Jedna žena, jedny nohavice, rôzne veľkosti

Kiežby to bolo také jednoduché a ženy s veľkosťou XS by hľadali nohavice veľkosti XS. Ženy, ktoré obvykle kupujú strednú veľkosť M, by si z regálov do kabín brali oblečenie označené veľkosťou „M“. Táto jednoduchá logika však v módnom svete neplatí.

V jednom obchode nakupujete veľkosť S, v druhom ste 36-tka, v obchode za rohom navlečiete jedine „emko“ a v Tally Weill po chvíle trápenia zistíte, že ste asi veľkosť 2. Vaša postava sa, pravdepodobne, v priebehu jedného popoludnia v nákupnom centre drasticky nezmení, a teda problém bude niekde inde.

Preto vám vysvetlíme, aké veľkosti možno čakať v najobľúbenejších módnych obchodoch a zistíme prečo nám módne domy komplikujú život.

Značky dostupné na Slovensku

Zara

Obľúbená španielska značka s celoročnou širokou ponukou jeansov rôznych štýlov a strihov predsa len neponúka jeansi pre všetky ženské postavy. Ich číslovanie je pre Európu štandardné od 36 do 42, avšak aj napriek tomu, ponúkajú príliš veľké malé veľkosti a príliš neforemné veľké veľkosti. Vo veľa prípadoch sa zdá, že návrhári značky Zara nerátajú s tým, že žena kyprých tvarov potrebuje strih jeansov, ktorý nie je rovný a neforemný, ale taký, ktorý im postavu žensky obkreslí a vyzdvihne.

Štíhle slečny sa na druhej strane častokrát nešťastne otočia a odídu, keď zistia, že do ich obvyklej veľkosti 34 zmestia obe ruky. Zaujímavé je tiež zistenie pri skúšaní nohavíc rôznych strihov, že v jednej veľkosti vám v páse sedí iba jeden zo strihov. Zachovaný rozmer v páse pri akomkoľvek strihu jednej veľkosti preto nie je v Zare pravidlom.

Bershka

Známa ako malá sestra gigantickej Zary, prekvapuje odlišným číslovaním od väčšej sestry, a to až do takej miery, že si je možné všimnúť, že ju prevažne navštevujú štíhle, útle, nižšie ženy, často vo veku od 12 do 20 rokov. Dôvod je jednoduchý. XS postavy tam natrafia na rifle, ktoré nenavlečú ani cez stehná a ženy zvyknuté nosiť veľkosť jeansov 38 tam, bohužiaľ, vhodnú veľkosť asi vôbec nenájdu.

H&M

V očiach väčšiny Sloveniek veľmi známa značka H&M ponúka naozaj široký výber jeansov a nohavíc za prijateľné ceny. Pokiaľ u nich skúšate jeansi, pripravte sa na značenie veľkostí s tromi parametrami, v ktorých stačí dúfať, že natrafíte na tie pravé. Značke H&M musíme uznať revolučný prístup k svojim zákazníčkam, ktoré boli nadmieru nadšené, keď zistili, že model, ktorý sa skladal z dvoch častí, ako napríklad plavky, bolo po prvýkrát možné kúpiť samostatne v rôznych veľkostiach. Návrhárov a predajcov zrejme pozitívne osvietilo, keď ženám dali najavo pochopenie, že ženská postava nemusí byť súmerná a vo väčšine prípadov je to práve naopak, a preto si vyžaduje rôzne veľkosti oblečenia pre vrchnú a spodnú časť tela.

H&M navyše teší útlejšie ženy, ktoré môžu nakupovať v detskej sekcii, kúsky označené ako vhodné pre 13-ročné dievčenské postavy s výškou od 150 do 164 cm. Sedia rovnako ako „dospelácke“ 34-ky, ale stoja menej.

Mango

Všetky ženy, ktoré majú v obľube jemnú eleganciu a výstrednosť striedmo naznačenú skôr netradičným strihom ako vzorom, určite vo svojom šatníku vlastnia kúsky značky Mango. Ich číslovanie patrí medzi štandardnejšie, avšak pri výbere jeansov nekorešpondujú s tradičnými veľkosťami ženských postáv. Jeansi značky Mango sú prevažne v znamení „široké a krátke“. Často im treba k danej veľkosti odpočítať 2 veľkostné body.

Postavy, ktoré zvyčajne nosia veľkosť jeansov 38, musia v Mangu skúšať veľkosť 36 a malým žienkam z drieku padajú aj 34-ky. Ich častokrát väčšie veľkosti na štítkoch môžu odzrkadľovať dnešnú módu nového neobtiahnutého nohavicového strihu alebo neprispôsobenie strihov z pôvodne španielskej klientely na slovenský trh. Povedzme si na rovinu, väčšia časť ženskej populácie v španielsku sa môže pýšiť objemnejšími krivkami, v porovnaní so štíhlymi vyššími Slovenkami, ktoré potrebujú užšie strihy pre dlhšie nožičky.

Problém nie je len na Slovensku

Podobný problém však nie je len na Slovensku. Faktom zostáva, že takmer každá krajina má určitý zaužívaný rámec označovania veľkostí. Keď však značka zavíta na zahraničný trh, jej modely naň putujú z rovnakých tovární, s rovnakými štítkami označujúcimi veľkosti, ktoré sa snažia zacieliť čo najväčšie pásmo klientely danej krajiny.

Sympatická Marie Southard Ospina, ktorá v USA pózuje ako „plus-size“ modelka, čelí podobnému problému ako mnohé Slovenky a pri hľadaní dokonalých jeansov skúša veľkosti v rozmedzí 12 až 20 v závislosti od značky.

Marie Southard Ospina

Z jej zistení vyplýva, že čím luxusnejšia značka a čím viac špecializovaná na jeansi, tým vhodnejší a pohodlnejší strih. Samozrejme, špecializované značky, ktoré sa pýšia luxusnými jeansami a riflovinou, ako napríklad Diesel alebo Replay, majú prepracovanejšie strihy a, najmä, ich variácie na rôzne typy postavy. V Dieseli preto nenájdete len rifle veľkosti 38, ale celú škálu jeansov tejto veľkosti, ktoré majú každé inú dĺžku, inú výšku pásu a zakrivenia na zadoček.

Marie, ktorá pre svoju moletnú postavu, nakupuje vhodné jeansi veľmi ťažko, a preto ich ani neobľubuje. Pri teste však natrafila na jeansi, ktoré zázračne sedeli všade okrem pásu. Skúšala aj jeansi, ktorým chýbalo zhruba 10 centimetrov na dĺžku alebo na výšku v páse. Viaceré jej na bokoch vytvárali záhadné zárezy alebo obľúbené faux pas ťavieho rozkroku nazývaného „cameltoe“. Iba veľmi málo značiek dokázalo ušiť strih, ktorý dokonale sadol jej postave.

NYJD

Marie Southard Ospina - NYDJ jeansi

Jessica Simpson

Marie Southard Ospina - Jessica Simpson jeansi

Old Navy

Marie Southard Ospina - Old Navy jeansi

Arizona

Marie Southard Ospina - Arizona jeansi

Levi´s

Marie Southard Ospina - Levi´s jeansi

Jones New York

Marie Southard Ospina - Jones New York jeansi

Calvin Klein

Marie Southard Ospina - Clavin Klein jeansi

Forever21 Plus

Marie Southard Ospina - Forever21 Plus jeansi

Decree

Marie Southard Ospina - Decree jeansi

Liz Claiborne

Marie Southard Ospina - Liz Claiborne jeansi

Marie však skutočne nie je v hľadaní vhodných jeansov sama a nám Slovenkám neostáva nič iné, ako pristúpiť na hru módnych domov a nestrácať vieru, že tie jedny dokonalé jeansi predsa len na nás niekde čakajú.

 

Zdroj obrázkov: www.buzzfeed.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek