Funkčná spodná bielizeň je pre šport nevyhnutná

Tiež radi športujete a vadí vám stekajúci pot, neznesiteľný pocit tepla alebo naopak chlad kvôli nevhodnému oblečeniu? Vďaka pokroku v textilnom priemysle dnes už tieto problémy rieši kvalitné športové oblečenie zo špeciálnych materiálov. Nepokazte však efekt moderných materiálov vrchných vrstiev oblečenia tým, že si pod ne oblečiete nevhodnú spodnú bielizeň.

Či už ide o zimné alebo letné športy, spoľahlivé a pohodlné športové oblečenie je základom. Za posledných pár rokov textilný priemysel pokročil a mnohí z nás si začali kupovať oblečenie z kvalitných a na šport vhodných materiálov. Často investujeme do drahého oblečenia z membránových materiálov, akým je napríklad Gore-tex, avšak celkovú funkčnosť potom zničíme nevhodne zvolenou spodnou bielizňou. Je totiž práve tým, pri čom sa mnohí s investíciami zastavia a povedia si, že pohodlnými bavlnenými nohavičkami či slipami, alebo dámy saténovou podprsenkou nič nepokazia. Ale to je obrovský omyl! Bavlnená či bežná syntetická bielizeň je na šport a pod športové oblečenie úplne nevhodná. Vždy investujte do kvalitnej špeciálnej spodnej bielizeň!

Ako funguje ľudská termoregulácia?

Funkčné oblečenie samo o sebe nijak nehreje ani nechladí. Umelé alebo prírodné vlákna, z ktorých je vaše oblečenie vyrobené, vytvárajú vzduchové vrecká, ktoré telu pomáhajú teplo udržať alebo ho naopak odvádzať preč od tela, a tak ho ochladzovať.

Podobne vlastne fungujú aj ľudské chlpy alebo zvieracia srsť. Keď je vám zima, chlpy sa „postavia“, póry sa zatiahnu a telo tak udržuje teplo. Keď je vonku teplo alebo športujete a telo sa ochladzuje, chlpy voľne „ležia“ na pokožke, póry sú otvorené a odtekajúci pot ochladzuje telo.

Vyberte si športovú bielizeň správne

Chrbát športujúcej ženy

Avšak nie každá bielizeň, ktorá sa ako športová ponúka, plní funkciu tak, ako má. Môžeme naraziť na oblečenie, ktoré je na pohľad pekné, je lacné, a teda aj lákavé. Ale po stránke funkčnosti, bohužiaľ, väčšinou pokrivkáva. Preto sa radšej poobzerajte po firmách, ktoré sa zameriavajú na skutočne funkčné oblečenie a bielizeň.

Pokiaľ nie ste odborníci, určite budete pri pohľade do katalógu či regálov športových obchodov dokonale bezradní. Objavíte oblečenie rôznych farieb, strihov, materiálov aj cien. Ako si v tomto kvante vybrať? Najjednoduchšie je nechať si poradiť v špecializovaných športových obchodoch. Máme však pár rád, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

  1. Definujte si ročné obdobie a typ aktivity. Chcete sa v zime lyžovať, v lete stanovať alebo sa len prechádzať so psom? Potrebujete, aby vás bielizeň zahriala alebo len odvádzala teplo a pot?
  2. Gramáž alebo hmotnosť materiálu v g/m². Čím väčšia hmotnosť, tým je materiál hustejší, a tým má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Na jar a leto zvoľte ľahšiu funkčnú bielizeň s gramážou 140 g/m². Takáto bielizeň by vám spoľahlivo odvádzala teplo a pot počas jazdy na bicykli, turistiky a aj vo fitku. Hrubšie tričká s krátkym a aj dlhým rukávom s gramážou 210 g/m² sa vám budú hodiť v zime na lyžovačku.
  3. Hrúbka alebo aj jemnosť vlákna v mikrónoch. Hrúbku si vyberajte podľa účelu termobielizne. Čím menej mikrónov, tým je je oblečenie ľahšie, a teda „letnejšie“. Najjemnejšia vlna Merino určená pre spodnú bielizeň má hrúbku do 20 mikrónov.
  4. Materiál a jeho vlastnosti. Premyslite si, z akého materiálu by ste chceli mať svoje funkčné oblečenie – uprednostňujete syntetiku, alebo skôr prírodné materiály? Ak si vyberáte syntetické materiály, overte si či má antibakteriálnu úpravu. Ich výhodou však je tvarová stálosť, nekrčivosť a ľahká údržba. Ak sa zaujímate aj o ekológiu, vhodnou voľbou môže byť Merino vlna, ktoré sa v zemi samo rozloží. Okrem toho je prírodné vlnené vlákno Merino prirodzene elastické a nekrčivé.
    Malá rada pre tých, ktorí veľa behajú: Neverili by ste, ale v tričku z Merino vlny sa nemusíte báť, že budete mať podráždené prsné bradavky. Je tak jemné, že si pod neho bradavky nemusíte prelepovať.
  5. Vzhľad, strih a farby. Ak ste našli bielizeň s dokonalou gramážou aj funkčnosťou, dolaďte strih a farbu. Musíte sa v ňom cítiť dobre, takže na pohodlí aj vzhľade záleží.
  6. Veľkosť. K tomu, aby funkčná bielizeň správne fungovala, musí dokonale sedieť. Nemôže byť príliš úzke, aby vás v pohybe neobmedzovali, ale nesmie byť ani príliš voľné, aby mohol materiál pracovať tak, ako má.
  7. Garancia kvality. Nehanbite sa overiť kvalitu, ktorú výrobca/predajca uvádza.
  8. Cena. V ideálnom prípade sa vždy jedná o pomer kvalitu/cena. Príliš lacné oblečenie, nebude mať úplne rovnaké vlastnosti ako niekoľko násobne drahší materiál. Aj keď v niektorých prípadoch si priplácate za značku a garanciu kvality.

Čo všetko vlastne športová bielizeň je?

Športová bielizeň tvorí veľkú časť vašej športovej výbavy. Nielen, že sem patria nohavičky a slipy a u žien aj športová podprsenka. Patria sem aj tričká, tielka a spodné nátelníky doplnené pre zimnú výbavu aj spodkami –  ako pre pánov, tak pre dámy. Neodmysliteľnou súčasťou bielizne sú športové ponožky. V zime sa sem naviac radia aj tenké kukly pod helmy a čiapky alebo spodné rukavice.

Vrstvenie je základom športového obliekania

Pánske funkčné oblečenie

To, že je vrstvenie najdôležitejšou zásadou kvalitného obliekania, hlavne športového, je síce notoricky známe, ale stále mnohí v zložení jednotlivých vrstiev tápu. Takže zopakovanie neuškodí.

Prvá vrstva

Je priamo na tele a je tou najdôležitejšou. Odvádza vlhkosť a prispieva k stabilizácii telesnej teploty. Bielizeň musí priliehať po celej ploche na telo, ale nesmie vás nikde škrtiť. Takže žiadne plápolajúce trenírky. Rozhodne nesmú byť voľné. V takom prípade totiž strácajú svoj význam. Aby bielizeň plnila svoju funkciu (hlavne odvod potu), musí sa pri akomkoľvek pohybe dotýkať kože. Vhodnými materiálmi sú moderné syntetické tkaniny, ktoré odvádzajú vlhkosť. Aj preto sa tento druh bielizne nazýva „funkčná bielizeň“. Dávno už neplatí zásada, že najkvalitnejšia je bavlnená bielizeň. Tá sa na šport vôbec nehodí.

Modrá funkčná mikina

Druhá vrstva

Na funkčnú bielizeň patrí vrstva, ktorá izoluje teplo, a tiež odvádza vlhkosť smerom od tela. Nemusí byť len jedna. Pre predstavu môže ísť o rôzne moderné fleesové vrstvy. Druhá vrstva sa volí podľa ročného obdobia a klimatických podmienok. Iná bude v lete, na jar či na jeseň, iná v zime, kde ju asi budeme voliť viac, alebo s väčším hrejivým efektom.

Vínová funkčná bunda

Tretia vrstva

Posledná vrstva slúži ako ochrana proti vonkajším vplyvom – hlavne dažďu a vetru. Preto do tejto vrstvy patria rôzne vetruodolné a nepremokavé bundy alebo aj pláštenky.

Prvá vrstva je v letnom období často jediná, ktorú používame. Bielizeň odvádza pot z povrchu nášho tela a ten sa potom z oblečenia odparuje. Pokiaľ je predsa len chladnejšie, použijeme väčšinou ešte ďalšiu vrstvu. Tá odvádza pot tým spôsobom, že do nej prejde pot z prvej vrstvy a ten sa dostáva von, prípadne sa odparuje do ďalšej vrstvy, atď. Funkčným je používanie membránových materiálov. Tie práve umožňujú, že je pot z tela odvádzaný smerom von, ale membrána naopak zabráni, aby napríklad dážď prenikol skrz oblečenie.

Zónovanie odevov pre ešte väčší komfort

Zónované oblečenie

Zónovaním možno docieliť lepšiu reguláciu teploty na povrchu tela. Špeciálne upravené časti odevov – tzv. zóny, sa vyskytujú predovšetkým v miestach, kde sa človek najviac potí. Väčšinou majú špecifickú konštrukciu a sú z iného materiálu než zbytok odevu. Takéto výrobky majú špičkové vlastnosti. U odevov je to novinka posledných málo rokov. O niečo dlhšie sa „zónovanie“ používa u športových ponožiek, kde zóny môžu plniť nielen funkciu pre lepší odvod potu, ale aj napr. protiotlakové či protinárazové funkcie.

Pomôžte funkčnosti športových odevov šikovnou voľbou

Nikdy nekombinujte dohromady bavlnenú a funkčnú bielizeň! Aby bielizeň fungovala tak, ako má, je treba zachovať komplexnosť materiálov. Pokiaľ ako druhú vrstvu použijete napríklad bavlnené triko, prerušíte tým transport potu. Všetok pot sa nazhromaždí vo vašom oblečení a prvá vrstva je vám nanič.

Ďalším problémom je veľká vzdušná vlhkosť. V tomto prípade je odparovanie minimálne a funkčná bielizeň vás od vlhkosti neochráni. V tomto prípade je nutné použiť membránovou vlhkuodolnú vrchnú vrstvu, napr. z Gore-texu.

Ešte pár rád na záver a poďme športovať

Výrobcovia na odevoch často uvádzajú klimatické odporúčania, ktorých sa nemusíte držať za každú cenu. Najdôležitejšie je udržať telo v teple a v suchu, takže klimaktické odporúčania berte len ako jedno z odporúčaní, akú bielizeň si vybrať.

Vyskúšajte si materiál, či je vám príjemný na dotyk. Pokiaľ sa vám niečo nezdá, oblečenie si nekupujte. Často stačí, že vám materiál na dotyk nie je príjemný a budete sa mu preto vyhýbať, aj keď ste do neho investovali nemalé peniaze.

Nezabudnite si poriadne prezrieť švy. Mali by byť ploché – tzn. viditeľné z oboch strán oblečenia. Nemusia síce vyzerať práve, ale určite ich oceníte čo do pohodlnosti.

Zdroj fotografií: Falke.co.za, En.red-dot.org, Frydecko-mistecko.cz, Hudy.cz, Lyze.skiservis.cz, Treking.cz, Modexsport.cz, Lasting.eu, Running4women.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek