontrolovaných a certifikovaných produktov ekologického poľnohospodárstva. Neobsahujú syntetické farbivá, aromatické a konzervačné látky, ochucovadlá a emulgátory, ktoré zvyšujú zdravotné riziká potravín. Pri výrobe sa nepoužívajú nebezpečné umelé hnojivá, herbicídy či pesticídy. Burina a škodcovia sa neničia, ich prítomnosť sa optimalizuje iba na priateľnú úroveň. Bio potraviny sú spracované šetrným spôsobom k životnému prostrediu, zároveň sú to potraviny s vysokou nutričnou kvalitou.

Čo znamená ekologické hospodárstvo?

Keď hovoríme o bio potravinách, musíme najskôr vysvetliť pojem ekologické poľnohospodárstvo. V skratke môžeme povedať, že ide o prirodzený a moderný spôsob hospodárenia, ktorý je založený na skúsenostiach našich predkov, ktorí pestovali plodiny ručne alebo pomocou ziverat a používali iba prírodné hnojivá. Ekologické hospodárstvo teda rešpektuje životné prostredie, vracia sa k prírode.

Zároveň dbá na psychické aj fyzické pohodlie zvierat – kladie sa dôraz na minimum stresu, utrpenia a tiež je neakceptovateľné podávanie liečiv a rastových hormónov. Ďaľšími princípmi, ktorými sa eko hospodárstvo riadi je úspora energií, efektívne zaobchádzanie s vyčerpateľnými zdrojmi a minimalizácia tvorby odpadu. Zvieratá majú k dispozícii dostatok priestoru a tiež majú zabezpečený dostatok pohybu, ktorý prirodzene potrebujú.

V bio farmách vládne pokojná a harmonická atmosféra
Ekologické hospodárstvo vytvára pre zvieratá harmóniu a rešpektuje životné prostredie.

Bio zelenina je vypestovaná bez použitia umelých hnojív a postrekov. Rastie pomalšie, obsahuje preto menej vody a má väčší obsah sušiny, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov, aromatických látok, takže má lepšiu a výraznejšiu chuť. Bio plodiny obsahujú viac horčíka, železa aj vitamínu C a zároveň nám poskytnú viac vitality ako tie isté plodiny v ich klasickej verzii, keďže majú vyššiu biologickú kvalitu. Tiež si môžeme zakúpiť bio vajcia – sú to vajíčka od nosníc chovaných v stádach s kohútmi majúce prístup k výbehu.

Cena bio potravín

Niektorí z nás si už bez bio produktov nevedia predstaviť život, avšak ostávajúca väčšina o bio potravinách síce počula, ale nekupuje ich. Jednak problematike nerozumie alebo sa o ňu jednoducho nezaujíma. Azda najvýraznejším faktom je, že sú bio potraviny drahšie. Opodstatnene – eko poľnohospodárstva produkujú všetko v malom – majú väčší podiel ručnej práce, zvieratá kŕmia kvalitnejšímí a zdravšími plodinami, tiež majú vyššie náklady na distribúciu v porovnaní s veľkými ago-komplexami. Pri tomto všetkom ešte všetko spracúvajú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, keďže okrem iného nezaťažujú spodnú vodu pesticídmi.

ukážka organických produktov, ktoré sú prospešné pre zdravie človeka
Organické produkty majú vyššiu cenu, ale v konečnom dôsledku sú lacnejšie a zdraviu prospešné.

Ak by klasické hospodárstva mali platiť podiel za znečistenie pri ich produkcii, určite by sa zvýšenie ceny bežných potravín pretavilo aj na cenovky v supermarketoch. Ľudia si začínajú uvedomovať, že klasické potraviny sú zaťažené zbytočnými antibiotikami, hormónmi, pesticídami a tieto všetky zložky majú v konečnom dôsledku dopad na ich zdravie. V dôsledku neprimeraného množstva chémie v potravinách, ktoré sú často aj geneticky modifikované, neustále narastá počet civilizačných chorôb, alergií a chronicky chorých ľudí. Preto je rozhodnutie na nás spotrebiteľoch, na čom sa rozhodneme šetriť a na čom nie. Investícia do nášho zdravia je však za každých okolností tou najlepšou, akú môžeme urobiť!

Zdroj fotografií: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek