Espadrilky – módne letné plátenky, ktoré prešli evolúciou!

Espadrilky sú topánky, s ktorých históriou sa stojí za to zoznámiť. Opäť sa vracajú do nášho botníku a svojou prírodnou dušou nás rozhodne oslovia.

Topánky Espadrilky majú za sebou dlhú históriu a aj keď sa podľa ich mená možno hneď nechytíte, určite ich poznáte. Tieto plátenky, zvyčajne nízke, sú vyrobené z plátna a charakterizuje ich podrážka z povrazu s charakteristickým opletom po strane podrážky. Espadrilky, nazývané tiež espadrille, sa zrodili v Pyrenejach a to už v 14. storočí. Do dnešnej doby prešli radom evolučných módnych zmien a hoci v základnej podobe im stále zostala ich unisex vlastnosť, dnes je vidíme aj ako sandále či topánky na podpätku – obvykle klinovom.

Tradičné espadrilkyv žltej farbe
Takto vyzerajú tradičné espadrilky. Máte ich už vo svojom botníku? Žlté Espadrilles sú z kolekcie Loewe leto 2014.

Espadrilky sa ako neformálne voľnočasové topánky stali obľúbenými po celom svete. Materiál ich predurčuje na nosenie predovšetkým v lete. Na svoje výslnie sa dostali predovšetkým v 80. rokoch minulého storočia. Ale vďaka módnym návrhárom sa opäť vracajú a tento rok ich nájdeme v kolekciách obuvi Burberry, Stella McCartney, Gucci, Lanvin, Marc by Marc Jacobs, Charlotte Olympia, Valentino alebo Fendi. Dokonca aj tradične luxusné louboutinky majú vo svojej kolekcii pre leto 2014 svoje espadrilky.

Espadrilky a ich evolúcia

Červené espadrilky s bielymi bodkami
Variácia na espadrilky

Kde vzali espadrilky svoje trochu zvláštne meno? Pochádza z názvu stredomorskej trávy, ktoré sa v katalánčine hovorí esparta. Je to špeciálna tráva, ktorá sa používa na výrobu tradičných povrazov.Evolúcia zmenila espadrilky nielen čo do dizajnu, ale najväčšou zmenou prešla predovšetkým ich podrážka. Tradičné espadrilky mali podrážku z povrazu vyrobeného z trávy. Teraz je gumovaná, prípadne kožená, a efekt opletu lanom z trávy je už len dekoráciou, ktorá espadrilky charakterizuje.Tie najtradičnejšie espadrilky majú podobu jednoduchých mokasín. Bežne už však kúpite aj espadrilky ako sandále, letné tenisky (šnurovacie plátenky) alebo na podpätku.

Variácia na espadrilky
Variácia na espadrilky
Espadrilky
Variácia na espadrilky

Topánky espadrilky sú letným hitom!

Espadrilky sú must-have tohtoročnej sezóny a pravdepodobne chvíľu v našich botníkoch opäť vydržia. Sú veľmi ľahké, vzdušné a skladné. Môže to byť univerzálna letná obuv, ktorá neurazí so šortkami, letnými nohavicami, s džínsami a dokonca ani s niektorými typmi sukní alebo letných šiat. Sú skvelou obuvou pre každého, kto si potrpí na prívlastok „prírodný“. Rozhodne ale nie sú obuvou do práce a k formálnejšiemu odevu.

Espadrilky sa skvele kombinujú s oblečením
Espadrilky sa skvele kombinujú s oblečením do outfitu. Espadrilles z kolekcií Charlotte Olympia, Valentino a Manibii pre leto 2014.

Navnadila som vás na topánočky, ktoré treba ešte nemáte? Espadrilky si určite kúpte. A pokiaľ patríte medzi „kreatívne duše“ môžete sa s espadrilkami tiež trochu vyhrať v štýle DIY. Jednoduchý model espadrilek priamo zvádza k tomu byť trochu vylepšený!

Zdroj obrázkov: Net-a-porter, espadrilky z kolekcií svetových návrhárov a značiek

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek