Čo robiť, keď sú vlasy tak zničené, že ani farbu nechytajú?

Vlasy vám nechytajú farbu? Potom máte pred sebou pomerne veľký problém. Musíte zakročiť radikálnou zmenou v podobe kvalitnej starostlivosti o ne a dopriať im všetko, po čom dlho túžia a pokúsiť sa im vynahradiť obdobie, kedy trpeli nedostatkom.

Pokiaľ totiž nastane problém, potom má väčšinou príčinu v minulosti. A kozmetické problémy nie sú výnimkou, preto sa vrhneme na ich riešenie. Dôsledkom zlej starostlivosti môže byť, že ani tmavá farba na vlasy nechytá a celý účes pôsobí ako neurčitá a nejednoliata farebná škvrna.
Čo teda s tým?

Vlasy trpia vnútornými (napríklad hormonálne zmeny počas tehotenstva) a aj vonkajšími vplyvmi, medzi ktoré patrí napríklad rôznorodé počasie – konkrétne veľa slnka alebo silný mráz. Rovnako tak im nepomáha ani sušenie horúcim vzduchom, žehlenie alebo chlórovaná voda. Keď k tomu ešte pridáte kombináciu farbenia, odfarbovania alebo trvalej, potom je výsledok zaručený – vlasy tým trpia a dajú to na sebe poznať. Preto sa lámu, štiepia, nelesknú sa a zle držia. A nastáva tá pravá chvíľa pre nápravu. Žiadne ďalšie farbenie neskúšajte aspoň 3 mesiace. Snáď len jediným možným variantom sú krátkodobé tónovacie šampóny, ktoré vlas len obalia, a tým ho vlastne aj trochu ochránia, ale farba z týchto šampónov nie je nijako výrazná a vymýva sa postupne pri každom umytí. Vlasom určite doprajte ozdravnú kvalitnú vyživovaciu kúru či masku, ktorá im dodá hydratáciu a výživné vitamíny a minerály. Zároveň vlasy obalí ochranným filtrom, ktorý ich ochráni aj neskôr. Ale poďme pekne po poriadku…

 

Žena s dlhými hnedými vlasmi

Umývajte si vlasy tak, ako to potrebujú

Ženy s mastnými vlasmi trávia každý deň v kúpeľni s hlavou v umývadle, tie so suchými vlasmi zase umývanie vlasov často zanedbávajú. A je málo tých, ktoré sa naučili správne si vlasy umývať. Niektoré to vedia, ale napriek tomu nedodržiavajú. Takže, kedy a ako často si vlasy správne
umývať?

Žena s uterákom na hlave

Napríklad pri farbených vlasoch je často obava z predčasného blednutia a straty lesku a umývanie vnímame ako činnosť, ktorá farbe škodí. Vlasy vodu pohltia, zväčšia svoj objem, a vzniknutými štrbinkami medzi šupinami vlasu uniká pigment von. Dalo by sa povedať, že by bolo najlepšie umývať si vlasy len raz za čas, ale to je, samozrejme, hlúposť. Necítili by ste sa dobre a účes by ani nedržal tvar. V boji o záchranu žiarivých vlasov vám pomôžu len špeciálne prípravky na farbené vlasy.

Tiež sa snažte vlasy zbytočne nenamáčať, vyhnite sa chlórovanej vode v bazéne alebo tej morskej – na dovolenke použite kúpaciu čiapku alebo aspoň sponu, ktorá vám ich pri plávaní udrží nad vodou.

Ak aktívne športujete, určite si vlasy umývate častejšie. Každodenné umývanie si vyžiada aj intenzívne sa mastiaca pokožka. Dnes sú ale na trhu dostupné naozaj kvalitné šetrné prípravky, ktoré by nemali ani pri tom každodennom umývaní vlasy poškodzovať. Len si vybrať ten správny. Umývať si ich potom môžete tak často, ako vám to vyhovuje. Najmenej raz za týždeň. Ak ste z veľkého mesta, tak raz za päť dní. Vo vlasoch sa totiž usadzuje aj škodlivý smog.

Správny postup pri umývaní vlasov

Dôležitý je predovšetkým spôsob, akým si vlasy umývate. Preto v krátkosti zopakujeme správny postup.Najskôr vlasy dobre prečešte, aby ste rozčesali postrapatené vlasy a rozlepili pramene zlepené stylingovými prípravkami. Vlasy dôkladne prepláchnite teplou vodou.

Malé množstvo šampónu rozotrite s troškou vody v dlaniach a naneste po celej dĺžke vlasov. Sama po niekoľkých použitiach odhadnete koľko prípravku použiť. Určite by ste nemali mať hlavu pokrytú horou peny ani miesta, kam sa šampón nedostal.

 

Ženy umývajúca si vlasy

 

Ak si umývate vlasy raz týždenne, bude treba celý proces zopakovať a vlasy umyť dvakrát, aby sa zmyli všetky nečistoty a mastnota. Vlasy umývané denne, ob-deň alebo raz za tri dni dvojstupňové umývanie nepotrebujú.

A teraz prichádza to najdôležitejšie, a to opláchnutie šampónu. Všetky zbytky prípravku musíte dostať z vlasov preč. To sa vám podarí len dôkladnou a dlhou sprchou. Kaderníci uvádzajú až 5 minút potrebných na opláchnutie šampónu, ale, úprimne, tak dlho vám vlasy neoplachujú ani v luxusnom kaderníckom salóne.

 

Správne oplachovanie vlasov

 

Na záver vlasy ošetrite kondicionérom alebo balzamom, ktorý im vráti stratenú rovnováhu, zjednoduší rozčesávanie a vytvorí ochranný obal. Prípadne vlasy nechajte zregenerovať nanesením kúry na celú dĺžku, zabaľte ich do igelitového obalu a nechajte podľa návodu pôsobiť. Potom vlasy nechajte prirodzene uschnúť, snažte sa vyvarovať sušenia fénom alebo kulmou.

Fénovanie a žehlenie vlasov

Fénovanie aj žehlenie patrí k tým nepekným činnostiam, ktoré vlasom vôbec neprospievajú, ale mnohé z nás sa bez neho nezaobídeme. Vlasy nejako vysušiť musíme a tiež im musíme dať nejaký tvar a konečnú podobu účesu. Pokiaľ však fénovať budete, robte to šetrne, a tak minimalizujete negatívne účinky fénovania. Ako teda správne vysušiť oslabené vlasy?

 

Krátke blond vlasy

 

 1. Pred samotným fénovaním natrite do vlasov vhodné stylingové prípravky na narušené vlasy. Môžu to byť rôzne krémy, peny, vody atď. V predaji sú aj špeciálne prípravky na fénovanie, ktoré udržia vo vlasoch čo najviac vlhkosti. Nehodí sa však používať vlasové tužidlo ani lak, tieto prípravky by vlasy zbytočne zaťažili a mohli by sa napríklad lámať.
 2. Kvalitný fén je nevyhnutný. Najlepšie, ak si kúpite fén s ionizačnou funkciou. Takéto fény obsahujú generátor iónov, ktorý vpúšťa do vlasov záporne nabité ióny (anióny), ktoré uzavrú vlasovú kutikuly. Vďaka tomu sú vlasy pred teplom lepšie chránené, a tým aj lepšie hydratované, lesklejšie a celkovo vyzerajú zdravšie, keďže hydratácia zabraňuje krepovateniu vlasov a pomáha neutralizovať statickú elektrinu. Okrem toho vlasy čistia a zbavujú zápachu. Na narušené vlasy nepoužívajte teplovzdušné kulmy!
 3. Pri šetrnom fénovaní vlasov sa nesmiete vlasov priamo dotýkať. Dbajte na to, aby ste dodržiavali najmenej 15 cm vzdialenosť od hlavy a fénujte od korienkov ku končekom. Používajte studený vzduch, ktorý vlasom neublíži. Síce úprava trvá omnoho dlhšie, ale buďte ku svojim vlasom šetrná.
 4. Ak máte narušené vlasy dlhé, a ak je to len trochu možné, nechajte ich radšej uschnúť voľne bez fénovania. Určite im to prospeje.
Blondíny s dlhými rovnými vlasmi

 

Rada od profesionálov na dokonale rovné vlasy: Kaderníci poznajú zázračný prípravok, ktorým je silikónový sprej na vlasy. Po nastriekaní tohto spreja na vlhké vlasy by sa vám nemali samovoľne vlniť. Jeho účinok naviac zvyšuje použitie tepla. Ako to teda funguje? Vlasy si umyjete ako vždy, len s tým rozdielom, že v konečnej fáze, kedy ich hodláte sušiť alebo nechať uschnúť „na vzduchu“, do nich nastriekate silikónovú zmes. Vlasy potom môžete nechať uschnúť alebo ich vyfénovať. Ako som už raz spomínala, teplom sa účinok spreja zvyšuje. To isté platí o vlasovej žehličke. Teplo, ktoré žehlička vydáva, zvýši účinok silikónovej formuly, ktorá naviac vlasy zároveň chráni pred prílišným prehriatím.

Farby, ktoré neničia vaše vlasy

Nebudeme tvrdiť, že všetky farby na vlasy sú zlé a pre vlasy sú tou najväčšou pohromou. Ak však meníte farbu svojich vlasov radikálne a často, alebo si vlasy farbíte doma nekvalitnými farbami, asi nebude veľkým problémom vypátrať zdroj poškodenia vašich vlasov. Skúste preto aspoň na krátku dobu siahnuť po niečom prírodnom, čo farbí a regeneruje zároveň.

Henna

Žena s polodlhými mahagónovými vlasmi

 

 

Tá vašim vlasom dopraje všetko, čo by ste im dopriať chceli – krásnu farbu, zdravie, hebkosť a vitalitu. Po farbení vás iste prekvapí lesk vašich vlasov, ich pevnosť a prirodzená farba. Henna dodá vlasom charakteristický medený až mahagónový nádych, výsledok je však závislý na prírodnej farbe vlasov.

Čím svetlejší základ, tým je farba ohnivejšia. I keď aj tu sa dá účinok zmierniť. Henna nezosvetľuje, a preto nie je príliš vhodná na blond vlasy. Môžete si vybrať medzi hennou červenou, bezfarebnou alebo čiernou. Jej kombináciami je možné docieliť rozmanité darebné odtiene od zlatej blond cez hnedú, gaštanovú, bordó až po čiernu. Okrem farbiacej schopnosti výrazne regeneruje vlasy, spevňuje ich, zamedzuje ich predčasnému masteniu a tvorbe lupín, vytvára na vlasoch a pokožke prirodzený UV filter. Zabraňuje štiepeniu, lámaniu a vypadávaniu vlasov, účes je objemnejší a dlhšie si zachová svoj tvar. Ako taká je veľmi vhodná aj pri alergiách kože a chorobách vlasov.

Vlastné farbenie

 • Na krátke vlasy vám postačí 50 g henny, na dlhšie vlasy alebo kratšie ale husté 100 g a na dlhé a husté vlasy 150 g.
 • Za neustáleho miešania pridávajte do henny horúcu vodu až do vytvorenia kaše. Účinok môžete zvýšiť pridaním citrónovej šťavy. Nechajte odstáť, zatiaľ si umyte vlasy šampónom a ľahko osušte.
 • Kašu dôkladne naneste na mierne vlhké vlasy aj pokožku a dôkladne zabaľte do igelitu.
 • Po dokončení aplikácie nechajte pôsobiť cca 1 – 3 hodiny. Ak chcete proces urýchliť, môžete použiť teplovzdušný fén. Čím dlhšie necháte hennu na vlasoch, tým bude farba výraznejšia. Minimálna doba je 30 minút, maximálna doba nie je obmedzená.
 • Potom si hennu dôkladne opláchnite a vlasy nechajte prirodzene oschnúť.

 

Žena česajúca si vlasy

Niekoľko dobrých rád

 • Pri farbení hennu z vlasov dôkladne opláchnite. V opačnom prípade vám na vlasoch aj pokožke ostane jemný prášok.
 • Vlasy farbené hennou chráňte pred silným slnkom a aj po plávaní je treba dôkladne spláchnuť soľ či chlór.
 • Používajte šampóny z henny, farba sa tým zvýrazní.
 • Naopak ak máte vlasy blond či šedé, nepoužívajte šampóny ani kondicionéry obsahujúce hennu. Vyhnite sa im aj pokiaľ sú vaše vlasy chemicky ošetrené.
 • Používajte stále rovnaké výrobky z henny.
 • Odporúča sa nekombinovať s trvalou onduláciou a chemickým farbením.
 • Vlasy by mali byť pred aplikáciou umyté ale nie mokré ani suché, skôr mierne vlhké.
 • Pred aplikáciou je dobré potrieť si kožu okolo vlasov mastným krémom, aby sa tiež nezafarbila.
 • Odporúčame obliecť si nejaké staršie tričko kvôli prípadnému pošpineniu.
 • Hennu nanášajte v plastikových alebo igelitových rukaviciach.
 • Pokiaľ vám počas farbenia kvapne na pokožku, snažte sa ju zmyť čo najrýchlejšie šampónom alebo citrónovou šťavou.
 • Hennu nanášajte od korienkov. Potom rozotrite po celej dĺžke vlasov. Farbu však hodnoťte až po dvoch dňoch, lebo odtieň sa postupne vyfarbuje.

Na našom trhu sa dá henna kúpiť v drogériách, lekárňach, na internete a v niektorých predajniach, zameraných na orientálne a východné kultúry.

Rebarbora a harmanček na zosvetlenie

Blondína

 

Pre blondíny je užitočná rebarbora, ktorá sa používa na zosvetlenie vlasov, podobne ako známejší harmanček.

Ako si zosvetliť vlasy pomocou rebarbory? Jemne pomletý koreň rebarbory zmiešaný s vodou na hustú kašu, do ktorého dáme šťavu z polky citróna, necháme pôsobiť na vlasoch 15 minút a spláchneme vlažnou vodou. Blondínky môžu získať aj rusý odtieň vlasov, keď uvaria 150 g koreňa rebarbory v 500 ml bieleho vína. Roztok sa varí tak dlho, až sa jeho objem zníži na polovicu. Získaný zosvetľovač sa potom vtiera do vlasov.

Zosvetľujúca kúra pre blondíny pomocou harmančeka a nechtíka. Pre zosvetľujúcu kúru už nebudete potrebovať peroxid. Vyskúšajte BIO cestu k svetlým vlasom! Potrebujeme 3 polievkové lyžice čerstvého harmančeka a rovnaké množstvo nechtíka, 75 ml vody a šťavu z 3 citrónov. Bylinky prelejeme vriacou vodou a necháme 20 minút lúhovať, scedíme a pridáme citrónovú šťavu. Kúra by sa mala aplikovať za slnečného počasia a nechať na vlasy pôsobiť zároveň slniečko. Je treba zaistiť, aby roztok nekvapla do očí – výhodou sú krátke vlasy. Použitá zmes vlasy vysušuje, preto po nej aplikujeme kvalitný kondicionér – alebo olivový olej.

Zvýraznite svoj blond odtieň pomocou citrónovej šťavy! Blondíny môžu na zvýraznenie farby použiť citrónový roztok – citrónovou šťavou potierame po umytí opakovane vlasy.

Chcete sa zafarbiť na červeno alebo ryšavo?

Ešte ryšavejšia môžete byť za pomoci koreňa smohly lekárskej! Polievkovú lyžicu smohly lekárskej zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme lúhovať štvrť hodiny. Nálev použijeme na umyté vlasy.

 

Žena s ryšavými vlasmi

 

 

Odtiene od červenej až po ryšavé vlasy získame rozomletím 60 ml sušených kvetov nechtíka lekárskeho, ktorý zmiešame so 125 ml červenej heny. Všetko potom zalejeme 750 ml vriacej vody. Aplikujeme za použitia rukavíc tak, aby sme si nezamazali henou pokožku. Pri práci s henou sa nesmú používať kovové predmety, najlepšie ju nanesieme drevenou špachtličkou alebo lyžicou. Na vlasoch necháme pod igelitom pôsobiť asi 40 minút. Potom vlasy starostlivo opláchneme a umyjeme.

Farebne ale neinvazívne

Farebné vlasové kriedy sú proste módny trend. Pomocou nich si môžete zafarbiť vlasy zmývateľnou farbou, ktorá je však počas dňa odolná oteru a nemusíte sa báť, že by vás ušpinila.

 

Trendy farbenie vlasov pomocou farebných kried

 

 

Už ste vyskúšali trendy farbenie vlasov pomocou farebných kried ? Pozrite sa na kreslené tipy, ako na to!

 

 

Ukážka ako použiť farebné kriedy do vlasov

 

Zdroj obrázkov: Fotolia.com, Realsimple.com, Ukhairdressers.com, L’Oréal

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek