Horskí vodcovia odporúčajú merino – na letné aj zimné túry!

Horskí vodcovia sa spoliehajú pri svojich výpravách na oblečenie z vlny merino – srsti austrálskych a novozélandskych oviec. Tento materiál si zamilovali najmä pre jeho priedušnosť, ktorá výrazne prispieva k dobrej termoregulácii ľudského tela, bez ohľadu na okolité teploty.

Austrálska merino ovca s dlhou srsťou.
Merino je prírodnou náhradou za syntetické funkčné prádlo.

Merino vlna a jej vlastnosti

Oblečenie z merino vlny oceníte počas túr v letnom i zimnom období napríklad aj vo Vysokých Tatrách, ktoré sú preslávené náhlymi zmenami počasia. Bielizeň z tohoto ušľachtilého vlákna zabezpečuje tepelný komfort v akejkoľvek fáze túry. Merino je ľahké a veľmi príjemné na pokožku.

Vlastnosť merinových vlákien v lete chladiť a zime hriať spôsobuje ich hydrofilné (vodu zadržiavajúce) jadro a hydrofóbna (vodu odpudzujúca) vonkajšia časť. V zime získava merino teplo z vlhkosti vstrebanej z okolia. Proces sa nazýva sorpcia tepla a je prirodzenou reakciou medzi molekulami vody a vnútornou chemickou štruktúrou merino vlákna (trošku chémie nezaškodí 🙂 ). 

Ale, pre istotu! Bežný smrteľník by si ho mohol predstaviť nasledovne: Na množstvo tepla, ktoré vyprodukuje jeden kilogram Merina, by elektrická deka potrebovala asi osem hodín. V teplom počasí merino vlhkosť absorbuje a odvádza ju z pokožky skôr, ako sa premení na pot, takže zostávate v suchu a pohodlí, či už sa potíte v telocvični, alebo vás na turistike zastihne dážď.

Obľúbené topy, tričká a legíny v sebe často krát spájajú výhody prvotriedneho Merina s trojpercentnou prímesou vlákien Lycra ® zaručujúcich tvarovú stálosť materiálu a potrebnú pružnosť pri pohybe.

Štýlová žena sedí na sklale
Pri turistike dbajte nielen na štýl, ale v prvom rade na správne oblečenie!

Pri výlete alebo výstupe nezabúdajte aj o pohodlie nôh, ktoré sú pri každom dobrodružstve celkom kľúčovám prvkom, čo poviete?! :). Totiž, aj tie najlepšie topánky bez dobrých ponožiek môžu urobiť z výletu hororový zážitok. 

Vyberajte pokiaľ možno také, ktoré sú vybavené švami zabraňujúcimi vzniku pľuzgierov, a tiež také, ktoré podporujú nohu v oblasti Achillovej šľachy a priehlavku. Ideálne, ak majú pre väčšiu odolnosť zosilnenú oblasť päty a špičky. Priedušná zóna sa postará o cirkuláciu vzduchu a odvádzanie vlhkosti od chodidla. 

Ako vrstviť oblečenie na túru

Spodná vrstva

Cieľom je odvádzať pot, aby ostala pokožka suchá. Základným predpokladom, aby sa tak stalo je dostatočná priliehavosť tejto vrstvy. Najčastejšie sa jedná o funkčné prádlo zo syntetických materiálov. Prírodnou alternatívou je práve vlna merino, ktorú obľubujú aj horskí profesionáli.

Termoizolačná vrstva

Počas letnej turistiky ju môžete pokojne vynechať – samozrejme v závislosti od počasia. V zásade sa jedná o vrstvu, ktorá má udržať telo v teple. Ideálna je preto fleecová mikina alebo sveter počas chladnejších dní.

Vonkajšia vrstva

Úlohou je ochrániť telo pred vetrom, dažďom a iným nepriaznivým vplyvom chladného počasia. Ideálne sú preto bundy z nepremokavých materiálov, ktoré však naďalej zostávajú priedušné. Aj počas letných mesiacov sa odporúča zbaliť si aspoň tenkú vetrovku pre prípad nepríjemnej náhlej búrky.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek