Jar prinesie topánky ako gladiátorky na mnoho spôsobov

Topánky sa budú tento rok inšpirovať často antikou a štýlom gladiátorov – opäť, už po niekoľkýkrát, ale tento rok ešte kreatívnejšie! Farebnosť bude predovšetkým pastelová a vo farbách ladiacich k módnym pastelom: uplatní sa biela aj piesková, rozhodne stále viac, než „tvrdá“ čierna. Poďte sa pozrieť, ako sa tieto trendy uplatnili v kolekciách značiek, ako je Alexander McQueen, Alexander Wang, Altuzarra alebo Aquazzura.

Kým 3.1 Philip Lim skrížil sandále s poltopánkami a dreváky s gladiátorkami, AGL topánky sa postavili na ratrakovú podošvu a oxfordky tejto značky získali pozlátkový farebný lesk alebo pajetkové šupiny. Alberto Moretti sa musel inšpirovať v ZOO, pretože pri prehliadke topánok z jeho kolekcie máte pocit, že prechádzate od pavilónu šeliem, cez sekciu exotických vtákov až po terária s hadmi. Poďte sa naladiť na leto a pozrieť sa na najlepšie topánky od prestížnych značiek z kolekcií jar a leto 2014.
Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek 31 Philip Lim Alberto Moretti AGL

Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek: 3.1. Philip Lim, Alberto Moretti, AGL.

Alejandro Ingelmo už tradične ponúkol nádhernú geometriu topánky pobozkanú sexappelom. Úchvatné farby – pastelové aj nápadne krikľavé, kombinuje s dušou antickej krásy. Topánky Alexander McQueen pre tohtoročnú jar a leto síce nemajú jednotnú líniu, ale to nie je nič neobvyklé. Každé topánky sú iné, aj keď rukopis značky nikdy nechýba. Tentokrát v kolekcii nájdeme modely inšpirované pralesnou faunou i modely s rukopisom umenia – klasického, akým je Piet Mondrian, aj kontrastného etnického umenia. Nechýba ani inšpirácia punk štýlom a práve model s duchom tejto subkultúry je, podľa mňa, tým najvydarenejším v celej kolekcii značky.

Stále viac žiariaca hviezda – návrhár Alexander Wang – predstavil topánky s mäkkým dizajnom. S mäkkým už na pohľad. Aj biela pôsobí viac pastelovo a mäkko, nieto keď sa objavia nežne pastelovo ružové modely. Topánky vynikajú oblosťou ako biele mramorové sochy a čnejú rovnako ako ony na podstavcoch – na masívnych platformách a klinových podpätkoch. Všimnite si úžasné detaily v podobe všívanej gumy u priehlavku alebo pri členku, či výrazného kovového falošného šnurovania na prednej časti topánky.
Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek Alejandro Ingelmo Alexander McQueen Alexander Wang

Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek: Alejandro Ingelmo, Alexander McQueen, Alexander Wang.

Pre milovníkov gladiátorského štýlu, a to v nízkom i vysokom prevedení, pripravila svoju kolekciu značka Alexandre Birman. Opätkové aj ploché sandále, a tiež papuče na podpätku, tvoria väčšinu kolekcie. Uzavreté lodičky sa v kolekcii objavili len vo forme niekoľkých málo modelov. Pre mňa najúchvatnejšie sú sandále v niekoľkých farebných variáciách, ktoré sa v Alexandre Birman kolekcii objavili ako jediné na hrubom podpätku. Ten svojou štruktúrou simuluje drevo a topánky sa hrajú s motívom krokodílej kože. Stabilitu zabezpečuje okrem hrubšieho podpätku aj dvojité zapínanie na remienkoch okolo členku, ktoré je súčasne jedným z najkrajších dizajnových prvkov týchto topánok.
Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek Alexandre Birman

Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek: Alexandre Birman

Každá top svetová značka obuvi sa snaží kolekciu pre novú sezónu obohatiť o nejaký nový zapamätateľný prvok. Altuzarra má topánky s pretiahnutou špičkou, kolekciu topánok Ancient Greek charakterizuje už jej samotný názov. Po druhom dielu úspešného filmu 300: Vzostup ríše, mimochodom rozhodne odporúčam návštevu tohto filmu v kine, sa topánočky v tomto štýle určite votrú ešte viac do našich šatníkov.
Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek Altuzarra Ancient Greek

Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek: Altuzarra, Ancient Greek.

Podobne ako topánky Alexander McQueen, sú rôznorodé aj topánky v kolekcii Aperla?. Ale aj tu nájdete vodiace línie kolekcie. Napríklad vlnky ako zdobenie topánok, alebo úchvatný kvádrový podpätok, zdobený zubatým okrajom. Kváder sa na podpätkoch objavuje aj ako rúcajúce sa teleso, alebo orezaný do oblúkových tvarov s úchvatnou kresbou bukového dreva. Popísať kolekciu Aperla? nie je možné ani v jednom odstavci a dokonca ani v jedinom článku a tak sa k nej ešte určite vrátime.
Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek Aperla

Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek: Aperla?

Podobný osud majú aj topánky Aquazzura. Nádherné kúsky z kolekcie obuvi sú tak rozmanité, že nám teraz zostáva priestor pozrieť sa len na niektoré. Všeobecne má kolekcia mnoho historizujúcich prvkov. Cítite dych antiky, ale aj mladšej renesancie, aj keď tá vlastne bola opäť znovuzrodením antiky. Čo teda neprehliadnuť? Rozhodne strieborno-pieskové lodičky, ktoré dokonale doladia tohtoročnú pastelovú farebnosť nášho šatníka. A aj páskové biele sandálky, veľmi sporé na materiál, ktoré si viem predstaviť ako ideálne svadobné topánky, ale aj ako dokonalé topánky, ktoré z obyčajných džínsov a bielej blúzky vykúzlia nezabudnuteľný outfit!
Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek Aquazzura

Topánky pre jar a leto 2014 od top svetových značiek: Aquazzura

Zdroj obrázkov: topánky z módnych kolekcií značiek pre jar a leto 2014

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek