Fenomén Zero waste

V skratke môžeme povedať, že sa jedná o životný štýl bez produkovania odpadu. Ten sa hromadí na skládkach, kde poškodzuje nielen pôdu a podzemné vody, ale aj ovzdušie. V oceánoch vznikajú tzv. odpadkové ostrovy, ktoré sa podobajú obrovskej plávajúcej kope plastu v mori.

Zástaňkyna zero waste drží nápis
„Je to iba jedna plastová slamka.“ Povedalo 7,6 miliardy ľudí!

Slovensko je na nešťastie niekde na konci rebríčka EU, čo sa týka vyprodukovania objemu zbytočného odpadu na jedného obyvateľa. Takže predtým, ako si vlastnú planétu – a teda seba – poškodíme, je dobré položiť si otázku, čo môžeme zmeniť ako jednotlivci. Kľúčom k úspechu je, aby každý začal sám od seba, lebo spolu dokážeme viac. Ako?

Prístupy sú samozrejme rôzne a existuje mnoho alternatív. Základom je uvedomiť si pri každodenných činnostiach, čo môžem zlepšiť ja. Dnes sa pozrime na redukciu plastového odpadu.

Nákupy v supermarkete

Začnite so Zero waste tým, že nebudete kupovať igelitové tašky, ale budete do potravín nosiť vlastné plátené. To isté platí aj pre mikroténové sáčky na pečivo a zeleninu. Buďte uvedomelí a zadovážte si svoje látkové mini vrecúška na tieto účely. Napríklad sa môžete kreatívne zabaviť aj so svojimi deťmi a ušiť ich zo starších utierok. Keď ešte hovoríme o supermarketoch, postupne pribúda stále viac a viac tzv. bezobalových obchodov. To znamená, že si všetky potraviny ako cestoviny, strukoviny či oriešky „dávkujete“ zo spoločnej veľkej nádoby napríklad do vlastnej fľašky alebo vrecka.

Ukážka bezobalového supermarketu

Takto to vyzerá v bezobalovom obchode. Čo myslíte?

A čo vaša kúpeľnová polička?

Rovnaký princíp funguje aj v rámci ekodrogérií, kde si „čapujete“ pracie gély, aviváže či prostriedky na umývanie riadu, ktoré sú tiež šetrnejšie k pôde a životnému prostrediu po ich rozklade. Stavím sa, že zubná kefka, či holiace žiletky, ktoré máte doma v kúpeľnovej skrinke sú plastové. Samozrejme, je to bežný jav vo väčšine domácností. O čo však ide je uvedomenie si dennodenných potrieb, ktoré vykonávate a zamyslieť sa, čo sa s tým dá spraviť ďalej. Napríklad si zaobstarajte oldschool žiletku a meňte už len čepielky. Detské plienky a produkty pre dámsku hygienu tiež výrazne prispievajú k produkcii plastov. Ani si radšej nechcem predstaviť, koľko hygienických vložiek jedna žena priemerne spotrebuje. Navyše sú chemicky bielené, parfumované a vôbec nie sú šetrné k pokožke. Preto treba minimálne vyskúšať alternatívu v podobe kalíškov, tampóny z morskej huby či vložky / detské plienky zo šetrnejších materiálov.

ukazka alternativ ako minimalizovat odpad v kupelni
Používanie ekologickej zubnej kefky, klasickej žiletky a kalíšku výrazne zredukuje kúpeľnový odpad.

Obľúbené kávové rituály

Ďalšou kategóriou sú kávičkári. Ja patrím jednoznačne medzi veľkých fanúšikov tohoto magického nápoja tiež. Pravdou však je, že si kávu najradšej vychutnám doma, alebo z peknej porcelánovej šálky v kaviarni. Ak sa fakt, že ponáhľam, alebo sa chcem vonku poprechádzať, beriem si kávu so sebou. Avšak, vždy si nosím svoj vlastný pohárik, tým pádom neprodukujem odpad z plastových kelímkov. Podobné je to s kapsulovými kávovarmi ktoré máte doma. Ak si predstavíme, koľko kávy sa vypije za týždeň a teda koľko plastových kapsúl sa minie, dochádzame k smutnému záveru. Ak už teda kapsulový kávovar musíte mať, dopĺňajte si kapsule od výrobcov, ktorí myslia pri predaji svojich produktov aj na ekológiu.

ukazka styloveho poharu na kavu so sebou

Vlastný prenosný pohárik na kávu so sebou je štýlovým doplnkom každej fashionistky.

Týmto dnes ukončujeme prvú časť série Zero waste, ale keďže o náhradách za plast by sa dalo písať donekonečna, pokračujeme nabudúce.

Aké máte s týmto fenoménom skúsenosti? Čo si myslíte o životnom štýle Zero waste? Napíšte v komentároch nižšie.

Zdroj obrázkov: pinterest.com 

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek