Jarné zdravie z byliniek II: Zbierajte žihľavu, púpavu a deväťsil!

Medzi dôležité jarné bylinky, ktoré už naši predkovia využívali na zlepšenie zdravia, patria žihľava, púpava a deväťsil.

Zaujímajú vás aj iné liečivé bylinky? Čítajte náš prvý diel o bylinkách.

Žihľava nie je neužitočná burina!

Listy žihľavy
Kedy rastie: rastie celoročne (od konca apríla co septembra), ale na zber je vhodné obdobie hlavne od konca apríla do konca mája.

Kde rastie: na rumoviskách aj v blízkosti ľudských obydlí

Čo zbierať: zbierajú sa predovšetkým mladé časti rastlín (vrcholky asi do dĺžky 30 cm) zo žihľavy dvojdomej aj pŕhľavy malej, niekedy sa zbierajú len listy alebo koreň.

Žihľava patrí k našim najznámejším a najúčinnejším liečivým bylinám, koreňom počínajúc, cez stonku, listy, až po kvety je liečivá celá jej vňať. Zo žihľavy sa na jar pripravuje prečisťujúce jarné tonikum a čaj a z mladých listov aj zeleninové pokrmy. Žihľava obsahuje vitamíny A, B aj C, minerály, čerstvá hlavne železo a ďalšie prospešné látky. Významný je aj chlorofyl listov, ktorý má protizápalový a hojivý účinok a pomáha regenerácii pokožky. Vďaka antiseptickému pôsobeniu sa žihľava používa pri liečení zápalov dýchacích aj močových ciest. V ľudovom liečiteľstve pomáha pri tráviacich ťažkostiach a je tiež najlepšou krv čistiacou bylinou.

Bežne sa zo žihľavy pripravuje čaj, či už zo samotnej byliny alebo zmesi, v ktorej je žihľava obsiahnutá. Pre kozmetické použitie sa dáva prednosť odvaru. Podávanie žihľavy je dokonale bezpečné, nie sú známe žiadne kontraindikácie a nežiaduce účinky.

Čaj sa pije zásadne bez cukru, nesmie byť prevarený, len sparený, aby sa nezničili účinné látky. Odporúča sa očistná kúra po dobu troch týždňov. V tejto dobe sa vypije denne po dúškoch jeden liter čaju, alebo tri šálky (250 ml).

Osvedčené je tiež pitie čaju zo žihľavy na odstránenie akné, pitie čaju môžeme doplniť umývaním pokožky žihľavovým odvarom.

Púpava je krásna aj liečivá

Púpava
Kedy rastie: stonky sa zbierajú skoro na jar pred rozkvitnutím, listy môžeme zbierať kedykoľvek od jari do jesene, kvet na jar

Kde rastie: rastie predovšetkým vo vlhkých (lužných) lesoch, na vlhkých rumoviskách, pri lesných prameňoch, v roklinách a pozdĺž lesných potokov, často rastie na rovnakých miestach ako podbeľ

Čo zbierať: predovšetkým stonky, menej sa používa list a kvet

Púpava lekárska (Taraxacum officinale), je tiež jednou z tradičných liečivých rastlín. Zbierajú sa jej mladé listy (pred rozkvetom), v máji potom kvety, koreň sa zbiera hlavne na jar, ale aj na jeseň. Vďaka obsahu draslíka má púpava mierne močopudné a žlčopudné účinky a pôsobí pozitívne na metabolizmus, Vhodná je aj pri ochorení cukrovkou. Mladé listy púpavy, v ktorých je veľa vitamínu C, sa používajú pri príprave šalátov. Koreň púpavy obsahuje horčiny, triesloviny, inulín, steroly, aminokyseliny, živice, silice, kaučuk a minerálne látky – hlavne meď, draslík a mangán.

Povzbudzujúci čaj z púpavy a žihľavy:
Polievkovú lyžicu listov žihľavy a lyžicu listov púpavy zalejeme teplou vodou a necháme vylúhovať. Alebo môžeme rovnaké množstvo listov  rozmixovať v 1/2 litri studenej vody a nechať niekoľko hodín, najlepšie cez noc, odstáť a potom scediť a vypiť.

Deväťsil používame podobne ako podbeľ

Deväťsil
Kedy rastie: stonky sa zbierajú skoro na jar pred rozkvitnutím, listy môžeme zbierať kedykoľvek od jari do jesene, kvet na jar

Kde rastie: rastie predovšetkým vo vlhkých (lužných) lesoch, na vlhkých rumoviskách, pri lesných prameňoch, v roklinách a pozdĺž lesných potokov, často rastie na rovnakých miestach ako podbeľ

Čo zbierať: predovšetkým stonky, menej sa používa list a kvet

Skoro na jar tiež kvitne deväťsil. Zbiera sa stonky, ešte pred rozvinutím kvetov, liečivé sú aj listy a koreň. Deväťsil sa uplatňuje vnútorne aj zvonka, pri kašli a chrapote, ako súčasť protireumatických čajov, ale aj pri kŕčoch žalúdka, močového ústrojenstva či žlčníka, rovnako pri kožných ochoreniach, reumatických ťažkostiach, opuchoch či a pomliaždeninách. Pôsobí poto aj močopudne a využíva sa aj pri bolestivej menštruácii.

Pri vonkajšom použití mladé, čerstvé, jemne naklepané listy (drevenou paličkou) priložíme na postihnuté miesto ako obklad, prikryjeme kúskom fólie a obviažeme. Necháme pôsobiť najlepšie cez noc.

Tip: pre lepšiu chuť a vôňu sa čaj z deväťsilu dá kombinovať, napríklad s harmančekom, mätou alebo medovkou.

Zdroj fotografií: Fotolia.com, Mdidea.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek