Hľadáte zázračné ovocie? Vyskúšajte avokádo!

Avokádo - Infografika

Avokádo patrí medzi ovocie s takmer zázračným účinkom. Pre svoju netradičnú konzistenciu a chuť však mnohým ľuďom nevyhovuje a nenašlo si miesto v ich pravidelnom jedálničku. Pokiaľ však patríte medzi ľudí, ktorí si cestu k avokádu našli a nebodaj si bez neho už neviete predstaviť deň, určite vás zaujmú nasledujúce riadky, v ktorých vám prezradíme, čo sa deje vo vašom tele, ak jete avokádo každý deň.

Avokádo je možné nájsť vo voľnej prírode v Mexiku a strednej Amerike. Patrí do tej istej rodiny ako gáfor a škorica. Z botanického pohľadu je avokádo prerastená bobuľa, ktorá rastie na strome, ktorý dokáže dorásť do výšky dvoch metrov. Avokádo zreje rovnako ako banány, 1 až 2 týždne po odtrhnutí.

Magickosť avokáda spočíva v jeho mimoriadne vyváženej a bohatej nutričnej hodnote. V 100 gramoch avokáda nájdeme nasledovný pomer bohatých živín:

 • Vitamín K – 26 %
 • Kyselina listová – 23 %
 • Vitamín C – 17 %
 • Draslík – 14 %
 • Vitamín B5 – 14 %
 • Vitamín B6 – 13 %
 • Vitamín E – 10 %

Ďalej obsahuje menšie množstvo horčíka, mangánu, medi, železa, zinku, fosforu, vitamínu A, B1 (tiamínu), B2 (riboflavínu) a B3 (niacínu). Táto obrovská vitamínová bomba je obsiahnutá iba v 160 kalóriách. Obsahuje 2 gramy proteínu, 15 gramov zdravých tukov a 9 gramov sacharidov, avšak 7 z nich tvorí vláknina a iba 2 z nich sú čisté karbohydráty. Avokádo preto patrí medzi nízko-sacharidové ovocie.

Avokádo navyše obsahuje viac draslíku ako banán. Má až 14 % draslíku, zatiaľ čo banán obsahuje iba 10 %. Tvrdenie, že avokádo je potrebné jesť ako prevenciu pred srdcovocievnymi ochoreniami je pravdivé. Obsahuje totiž vysoké percento kyseliny listovej (23 %), ktorá znižuje riziko srdcových chorôb. Správnu činnosť srdca podporuje aj vitamín E, mononenasýtené tuky a glutatión. Všetky sú prítomné v avokáde a spolu znižujú riziko infarktu.

Kyselina listová je tiež dôležitá pre prevenciu vrodených chýb, ako je rázštep alebo defekt neurálnej trubice.

Pokiaľ ste si mysleli, že pre dobrý zrak je potrebné jesť veľa mrkvy, prezradíme vám niečo lepšie. Siahnite po avokáde! Z celého ovocia a zeleniny obsahuje práve avokádo najväčšie množstvo karotenoidového luteínu, ktorý chráni zrak pred degeneráciou a taktiež vznikom šedého zákalu.

Avokádo dokáže zázračne znížiť zlý cholesterol o 22 %, zvýšiť dobrý cholesterol o 11 % a taktiež znížiť hladinu triglyceridov v krvi o 20 %. Na základe štúdií bolo zistené, že avokádo obsahuje veľké množstvo kyseliny olejovej, ktorá slúži na prevenciu rakoviny prsníka. Navyše kyselina olejová zabraňuje rastu nádoru pri rakovine prostaty a vyhľadáva prekancerózne a ústne rakovinové bunky, ktoré ničí.

Avokádo má naozaj veľa vlákniny a pomáha nám k dlhšiemu pocitu plnosti, ktorý je nápomocný pri chudnutí. S vysokým obsahom vlákniny pomáha k udržaniu zdravého metabolizmu a rovnomernej hladiny cukru v krvi.

Pokiaľ bojujete s artritídou, mali by ste kombinovať avokádový extrakt so sójovým olejom, ktorý pomáha redukovať príznaky. Polyfenoly a flavonoidy v avokáde majú protizápalové účinky.

Avokáda taktiež prečisťujú tráviaci trakt a napomáhajú tým k sviežemu dychu. Avokádový olej je vynikajúci pre vyživenie pleti a využíva sa aj na liečbu kožného ochorenia psoriázy. Pôsobí, ako liek pred starnutím pokožky, vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

Naša krv a bunky roznášajú kyslík po celom našom tele. Keď je naše telo vystavené znečisťujúcim látkam, tieto toxíny premieňajú kyslík v bunkových mitochondriách (tzv. bunkových pľúcach) na voľné radikály, ktoré ničia naše bunky a DNA. Toto poškodenie vytvára podmienky pre vznik chronických chorôb. Výskumníci z Federácie Americkej spoločnosti experimentálnej biológie zistili, že antioxidanty v avokádach sú absorbované až do bunkových mitochondrií, v ktorých voľné radikály neutralizujú.

5 dôvodov, ktoré vás presvedčia začleniť avokádo do každodenného jedálnička?

 1. Krémové avokádo je úžasná nutričná bomba.
 2. Z avokáda určite nepriberiete, aj keby ste ho jedli v extrémnych množstvách.
 3. Z dlhodobého hľadiska slúži ako všestranná prevencia.
 4. Vďaka svojej chuti sa avokádo hodí do mnohých druhov jedál.
 5. S avokádom zostane mladá nielen vaša pleť, ale aj vy sami.

 

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek