Cvičte pilates – je to joga plus niečo navyše pre vašu krajšiu postavu!

V práci po vás celý deň kričí šéf, doma nič nestíhate – a pri tom že by ste sa ešte mali ponáhľať na aerobic, behať po parku alebo sa potiť v posilňovni? Je to ako pridať si ďalší stres! Známy vám radí: „Skús jogu.“ A tak skúšate … Ale nepríde vám, že cvičením jogy tak trochu strácate čas? Čo keď to ide aj inak? Tak, aby naša myseľ relaxovala a pri tom sa nám navyše črtala postavička snov? Už ste počuli o pilates? Lebo v ňom sa psychický relax snúbi s cvičením pre krásu.

Písal sa rok 1880 a v Nemecku sa narodil jeden obyčajný chlapec. Narozdiel od svojich rovesníkov bol ale slabé dieťa – trpel astmou, krivicou a reumatickou horúčkou. Už od raného detstva sa o to viac túžil stať silným, zdravým mužom. Volal sa Joseph Pilates. V 14 rokoch už z neho bol nadšený športovec s dobre vyvinutou postavou. Za 1. svetovej vojny sa staral o osoby s vojnovými zraneniami. V tej dobe sa utvrdzoval v názore, že nevyváženosť tela a zlá koordinácia pohybu sú príčinou zranenia. Od roku 1926 žil so svojou manželkou v New Yorku, kde založil prvé cvičebné štúdio svojho druhu. V 40. rokoch už jeho cvičebné programy poznali aj profesionálni tanečníci, predovšetkým členovia baletu. A tak na svet prišla spása modernej uponáhľanej doby plnej stresu – pilates.

Prvky pilates

Šesť kľúčových zásad pilates

„Pilates je cvičebný systém, ktorý rovnomerne posilňuje telo a zlepšuje jeho držanie. Dôraz je pritom kladený na správne dýchanie… “ Tak túto základnú poučku nájdete na Wikipedia, ale dobré je sa pozrieť na šesť kľúčových prvkov Pilatesove metódy cvičenia, ktorá dokonale osvetlí základné princípy pilates.

  1. Princíp pilates: Správne dýchanie – to má byť hlboké a cieľom je snažiť sa využívať celú kapacitu svojich pľúc.
  2. princíp pilates: Sústredenie – sústreďte sa na správnosť prevedenia cviku. Venujte sa len cvičeniu.
  3. princíp pilates: Kontrola – všetky pohyby vykonávajte pomaly s dokonalou kontrolou, tým využijete najviac svalovej hmoty.
  4. princíp pilates: Plynulosť – cviky musia na seba plynulo nadväzovať, čím sa zaručuje plné sústredenie na cvičenie.
  5. princíp pilates: Relaxácia – napätie je nežiadúce, počas cvičenia by ste mali mať uvoľnenú myseľ.
  6. princíp pilates: Vytrvanie – 20-30 minút na cvičenie si snáď nájde každý!
Stovka základný cvik na rozohriatie pilates
Takto vyzerá takzvaná Stovka – základný cvik na rozohriatie pred každým cvičením pilates.

Pilates vie robiť zázraky s vašou psychikou aj vaším telom!

Všetky pohyby počas cvičenia sa zameriavajú na tzv. „centrum tela“, z ktorého, podľa Pilatesa, vychádza všetka naša energia. Musíme ho teda posilňovať a tiež obmedziť nerovnosti medzi pravou a ľavou stranou tela na minimum. V pilates je naším najvyšším cieľom dosiahnutie harmónie tela i ducha.

Cvičenie pilates
Pilates je cestou kráse – tvaruje dlhé a štíhle svaly.

Najviac sa v Pilátovej metóde kladie dôraz na priamy sval brucha, priečny sval brucha, vnútorný šikmý brušný sval, vonkajší šikmý brušný sval, svaly panvového dna. Áno, dámy, čítate správne! Aj tie sa v cvičení Pilates precvičujú!

Každý cvik sa v pilates opakuje maximálne 10x a tak sa nebudete nudiť večným opakovaním rovnakého únavného cviku. Veľkým kladom tohto cvičenia je tiež zlepšenie držania tela. Už po pár lekciách vám ľudia budú hovoriť, že vyzeráte vyšší a vy sa tak naozaj budete cítiť. Nie náhodou sa pilates stal obľúbeným tréningom baletných tanečníkov. Keď u cvičenia vytrváte, odmenou bude aj redukcia rôznych bolestí a stuhnutostí. Vaša postava bude pružnejšia, štíhlejšia a silnejšia. Zlepší sa vaša koordinácia a rovnováha.

Spevňovacie cviky pomocou pilates
Aj cviky pilates, ktoré vyzerajú zložito, hravo zvládnete aj vy!

Pilates je pre každého a cvičiť ho môžete aj doma

Pilatova metóda je úplne bezpečná a môžu sa jej venovať ako malé deti, tak aj starší ľudia. Záleží len na odhodlaniu a chuti so sebou niečo robiť. Nikdy nie je neskoro. Nie je žiaduce, aby ste Pilates cvičila každý deň. Účinky cvičenia neznásobíte, práve naopak. Pilates kládol veľký dôraz na odpočinok po cvičení a regeneráciu. Bohato postačí cvičiť 3-4x týždenne.

Určite sa máte chuť spýtať: „Schudnem cvičením Pilates?“ Pilatova metóda nie je primárne určená na chudnutie, ale skôr k tvarovaniu a posilneniu postavy. Môže chudnutiu pomôcť, je nutné ho ale striedať s kardio tréningom.

Pilates má ale tú výhodu, že vás nestojí žiadny čas navyše. Chcete cvičiť denne 30 min. Keď sa ho naučíte cvičiť, už nemusíte nikam pravidelne dochádzať a len si trebárs večer urobíte doma svoju cvičiacu polhodinku. Na internete je o pilates veľa dostupných videí, v kníhkupectvách mnoho kníh … Cvičiť doma je dokonca lepšie, pretože sa tak môžete viac uvoľniť a sústrediť na cvičení.

Pilates na pláži
Bohato postačí cvičiť pilates 3-4x týždenne po 30 minút.

Prečo cvičím Pilates ja?

Som od prírody pokojnejší typ a na nejaké hopsanie a behanie v posilňovni ja skutočne nie som. Napriek tomu sa nejako chcem držať v kondícii a k tomu je pilates ideálny. Pri cvičení sa príliš nezapotíte, efekt narovnania postavy ale ucítite okamžite. Každá žena rada nosí kabelky, ktoré ale pre chrbát nie sú práve ideálne. Pilates ma zbavilo bolesti chrbta a vykúzlil ploché bruško. Môžem len odporučiť.

Zdroj obrázkov: Youonlyliveonce.com.au

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek