Manolo Blahnik – génius ženských topánok

Carrie Bradshaw v seriáli Sex v meste vystihla obdiv k Manolovi bezkonkurenčne. Keď sa na ulici bránila pred zlodejom, zakričala: „Môžete mi vziať moju kabelku Fendi baguette, alebo prsteň a hodinky, ale nie moje topánky od Manola!“

Ako to celé začalo

Manolo Blahnik sa narodil v novembri 1942 na Kanárskych ostrovoch. Jeho otec bol pôvodom z Čiech a matka zo Španielska, pričom jej rodina vlastnila banánovú plantáž. Nároky na topánky boli v jeho rodine nastavené vysoko, keďže jeho matka si ich väčšinou vyrábala sama – radila sa a odsledovala nádherné remeslo od miestneho obuvníka. Totiž, hlavným problémom bolo, že si v žiadnom obchode nedokázala vybrať. Manolo strávil hodiny sledovaním jej tvorby malých zázrakov. Takto sa u ňho zrodila vášeň, ktorá neskôr prekvitla do rozprávkového impéria ľahkých a elegantných topánok.

Carrie Bradshaw nakupuje topánky od Manolo Blahnik
Elegantné a čisté línie topánok Manolo Blahnik vyčiaria úsmev každej žene na tejto planéte!

Bol fascinovaný ženami a ich nohami. Magicky ho priťahovali. Nebolo sa tým ovšem libido, ale zaujímal sa o ne skôr z anatomického hľadiska. Meral ich, skúmal, maľoval a vyrezával ich modely z bukového dreva. Jeho hlavným rukopisom je ženskosť, a preto do dámskej obuvi prinavrátil vysoké lodičky na štíhlom opätku, ktoré sa odvtedy stali klasikou. Neznášal platfomy a iné hrubé topánky 70.rokov, ktoré podľa neho deformovali vzhľad nohy ich nostieľky. Jednoducho veril v sexepíl ženy, ktorý žena nosiac takúto topánku vyžaruje. A oplatilo sa.

Manolo nikdy neštudoval obuvnícku školu, ale okrem pozorovania jeho inšpiratívnej matky diskutoval s mnohými technikmi a rezačmi vzorov v obuvníckych továrňach. Pôvodne chceli jeho rodičia, aby sa stal diplomat – študoval politiku a právo, ktoré neskôr (pochopiteľne) vymenil za štúdium umeleckého smeru. Následne sa presťahoval do Londýna, kde písal pre mužskú verziu Vogue. V rámci časopisu mal možnosť stretnúť sa so šéfredaktorkou americkej verzie Dianou Vreeland. Toto stretnutie bolo osudové, keďže mu po prezentácií jeho skíc a portfólia výrazne odporučila, aby sa venoval dizajnu ženskej obuvi. Odkúpil preto značku Zapata a otvoril si v Londýne svoj prvý butik.

Veselý Manolo Blahnik si skúša dámske topánky
Manolo Blahnik prinavrátil ženskej nohe jemnosť, eleganciu a definoval lodičkovú klasiku.

Potom ho rodičia poslali do francúzska na školu, kde sa venoval štúdiu súdneho lekársktva a práva. Toto štúdium ale skoro zanechal, pretože mu neprinášalo uspokojenie a jeho túžby mali iné ciele. V roku 1965 začal študovať scénografiu na L’ecote des Beaux-Arts, ani to však pre neho nebolo naplňujúce. Odišiel teda v roku 1970 do Londýna a začal navrhovať topánky pre Zapatu.

Od prvých úspechov k topánkovému impériu

Svoje prvé topánky predviedol na módnej prehliadke britského návrhára Ossie Clarka. Postupom času sa stal jedným z najvyhľadávanejších návrhárov topánok na svete, ročne sa predá 60 000 až 70 000 párov jeho topánok. Umelec sa tiež nedrží zubami nechtami módnych trendov. Jeho hlavným cieľom je tvoriť topánky, ktoré dokonale podčiarkujú ženskosť. Sám hovorí: „Moje topánky sa nemenia drasticky každú sezónu. Považujem za vrcholnú drzosť chcieť od niekoho drahé peniaze za pár topánok a nasledujúci rok ich vyhlásiť sa nemoderné a nemožné. Ľudia nie sú hlúpi – vedia, čo chcú a mali by to dostať.“

Manolo vkladá do vytvorenia každého jedného páru veľký kus srdca. Okrem skicovania vytvorí prototyp daného dizajnu a pri produkcii ďaľších kusov dôkladne kontroluje, či sa všetky topánky zhodujú s pôvodným párom. Tiež si odkladá každý jeden pár topánok, ktorý navrhol.

Carrie Bradshaw si obúva topánky od Manolo Blahnik s pánom Božským
Jeden z najobľúbenejších modelov lodičiek „Hangisi“ je extravagantný a univerzálny zároveň.

Zdroj obrázkov: pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek