Dermatológ radí, ako pripraviť pokožku pred letnou dovolenkou na opaľovanie: „Prispôsobiť kožu v moderných soláriách je dobrá možnosť!“

Nie je nič prekvapujúceho, že si ľudia užívajú slnko a cíti sa lepšie, keď svieti. Vystavovanie sa slnečnému žiareniu je pre ľudskú kožu prirodzené. Počas vývoja ľudského druhu bola nepretržite exponovaná UV žiareniu. Postupne došlo k prispôsobeniu kože zmenám klímy. Strata ochlpenia a vznik pigmentácie v koži sú dobrým príkladom toho, ako sa koža prispôsobila teplým a slnečným podmienkam. Zdravé opaľovanie však má svoje pravidlá a o tom, ako sa opaľovať bez rizík sa dozviete v rozhovore s dermatológom prof. MUDr. Stanislavom Pavlom, Ph.D., renomovaným vedcom v oblasti pigmentácie kože a účinkov slnečného žiarenia na ľudskú kožu.

Pán profesor, keď sa naši predkovia sťahovali zo slnečnej Afriky na sever, ich tmavá pleť nebola vždy výhodou, že áno?

Nebola, máte pravdu. Keď vystavíme našu kožu slnku, začne okamžite vytvárať vitamín D. Tmavá koža produkuje vitamín D pomaly, zatiaľ čo biela koža môže vytvárať vitamín D pomerne rýchlo, a tak majú ľudia s bielou kožou výhodu. Obzvlášť keď z posledných rokov vieme, že vitamín D je veľmi dôležitý pre naše zdravie. Existujú tiež niektoré správy z minulého roka, ktoré ukazujú, že aj niektoré ďalšie vitamíny, napríklad vitamín A2, sú vytvárané vo svetlej koži pod vplyvom slnečného žiarenia. Mať svetlejší typ kože je tak veľmi dôležité pre udržanie nášho zdravia, najmä v krajinách s menším množstvom slnečného žiarenia.

Existujú tiež nejaké nevýhody svetlejšie farby pleti?

Áno, sú tu niektoré nevýhody. Ľudia sa svetlejšou kožou sa môžu veľmi ľahko spáliť. Spálenie kože, obzvlášť potom bolestivé spálenie slnkom, ukazuje, že koža bola poškodená. Najväčším problémom pri poškodení kože je poškodenie genetickej informácie na molekulách DNA v bunkách kože.

Je toto poškodenie kože nezvratné?

Vo väčšine prípadov môže byť poškodenie DNA pomerne ľahko opravené. Ak je však poškodenie naozaj výrazné a veľmi intenzívna, môže to byť niekedy ťažké. Pred niekoľkými rokmi sme vykonali štúdiu so skupinou mladých ľudí, ktorých priemerný vek sa pohyboval okolo dvadsiatich rokov. Zaujímalo nás, ako dlho bude trvať uzdravenie ich poškodenej kože. Tá bola vystavená slnečnému žiareniu, ktoré spôsobilo nepatrné začervenanie pokožky. Boli sme prekvapení zistením, že oprava poškodenej kože týchto mladých ľudí trvala zhruba tri až štyri dni.

Čo pre nás táto informácia znamená?

Závery tohto výskumu ukazujú, že ak vystavujete svoju kožu každý deň jasnému slnečnému žiareniu, napríklad pri opaľovaní na pláži, môže to spôsobiť poškodenie DNA. Toto poškodenie sa môže hromadiť a v určitom okamihu sa môže stať neopraviteľným. Poškodenie je potom trvalé. To znamená, že ľudia so svetlou kožou, ktorí sa počas jedného týždňa dovolenky chcú čo najviac opáliť, môžu vážne poškodiť svoju kožu. Aby sa tomuto vyhli, mali by sledovať, či ich koža nie je spálená. Ak k spáleniu dôjde, mali by s ďalším opaľovanie niekoľko dní počkať.

Ako je tomu s opaľovaním v soláriách?

Pre soláriá aj pre ošetrenie svetelnou terapiou v nemocnici platí to isté. Tieto zariadenia sú vybavené vypínačmi, teda je možné obmedziť celkovú dávku ultrafialového žiarenia. Oproti tomu slnko vypnúť nemôžete. Je teda potrebné, aby si ľudia uvedomili, že sa niekedy môžu na slnku veľmi ľahko spáliť.

Stále viac ľudí využíva solária, aby pripravili svoju kožu pred odchodom na letnú dovolenku. Verí, že toto vystavenie sa UV žiareniu ich ochráni pred intenzívnym slnečným žiarením na dovolenke. Aký na to máte názor?

Skutočne existuje niekoľko vedeckých materiálov, ktoré ukazujú, že sa koža môže prispôsobiť slnečnému žiareniu pomalým zvyšovaním dávok ultrafialového žiarenia, napríklad v soláriách.

Existujú o tom teda aj nejaké vedecké štúdie?

Áno, v niekoľkých vedeckých štúdiách sme venovali pozornosť aj tomuto bodu. Naše výsledky ukazujú, že vďaka kontrolovanej expozícii kože v opaľovacích salónoch trikrát týždenne po dobu niekoľkých týždňov došlo k o niečo viac než zdvojnásobeniu prirodzených ochranných mechanizmov.

Takže táto reakcia pôsobí ako ochrana pred slnkom?

Je to prirodzený druh ochrany pred slnkom. Oproti ochranným opaľovacím krémom má navyše niekoľko výhod. Je odolná voči vode, potu, nemôžete ju zotrieť uterákom a nemusíte ju na svoju kožu aplikovať niekoľkokrát za deň.

Akým spôsobom je táto prirodzená ochrana zabezpečená?

V skutočnosti je to veľmi zložitý proces, ktorý sa skladá z niekoľkých častí. Najprv dôjde k pomalej tvorbe pigmentácie, kedy koža postupne tmavne. Druhou časťou je hrubnutie kože. Predovšetkým vrchná časť, takzvaná stvrdnutá vrstva, pomaly zosilňuje. Tretej časti zatiaľ nerozumieme celkom presne, ale je zrejmé, že je veľmi dôležitá. Pomocou adaptácia kože môžu byť urýchlené isté biochemické procesy. Napríklad negatívne účinky slnečného žiarenia môžu byť ľahšie a rýchlejšie opravené, ak je koža adaptovaná.

Samozrejme sú aj niektorí ľudia, ktorí sa veľmi rýchlo spália a nikdy neopália. Ako je to s nimi?

Áno, títo ľudia sa môžu veľmi rýchlo spáliť. Niektorí z nich si nemôžu vytvoriť žiadnu extra pigmentáciu, teda nemôžu využívať normálnych prirodzených ochranných mechanizmov. Preto musí byť na slnku extrémne opatrní. V Európskej únii nemajú títo ľudia povolené používať soláriá, čo mimochodom platí aj pre všetkých mladých ľudí pod osemnásť rokov ich veku. Jedinou výhodou týchto ľudí je, že môžu jednoduchšie získať vitamín D, pretože k jeho vytvoreniu potrebujú menej slnka.

Je teda možné povedať, že na zvyknutie si na slnečné žiarenie môže väčšina ľudí využívať moderné solária?

Áno, pre mnoho ľudí je možné takto pripraviť svoju kožu na letnú dovolenku. Podľa môjho názoru by adaptácia nemala prebiehať častejšie ako dvakrát týždenne. Ľudia by si ju mali plánovať so značným predstihom, pretože pre adaptáciu kože potrebujú niekoľko týždňov pred odchodom.

A v tomto období zvyšujeme množstvo UV žiarenia, ktoré potrebujeme?

Áno, najprv dostanete nízku dávku UV žiarenia, ktorú postupne pomaly zvyšujete. Týmto spôsobom je možné kožu adaptovať na UV žiarenie všetkými mechanizmami, ktoré som spomenul.

O Českej asociácii zdravého opaľovania (ČAZO)

S Pavel
S. Pavel

Česká asociácia zdravého opaľovania bola založená roku 2009. V tom istom roku sa stala členom European Sunlight Association (ESA). Cieľom ČAZO je sprostredkovať všetkým ľuďom v Českej republike najnovšie vedecké a lekárske poznatky o vplyve mierneho vystavovanie ľudského tela UV žiareniu. Z dlhodobého hľadiska chce ČAZO prispieť svojou činnosťou k rastu a stabilite solárneho priemyslu. V neposlednom rade si za svoj cieľ kladie pomôcť ľuďom zlepšiť svoj ??zdravotný stav skrze vitamín D prijímaný zo slnečného žiarenia. Vízia Českej asociácie zdravého opaľovania je naučiť všetkých v Českej republike správne prijímať ultrafialové žiarenie a jeho rozumné využívanie chápať ako súčasť zdravého životného štýlu.

Zdroj obrázkov: ČAZO, Fotolia

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek