Kabelky sa teraz nosia trochu inak – poďte sa naučiť ako!

Dizajnéri a módne domy chrlia nespočetné množstvo úchvatných kabeliek a každú sezónu aj ja, ktorá už je presýtená módnymi novinkami, z ktorých všetky takmer doslova prejdú mojimi rukami, občas objavím kúsky, ktoré mi vezmú dych. Najväčšiu radosť mám ale, keď dizajnéri prídu s niečím novým, čo tu ešte nebolo, alebo čo aspoň doposiaľ nebolo toľko vidieť, a urobia z toho módny trend a to napriek tomu, že snáď do jedného vám budú všetci módni návrhári tvrdiť, že módne trendy neuznávajú ! A keď sa pozriete na posledných pár kabelkových sezón spoznáte, že tu niečo nové je – kabelky sa totiž nosí inak ako predtým!

Začnem možno trochu netradične, citátom blogera iDnes.cz, Lukáša Chmely, ktorý ma pred nedávnom skutočne pobavil tak, že sa mi do očí tlačili smiechom slzy. Svoj blogerský príspevok začal: „Žijú medzi nami a stretávam je často, najmä vo veľkých mestách. Klan so Zalomenou rukou. Základný triedny rozdiel zmetie práve tá kabelka, taška akejkoľvek veľkosti zavesená bezpečne v lakťovej jamke,“ tak písal Lukáš, ktorého osobne nepoznám, o svojom pohľade na to, ako my ženy nosíme kabelky. Príspevok rozhodne odporúčam, prečítať si ho môžete na: Klan Zalomené ruky aneb pohled muže na dámské kabelky.

Prečo citujem Lukáša? Lebo si tiež myslím, že kabelky nevieme nosiť elegantne a kabelky nosené ako popisuje Lukáš nám rozhodne na elegancii nepridávajú. Ohľadom nosenia kabelky som leta viedla spor aj so svojou mamou. Tá zas s obľubou nosila kabelky, ktoré sa majú nosiť zavesené na ramene, v ruke. Takže vďaka dlhému popruhu vliekla mama kabelku vždy takmer po zemi. Dať tomu rázny koniec sa mi podarilo až pred pár rokmi. Kabelky podobného typu jej boli zakázané a pravidelne odo mňa dostáva pod stromček kabelku len s krátkym úchytom. Teraz ale premýšľam, či sa pre zmenu nepridala ku Klanu Zalomenej ruky… Už s ňou nie som denne, takže sa to len ťažko ustráži.
Ženy so zalomenou rukou

Bloger Lukáš Chmela nás odhalil! Nepridávajte sa do Klanu Zalomenej ruky!

Mojím cieľom ale nebolo filozofovať nad tým, ako svoje kabelky nosíme, aj keď som si to nakoniec neodpustila. Chcem vás naučiť nosiť kabelky inak, po novom, tak, ako je na nosenie pre nás návrhári pripravili. Kabelky sa totiž už niekoľko sezón nosia inak a netopierie kabelky od Alexander McQueen, alebo dlaňové kabelky od Valentino k tomu priamo nabádajú. A zatiaľ čo napríklad maxi listové kabelky už do našich šatníkov prenikli a sú čo do formy nosenia tak trochu alternatívou napríklad aj k spomínaným mcqueenovským netopierom, dlaňovky v štýle Valentino sa k nám v podobe lacnejších butikoviek dostanú snáď už tento rok na jeseň.

Buzertašky podľa Karla vo Valentinovskom duchu

"Karl
Karl Lagerfeld rád „kradne“ trendy z pánskych šatníkov! Tentoraz ulúpil buzer tašku. Kabelka je z umelej kože, s flitrový leskom a nechýba na nej, že ide o Karlovu imagináciu.

Prečo sa im hovorí tak nepekne – buzertašky – netuším, ale sú to tie pre pánov typické malé dokladovky s remienkom umiestneným na jednej strane, ktoré je možné nosiť zavesené na zápästí. Správne sa im má hovoriť etue. Na mužoch mi vadí svojou zastaranosťou a rozhodne by ich mali nahradiť messenger bags taškami, ale do dámskeho šatníka novo patria a chopil sa ich aj Karl Lagerfeld, ktorý nám je „vnucuje“ po tom, čo nás už naučil nosiť pánske goliere ako šperk či miesto šatky a urobil z nich naprostý módny hit.
Etue v podaní značky Valentino

Etue v podaní značky Valentino.

Etue remeň okolo zápästia majú napríklad aj kabelky Valentino. Väčšinou slúžia ako alternatíva k noseniu dlaňových, prstových alebo listových kabeliek. Na rozdiel od Karlových, narcisisticky vlastným portrétom zdobených, kabeliek, sú kabelky Valentino zdobené kovovým vybíjaním alebo s kabelkou ihlanovými ostňami. A keď sú dostatočne veľké, možno ich aj módne prehnúť alebo zrolovať.

Kabelky dlaňovky od Valentino

Značka Valentino prišla s inovatívnym spôsobom nosenia kabelky
Značka Valentino prišla s inovatívnym spôsobom nosenia kabelky.

Snáď najviac inovatívnym spôsobom nosenia kabelky je ten, ktorý je vidieť na modeloch kabeliek Valentino. K listovým kabelkám, ale tiež ku kabelkám cez rameno, pribudol na ploche kabelky akýsi návlek na ruku, ktorý umožňuje nosiť kabelku ako listovú kabelku s rukou preoblečenú skrz tento návlek. Je to hit a som zvedavá, kedy sa podobne navrhnuté kabelky objavia aj v sortimente cenovo smrteľníkom dostupných butikov. Ono totiž dať 1350 € za kabelku Valentino nie je práve najmenej!
Kabelky Valentino ale napríklad aj Moschino môžete nosiť prezlečené cez dlaň

Kabelky Valentino, ale napríklad aj Moschino, môžete nosiť prezlečené cez dlaň.

Dlaňové kabelky Valentino poskytujú nielen novú možnosť nosenia kabelky, ale aj väčšie bezpečie. Kabelku totiž na svojom tele obvykle fixujete dvoma spôsobmi. Na ramene a súčasne v ruke. Tiež neláka nosiť túto kabelku na ramene tak, že ju máte viac na chrbte a teda mimo kontrolu. Vreckári proste sú! Aj keď kabelku nenosíme na ramene, ale len uchytenú cez dlaňové pútko, umožní nám jej istejšie držanie a je menšia pravdepodobnosť, že nám spadne ako tomu býva u klasickej listovej kabelky.

So skvelým nápadom pre túto sezónu prišla značka Missoni. Tradičný kožený valec – kabelku, ako poznajú tých z nás, ktoré zažili módne osemdesiatky, opatrili popruhmi na nosenie do ruky tak, že kabelku môžete nosiť ako na výšku, tak na šírku.
Značka Missoni

So skvelým nápadom pre túto sezónu prišla značka Missoni.

Priehľadné kabelky na vás nemusí všetko vyzradiť!

Ďalším hitom sezóny, ktoré tu už chvíľu sú a ešte chvíľu zostanú, sú priehľadné kabelky. Tie však na vás nemusí prezradiť, že máte práve mesiačiky a že je obsahom vašej kabelky aj tampón, ani že máte obal svojho rúžu už skutočne ošúchaný, ale stále sa ho nechcete vzdať. Priehľadné kabelky sa nosia s vložkou, ktorá je pri dobre premyslenom obsahu kabelky už jej súčasťou.
Charlotte Olympia navrhla niekoľko transparentných kabeliek

Obľúbená crazy návrhárka Charlotte Olympia navrhla hneď niekoľko transparentných kabeliek. A nechýba ani pre ňu tak typické infantilné zdobenie – tentoraz zapínanie v podobe citrusu.

Zvoliť ale kabelku bez vnútorného puzdra môže byť efektné a aj takto ju môžete nosiť. Nezabudnite ale, že v tomto prípade musí byť premyslený každý kúsok obsahu vašej kabelky. Rúž, telefón, kľúče, všetko čo je obsahom kabelky musí s kabelou ladiť a byť v dokonalom stave. Balíček papierových vreckoviek v nej nebude vyzerať dobre nikdy a tak vás zrejme čaká návrat k tradičnému elegantnej látkovej vreckovke.
Charlotte Olympia a značka Shourouk ponúkajú odlišné pohľady na transparentné kabelky

Charlotte Olympia a značka Shourouk ponúkajú odlišné pohľady na transparentné kabelky.

Aj listové kabelky sa už nosia inak – nepleťte si ich s diplomatkou!

Listová kabelka sa ako klasická denná kabelka nenosí prvú sezónu. Jej veľkosť sa zväčšila, aby sa nám do nej niečo vošlo, a je príjemné, že podobné kúsky nachádzame už aj v klasických módnych butikoch. Modely maxi listových kabeliek sa podarili napríklad C & A. Prečo ale zmieňujem listové kabelky v článku o tom, akými novými spôsobmi sa nosia kabelky? Malé alebo veľké – listové kabelky sa už nenosí ako diplomatky bez ucha v podpazuší. Listové kabelky máte po novom uchopiť za kraj kabelky a nosiť ich ležérne v ovisnutej ruke.
Kabelky Saint Laurent

Aj u minimalistickej kabelky Saint Laurent je zrejmé, že ju treba nosiť inak, než nosia rovnako vyzerajúcu peňaženku čašníci.

Jednoznačne to však hovorí, nesnažte sa do listovej kabelky aj keď už je aj na denné nosenie, zabaliť celú kanceláriu či celú svoju kozmetickú výbavu. Uvedomte si, že obsah listovej kabelky musíte udržať vo dvoch prstoch! Týmto spôsobom sa nosí aj hit sezóny – netopieria kabelka Alexander McQueen.
Netopieria kabelka od Alexander McQueen

Netopieria kabelka od Alexander McQueen, ako kus klasického filmového pásu vyzerajúca listová kabelka Charlotte Olympia, aj zdobená listová kabelka z metalickej kože od Matthew Williamson – čo kabelka, to iný pohľad na listovú kabelku. Všetky sú ale pripravené na nový spôsob nosenia.

Prstovky alebo kabelkové „boxery“ sú najefektívnejšími clutch bags kabelkami!

Fascinujúce škrupinové kabelky s „boxerom“, nosené ako by ste mali na každom prste prsteň, nám do šatníka priniesla značka Alexander McQueen. Dnes už v aktuálnej accesories ponuke značky tieto kabelky nenájdete – u McQueena im patril skôr minuloročná jeseň a predchádzajúce sezóny. Škrupinové clutch bags kabelky zostali, boxer chýba. Značka sa nechce opakovať. Ale do našich šatníkov práve teraz starými boxer kabelkami inšpirované kúsky prenikajú, a tak povedať, že sú out nejde. Ani ja ju ešte nemám a hodlám si ju tento rok rozhodne zaobstarať. A práve prstová kabelka je špeciálnym prípadom, ako kabelku nosiť – navlečenú na ruku ako jeden veľký spojený prsteň a súčasne zapretú do dlane.
Prstové kabelky Alexander McQueen

Na to, ako nosiť prstové kabelky Alexander McQueen prídete intuitívne samy.

Ohnuté a zrolované kabelkové krásky

Mániu rolovania zdá sa začala značka Céline. Jej kabelky, ktoré pripomínajú do obdĺžnika zošitú tašku, z ktorej sa zrolovaním vrchnej časti stala kabelka, ma fascinovali už vlani na jeseň, kedy Céline svoju kolekciu pre tohtoročnú jar a leto 2013 predstavila. Bolo jasné, že tento nápad bude mať tiež svojich nasledovníkov. A tak sa do trendu opreli napríklad u Margielu a značka Maison Martin Margiela predstavila kabelky preložené.
Zrolované kabelky z kolekcie Céline RTW SS 2013

Zrolované kabelky z kolekcie Céline RTW S/S 2013.

Keď dizajnéri premýšľajú ako ženy, tak nám na pulty vrhnú kabelky, ktoré sú po zrolovaniu a preložení sympaticky malé, a keď si potom do nich potrebujeme prihodiť v práci nejaké papiere na rokovanie či k dorobenie doma alebo napríklad potrebujeme dokúpiť do chladničky pár drobností, tak tašku rozroluje alebo rozložíme a z kabelky je razom priestranná maxitaška.
Martin Maison Margiela ohol klasickú nákupnú tašku a urobil z nej trendy kabelku

Martin Maison Margiela ohol klasickú nákupnú tašku a urobil z nej trendy kabelku.
Kabelky z kolekcií Jimmy Choo Martin Maison Margiela i See by Chloé
Kabelky z kolekcií Jimmy Choo, Martin Maison Margiela i See by Chloé – všetky sú módne ohnuté alebo zrolované. Tak, ako kabelky značky Céline.

Či už si zvolíte akúkoľvek novú kabelku s novou metódou nosenia, hlavné je nezabudnúť, že by ste bez kabelky nemali vyrážať nikdy. Kto náhodou videl českú poslankyňu Katarínu Klasnovú, ako si cupkala na schôdzku s prezidentom Zemanom bez kabelky a nevedela čo s rukami, nech si to berie za zlý príklad – dáma bez kabelky nikdy nikam nechodí!

Zdroj obrázkov: Net-a-porter.com, Style.com, dizajnérske kolekcie kabeliek FW 2012/13, SS 2013, FW 2013/14

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek