Kozie mlieko je elixírom krásy a zdravia

Pozitívne účinky kozieho mlieka poznali už naši predkovia a považovali ho za „elixír krásy a dlhovekosti“. Dnes sú už jeho priaznivé účinky podložené aj vedeckými štúdiami, preto sa na ne poďme spoločne pozrieť.

Mlieko je základnou zložkou potravy najmä pre malé deti vo vývoji, ktoré z neho získavajú nielen vitamíny a minerály, ale aj iné látky, potrebné pre imunitu. Mlieko vo výžive dospelých je spornou záležitosťou, nakoľko sa názory odborníkov na zdravú výživu líšia. Niektorí argumentujú, že je to najvýznamnejší zdroj vápnika, iní naopak tvrdia, že je zdrojom zahlieňovania. Jednoznačne však prevláda fakt, že keď už chcete mlieko konzumovať, preferujte radšej to kozie. Prečo?

Malé kozliatko a fľašky kozieho mlieka
Kozie mlieko je ideálnym riešením pre bezlaktózovú diétu!

Hlavným dôvodom je jeho ľahšia stráviteľnosť v porovnaní s kravským mliekom. Pre ľudský organizmus má totiž priaznivejšie zloženie – neobsahuje bielkovinu kazeín. Ak sú ľudia na túto látku obsiahnutú v kravskom mlieku precitlivelí, vo väčšine prípadov trpia zlou znášanlivosťou resp. alergiou na klasické kravské mlieko a preto obľubujú bezlaktózovú diétu. Riešením však môže byť práve konzumácia kozieho mlieka, keďže má nižší obsah laktózy. Pochutnať si môžete na koziom mlieku a jogurtoch, kozích syroch a tvarohu, ale tiež na nápojoch z kozieho mlieka.

Kozie mlieko obsahuje veľké množstvo minerálov a stopových prvkov. Okrem vyššieho obsahu vápnika (ako v kravskom mlieku) obsahuje tiež horčík, draslík, sodík, mangán a vitamíny A, C, E, D a vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej.

Kozie mlieko kúpite v supermarkete (1 liter stojí okolo 3 EUR) alebo v obchode zo zdravou výživou. Keďže sa produkuje väčšinou na malých ekofarmách, môžete predpokladať vyššiu biokvalitu. Chovatelia musia dávať pozor, aby sa koza nepásla na kontaminovaných lokalitách, pretože kvalita kozieho mlieka závisí práve na kvalite krmiva. Preto je väčšina kozích fariem umiestnená v horských oblastiach alebo v panensky čistej prírode.

Kozie mlieko je užitočné i pre vašu pleť

Kozie mlieko nemusíte len konzumovať zvnútra, hoci sa používa ako prírodný liek na liečbu vyrážok a dokonca pomáha vašu pleť aj rozjasňiť. Pomôže však i jeho vonkajšia aplikácia vo forme mastí, gélov a kúpeľov. Z kozieho mlieka sa vyrábajú prírodné kozmetické prípravky – krémy, pleťové masky či kúpeľové soli – to všetko podporuje regeneráciu, vláčnosť a pružnosť pokožky. Výsledným efektom je aj ochrana pred škodlivými vplyvmi životného prostredia a predchádzanie starnutiu pleti.

Prírodná kozmetika z kozieho mlieka
Prírodné produkty z kozieho mlieka rozžiaria aj vašu pleť!

Ako nám kozie mlieko pomáha?

Je prevenciou nádorových ochorení: Koza si dokáže vytvárať účinné protilátky proti nádorovému bujeniu. Predpokladá sa, že u ľudí, ktorí pijú kozie mlieko pravidelne, bude riziko výskytu rakovinových ochorení nižšie.

Stres a migrény: Pokiaľ zo svojho jedálničku vylúčite kravské mlieko a nahradíte ho kozím, môže dôjsť nielen k zníženiu počtu migrén, ale aj ich priebeh bude menej obtiažny.

Reumatické bolesti: Kozie mlieko má protizápalové účinky, a tak pozitívne ovplyvňuje reumatické stavy.

Posilenie imunity: Vďaka svojmu zloženiu kozie mlieko posilňuje imunitu a znižuje tak výskyt chorôb.

Alergie a ekzémy: Kozie mlieko neobsahuje bielkovinu kaseín, ktorá je obsiahnutá v kravskom mlieku. Výskum tvrdí, že 60 % populácie je viac či menej má na túto bielkovinu alergiu. U kožných ekzémov pomáhajú kúpele najmä v kozej syrovátke.

Ochorenia tráviacého traktu, pečene a slinivky: Kozie mlieko pomáha vďaka svojmu zloženiu i pri týchto ochoreniach. Znižuje zahlienenie organizmu a svojím zásaditejším charakterom udržuje tráviací trakt v lepšom stave.

Nepili ste ešte kozie mlieko? Pripravte sa na to, že chutí inak ako kravské!

  • Chuť kozieho mlieka je menej sladká ako u kravského mlieka. To je asi najväčší chuťový rozdiel, s ktorým sa musíte popasovať.
  • Pokiaľ ste predsa len citlivý na zmenu chuti, skúste piť pre začiatok kozie mlieko priliaté do kávy alebo studené a kakaom (Grankom) či s kávou Nescafé.
  • Ak vám sladké kozie mlieko skutočne nechutí, vyskúšajte kefír – ten je neporovnateľne lepší než kravský kefír.

 

Zdroj fotografií: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 komentár

  1. Júlia Lechnerová

    Som narodená v 2. svet. vojne, žijúca v meste. Kúpa mlieka bola problematická. Žili sme v dome s veĺkou záhradou a preto rodičia si zaopatrili kozu, ktorá nám dávala mlieko.,**Všetci : starí, mladí, rodičia, deti sme v živote v podstate neboli chorí, dá sa povedať, že zdravé pokolenie. A to vďaka kozičke a ovociu zo záhrady. VÁŽME SI PRÍRODU, BILINKY A DÁVAJME JEJ PREDNOSŤ PRED CHEMIKÁLIAMI a podobnými vecami.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek