Dodajte starému oblečeniu novú farbu

Zmeňte farbu celého kusu oblečenia, alebo pomocou techník šablónovania vydekorujte iba jeho časť. Vaše staré, vyblednuté oblečenie získa úplne iný šmrnc!

V súčasnosti existuje na trhu veľa druhov kvalitných textilných farieb, ktoré majú elastickú štruktúru a sú schopné dokonale prekryť nielen svetlé, ale aj tmavé látky. Pri nich sa však odporúča podmaľovať motív bielou alebo inou svetlou farbou.

Okrem klasických látok, je možná tiež aplikácia farby aj na kožu a vynil. Ak budete prať zafarbený textil na jemnom programe, nemusíte sa obávať nechceného sfarbenia iných kúskov oblečenia. Odporúča sa však vždy prať oblečenie prevrátene na rub.

Pyramída rôznych odtieňov farieb na textil
Existuje veľké množstvo odtieňov farieb na textil, stačí si len vybrať!

Postupy sa pri jednotlivých značkách môžu trochu líšiť. Odporúčaný spôsob použitia býva vždy uvedený na konkrétnom balení. Pri niektorých druhoch je vhodné po uschnutí farbu zafixovať na pár minút použitím žehličky. Jemnejšie textílie ako hodváb fixujeme tak, že medzi prefarbenú látku a žehličku vložíme papier na pečenie.

Ďalej existujú na trhu produkty, ktoré sfarbujú oblečenie ponorením do vody – buď za studena alebo vo vriacom kúpeli. Opäť sa riaďte podrobným návodom, ktorý je priložený ku konkrétnemu typu farby. Vo všeobecnosti je však postup nasledovný:

Suchý prášok rozpustíme v siedmich až desiatich litroch vody vo veľkom starom hrnci a pridáme soľ. Zmes ohrejeme a vložíme do nej oblečenie alebo látku, ktorú chceme farbiť. Musíme pri tom dbať na to, aby bola ponorená celá tkanina. Pri stálej teplote farbíme asi 20 minút a občas zamiešame.

Ukážka premalovaného trička farbou na textil
Nemusíte meniť základnú farbu oblečenia, stačí ak namaľujete zaujímavý detail!

Pre svetlejší odtieň je čas farbenia kratší. Hrniec necháme vychladnúť, vodu zlejeme a tkaninu uložíme do octového kúpeľa, v ktorom sa farba zakonzervuje. Vďaka tomu látka nebude pri budúcom praní púšťať farbu. Po octovom kúpeli ešte látku niekoľkrát premyjeme v čistej vode, pokiaľ voda nie je číra.

Takéto farbenie v hrnci sa hodí pre menšie kusy oblečenia. Ak si chcete zafarbiť napríklad nohavice alebo iné, väčšie kusy tkaniny použite radšej postup v práčke s farbami, ktoré sú priamo určené pre tento typ farbenia.

Zdroj obrázkov: pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek