Chanel Haute Couture: Tehotná nevesta vo svadobných šatách z neoprénu!

Lagerfeld sa postaral o šok na Chanel prehliadke: svadobné šaty boli z neoprénu, nevesta tehotná a šaty pre kolekciu vlastne ani nešil, ale lisoval – zo silikónu!

Na prvý pohľad klasika, ale šok v detailoch. O ten sa postaral Karl Lagerfeld, ktorý kolekciu pre Chanel Haute Couture Fall 2014 vytvoril väčšinou z netkaných textílií a nebál sa použiť ani silikón alebo neoprén. Zrovna z neho sú aj svadobné šaty nevesty, ktoré predviedla tehotná modelka Ashleigh Good. „Mám rád tehotné ženy,“ konštatoval pre médiá Lagerfeld.

Nová kolekcia Chanel Haute Couture Fall 2014
Nová kolekcia Chanel Haute Couture Fall 2014 šokuje v detailoch: strihy, materiály, textil – nič už nie je ako predtým!
Tehotná nevesta Chanel Ashleigh Good
Tehotná nevesta Chanel (Ashleigh Good) a svadobné šaty zo silikónu. (Kolekcia Chanel Haute Couture Fall 2014.) A čo ďalší rozruch v Haute Couture Chanel kolekcii? Ešte ich je dosť! Trebárs cyklistické šortky.

Čakali by ste ich v luxusnej Haute Couture kolekcii? Lagerfeld je v luxusných outfitoch Chanel pre jeseň 2014 používa skutočne bohato.

Betónová architektúra ako Haute Couture? Chanel hovorí – „je to tu!“

Keď kedysi dávno Karl Lagerfeld videl parížsky byt slávneho vizionárskeho architekta a betónového mága Le Corbusiera, vedel, že presne túto atmosféru – tento priestor, chce raz preniesť aj na prehliadkové mólo svojej módnej prehliadky. Obrovská terasa s krbom Lagerfelda nahlodala, ale ako sám hovorí, dlho nemohol nájsť miesto a spôsob, ako Corbusiéruv genius loci preniesť na „dosky, ktoré znamenajú módu“. Bola to ale výzva, ktorá sa nakoniec podarila a Corbusierovu „krutú“ geometriu teraz Lagerfeld použil ako kulisu svojej Chanel Haute Couture Fall 2014 módnej prehliadky. Po ilúzii supermarketu a Resort prehliadke ako z rozprávok Tisíc jednej noci, teraz Lagerfeld predstavil Corbusiérov minimalizmus, ale v kontraste s prezdobeným luxusom hodným Versailles. Presne takéto porovnanie: „Le Corbusier ide do Versailles“ použil aj americký módny denník Womens Wear Daily ako najpríhodnejšiu charakteristiku toho, čo sa Lagerfeldovi podarilo vytvoriť.

Ešte raz sa vrátime k slávnemu architektovi a urbanistovi švajčiarskeho pôvodu. Le Corbusier kedysi o architektúre povedal: „Architektúra je vedecká, presná a veľkolepá hra objemov sústredených pod slnkom.“ A mne tento výrok pripomenul to, čo na Haute Couture módnej prehliadke predviedol Karl Lagerfeld vo svojej kolekcii Chanel Haute Couture Fall 2014. Teraz nehovorím o prostredí a kulisách prehliadky, ale o samotných modeloch. Karl Lagerfeld totiž kolekciu Chanel vytvoril bez zbytočných švov a prestrihov, so sústredením na formu a hru, ktorú s textúrami, objemom a zdobením následne vykonalo svetlo a slnko. Slovo couture znamená rezať a zošívať. Avšak v Chanel kolekcii z toho nenájdete takmer nič. Všetko je skôr lisované než zošívané. „Je to Haute Couture bez Couture,“ povedal Lagerfeld pre médiá.

Celá kolekcia je o forme a siluete, akoby odliatej z betónu. Aj tu teda opäť nachádzame myšlienky od Le Corbusiera. Ten jadro moderného dizajnu a architektúry postavil na betóne, ktorý mu umožnil slobodnú prácu s tvarmi, ktoré práve z betónu odlieval. A betón či jeho filozofia v Haute Couture Chanel? Pre Lagerfelda rozhodne nič neprijateľného! Chytro to okomentoval magazín Style.com, ktorý konštatoval, že aj z malých (škaredých) betónových dlaždíc môže vzniknúť, keď sa umno zložia, krásna mozaika.V kolekcii Chanel Couture Fall 2014 nájdete všetkých päť princípov Corbusierovej architektúry. Príde mi celkom vtipné pozrieť sa Chanel Couture kolekciu práve týmto zorným uhlom, takže poďme na to.

1. Stĺpy – v Chanel Haute Couture kolekcii, ako nohy vykukujúce spod mini


Le Corbusier presadzoval stavby stojace na stĺpoch. Pod nimi sa vytváral zaujímavý priestor pre pohyb aj zeleň. Lagerfeld túto myšlienku transformoval do krátkych šiat v siluete fit-and-flare. Sú to šaty s relatívne vypasovaným živôtikom, zúžené v páse a sukienkou v tvare A. Krátka dĺžka minišiat necháva vyniknúť nohy ako stĺpy Corbuiérových stavieb, aby na nich potom vynikli topánky. K tým sa ešte vrátime, keďže Lagerfeld do Haute Couture vpustil „žabky“ a to mu rozhodne nie každý odpustí.

Lagerfeld povýšil zatracované žabky na luxusnú obuv

Žabky, ktoré vám zakazujeme nosiť aj v lete do mesta, nieto k luxusnej móde, povýšil Lagerfeld na luxusnú obuv. Obula je dokonca aj Lagerfeldova nevesta. Medziprstové žabky na klasickej plochej podrážke, pripevnené okolo členkov viazacou stuhou – to je predstava Chanel o luxusnej obuvi pre jeseň 2014. Áno, počujete dobre, je tu ďalší paradox: pre jeseň a dokonca zimu!

2. Strešné záhrady – v Chanel Haute Couture kolekcii ako rozstrapatené a takmer punkové účesy

Corbusierove strešné záhrady pripomínajú v novej kolekcii Chanel Couture účesy. Rozstrapatené vlasy vyzerajúce akoby chceli povedať: „nespala som príliš dobre“, nebudú pravdepodobne vašou predstavou o luxusnom účesu k šatám za státisíce. Ale uhladené up-do účesu od Lagerfelda príliš neočakávajte ani k večernej, ani k svadobnej róbe. O punkové hniezda sa Lagerfeldovi na Chanel Haute Couture módnej prehliadke postaral vlasový štylista Sam McKnight’s. Svojím dielom ale prispel aj parížsky klobučnícky salón Maison Michel.

K účesom Chanel totiž neodmysliteľne patria malé klobúčiky odvážne posadené na temene hlavy. S týmto klobúčnickým štúdiom spolupracuje Karl Lagerfeld pravidelne a keď sa pozriete na jeho webové stránky uvidíte, že dokonca novú kolekciu ready-to-wear klobúkov pre salon nafotil osobne sám Karl Lagerfeld, ktorý, ako myslím viete, tiež fotí: rád a dobre.

3. Voľný pôdorys – v kolekcii Chanel ako lisované tvary odevov bez švov

Lagerfeld sa inšpiroval možno nielen u architekta Corbusiera, ale tiež u klobučníka v salóne Maison Michel. Jeho šaty totiž dostali formu podobne, akoby by išlo o formovanie klobúkov na klobúčnických formách. Absencia švov je ako voľný pôdorys v architektúre, kde namiesto nosných stien stojí stavba na pilieroch, medzi ktorými vzniká priestor pre kreatívne členenie interiéru nenosnými priečkami alebo pre ponechanie veľkého vzdušného priestoru. Presne ako na odevoch z kolekcie Chanel Haute Couture Fall 2014.

4. Pásové okná – v kolekcii Chanel ako priehľady cez silikónové sukne

Dlhé okná, ktorých veľkosť nebola obmedzená nosnými stenami, sú typické pre Corbusierovu architektúru. Lagerfeld v Haute Couture Chanel vytvoril podobný efekt použitím polopriehľadného silikónového materiálu na sukniach. Dymový efekt materiálu
ešte viac umožnil túžbu prezrieť a vidieť, čo sa pod ňou skrýva.

5. Voľné priečelie – v Chanel Haute Couture kolekcii ako priestor pre bohaté zdobenie hodné aj Versailles

Zatiaľ čo voľné priečelie bez nosných múrov umožňovalo Corbusierovi nielen plánovať dlhé pásové okná, ale tiež je na priečelí ľubovoľne rozmiestňovať, rovnaký princíp aplikovaný na módu a oblečenie umožnil Lagerfeldovi Chanel Haute Couture kolekciu bohato zdobiť bez rušivých elementov – švov.

Zdroj obrázkov: kolekcia Chanel Haute Couture Fall 2014

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek