Kde sa vzalo pyžamo, a prečo na ňom záleží?

Neustále riešime svoj zovňajšok. Čo sa nosí, aké budú trendy v obliekaní, obúvaní aj líčení. Ale napadlo vás niekedy, akým trendom podlieha také pyžamo? Kde sa vzalo? A či je lepšie spať v ňom alebo bez neho? Pozrieme sa, ako to s tým pyžamom vlastne je.
Žena pozerajúca sa z okna
Každý z nás si najskôr prešiel etapou života, kedy nám bolo jedno, v čom spíme. Niekedy nahí, inokedy v partnerovom tričku a niekedy aj v tom, v čom sme práve zaspali v kresle. Ani jedno nie je ale celkom správne. Pyžamo by malo prispievať k našej psychohygiene, byť spojené s oddychom, duševným pokojom i pohodou a umením zdravo spať. A preto by sme ho mali riešiť.

Trendy v tom, aké pyžamá a nočné košieľky sa budú nosiť, nepodliehajú ani tak dizajnu, ako skôr materiálom. Kým strihovo nám zostáva nestarnúca klasika, nočné košele dámske aj pánske, pyžamá a nočné košieľky či župany, materiály sa neustále menia a vylepšujú. Vďaka tomu, že už nám nie je jedno, čo jeme, čo si natierame na pleť a do čoho sa obliekame, sa aj u pyžám kladie dôraz na zdravie prospešný a najmä kvalitný a príjemný materiál.

Takže spať v odeve, v ktorom trávime deň, je nevyhovujúce. Ak si líhame v tom, v čom bežne chodíme, nesieme si do postele veľa baktérií, nečistôt, zvyškov parfumov, stopy dezodorantov, kozmetiky aj pachov zvonka. A ani jedno nám neprospieva. Spanie v Evinom rúchu nie je podľa odborníkov na spánkovú hygienu tiež to pravé. Šupinky z kože, roztoče, telesné tekutiny, to všetko sa dostáva každú noc do posteľnej bielizne. A preto je lepšie mať pyžamo, ktoré častejšie meníme a perieme. Podľa zdravotného stavu aj potenia nocľažníka.

Ako jasný víťaz nám skrátka vychádza pyžamo. Z bavlny, flanelu, saténu alebo napríklad bambusových vlákien. Hlavne, aby bolo priedušné, pohodlné a samozrejme, aby sa nám tiež páčilo. Zatiaľ čo u čerstvo zamilovaných sú to často nočné košieľky, u pánov spacie boxerky, vo vyššom veku dávame prednosť pohodlnejším variantom. V lete siahame po pyžamách s kraťasmi a tielkom, v zime nepohrdneme flanelom s dlhým rukávom aj nohavicami.

Dnes máme na výber veľa strihov, farieb a variantov, ale v histórii malo pyžamo jasný poriadok. Dlhé košele nosili všetci, ženy, muži i deti, chudobní aj bohatí. Nočné košele sa však ráno nevyzliekali. Muži si na ne navliekli oblečenie, brnenie alebo kožené odevy, ženy zase všetky vrstvy vrchných šiat. Malé deti všeobecne v týchto nočných košeliach behali celé dni, vonku aj vo vnútri a večer sa v nich zasa išlo spať.

Žena v dlhom pyžameŽena v krátkom pyžameŽena v tielkovom pyžame

A zatiaľ čo vo väčšine Európy sa pyžamo odvíjalo od tejto košele, v Ázii tvorili spací outfit len nohavice, veľmi široké, pohodlné, so šnúrkou v páse. Práve také nohavice, pochádzajúce z oblasti okolo Indie, dali aj názov dnešnému pyžamu. Pôvodné samotné nohavice potom doplnil kabátik a od 18. storočia môžeme hovoriť o pyžame, aké poznáme dnes. Pohodlné varianty, teda bez gombíkov, až po druhej svetovej vojne.

Vidíte, v minulosti sa vlastne pyžamo nosilo po celý deň! Napríklad práve preto je nám v ňom dodnes tak dobre a niekedy by sme v ňom najradšej strávili celý deň. A aj keď sa to neodporúča, všetci vieme, že občas je to jednoducho nevyhnutná súčasť vypnutia sa a relaxácia.

Zdroj fotografií: Evonashop.sk, Pixabay.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek